Sabah ve Akşam Edilecek Dualar Nelerdir?

/ 1 Ağustos 2021 / 373 / yorumsuz
Sabah ve Akşam Edilecek Dualar Nelerdir?

Sabah ve Akşam Edilecek Dualar Nelerdir?

Sabah ve akşam edilecek dualar nelerdir? Dua etmek her zaman diliminde uygulanan bir durumdur. Kişiler özellikle sabah evden çıkmadan dua ederlerse hem kendilerini kazadan ve beladan korumuş olurlar hem de evlerinin olası kötülüklerden korunması için Allah’a sığınırlar. O yüzden sabah uyandığımızda ilk yapmamız gereken besmele çekmektir. Besmele bütün kötülüklerden bizleri korumaktadır. Evdeyken okumamız gereken bazı dualar ve sureler de bulunmaktadır. Bunlar hakkında da sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Akşam edilen dualar bir nevi yaşadığımız gün için Allah’a teşekkür etmek içindir. Diğer amacı da yarına kadar korunmamız için dua edilmektedir. İnsanlar özellikle uyumadan önce dua ederlerse uykusunda melekler onlara eşlik edeceklerdir. Şeytanın kötülüklerinden ve şerrinden de korunmuş olacaklardır. Bazı duaları uyumadan önce okuyanlar, uyurken ölürse şehit mertebesine yükselir. Bu durum birçok din kitaplarında belirtilmektedir. O yüzden sabah ve akşam edilecek dualar nelerdir? Konusundaki ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sabah ve Akşam Edilecek Duaların Önemi

Sabah ve Akşam Edilecek Dualar Nelerdir?
Sabah ve Akşam Edilecek Dualar Nelerdir?

Dua etmek her zaman önemli ve değerlidir. Dua, bir nevi ibadet şeklidir. Uzun uzun ibadetler edemeyen kişiler dualara sığınırlar. Bazen okuyacakları bir ayet ya da sure onların rahatlamasını, huzura ermesini ve Allah’ı hatırlamasını sağlayabilir. Dua eden kişiler günahtan, haramdan, zinadan, hak yemekten, dedikodu ve gıybetten uzak dururlar. Çünkü onların oldukça günah olduklarını bildikleri için şeytanın bunlara izin vermemesini dualarla birlikte başarabilirler. Genelde dua etmek oldukça güzel ve kişiler için hayır getirir. Sabah ve akşam bunu alışkanlık haline getirirseniz birçok kötülüklerden yardım istemiş, karşılaştığınız güzelliklere de teşekkür etmiş olursunuz.

Sabah ve akşam edilecek dualar nelerdir? Neden sabah ve akşam dua etmeliyiz bu vakitlerin ne gibi önemi var konuları da merak edilenler arasındadır. Dua etme zamanı olarak sabah namazının öncesi ve sonrası gün ağarırken olan dilimin oldukça hayırlı olduğuna birçok din kitaplarında değinilmektedir. Ayrıca yatsı namazından sonraki zamanların da dua etmede oldukça önemli bir zaman olduğu konusu da yer almaktadır. O yüzden sabah ve akşam dua etmenin çok önemli olduğunu bu gibi ayrıntılardan da anlayabiliriz. Ama kul olarak şöyle bir düşünürsek; sabahları edilen dualar bizleri gün boyu kötülüklerden korur. Akşamları edilen duaları düşünürsek onlar da bizi geceleri kötülüklerden korur. En kolay ve en basit olarak böyle bir açıklama yapabiliriz.

Sabah ve Akşam Edilecek Duaların Faydaları Nelerdir?

Sabah ve akşam edilecek dualar nelerdir? Bu konuyu anlatırken edeceğimiz duaların öneminden ve bazı faydalarından da aslında bahsetmiş olduk. Peki sabah ve akşam edilen duaların başka ne faydası vardır?

 • Öncelikle her konuda Allah’a sığınmış ve onun için ibadet etmiş olursunuz.
 • Manevi bir hazzı ve mutluluğu dua etmekle sağlarsınız.
 • Karşılaştığınız olumsuzluklarda bile hayır olabileceği yönünü fark etmeniz ettiğiniz dualar sonucundadır.
 • Sabah ve akşam dua ederek dua etme alışkanlığını kazanırsınız.
 • Bu alışkanlığı sizi örnek alan çocuklarınıza da aşılayabilirsiniz.
 • Sizi koruyan, kollayan ve gözeten tek kişinin Allah olduğu gerçeğini edilen dualar verir.
 • Dua ettikçe Allah inancınız daha da kuvvetlenecektir.

Sabahları Edilen Duaların Faziletleri Nelerdir?

Sabah ve akşam edilecek dualar nelerdir? Araştırmasını yaparken öncelikle sabah edilen duaların faziletlerinden bahsetmek istiyoruz. İnsanlar güne başlarken besmele çeker. Namaz kılmak dinimizce farz kılınmıştır. Sabah namazı da namazların en hayırlısıdır. Çünkü kişinin uykudan uyanarak dua etmesi ve o uykulu haliyle Allah’a sığınması oldukça güzel ve değerlidir. Sabah namazlarından sonra öncelikle şükür duaları etmek gerekir. İçinde bulunduğumuz duruma şükretmek gerekir. Daha sonra tövbe ve istiğfar duaları etmek gereklidir. Sabahları Kur’an-ı Kerim okumak da oldukça makbuldür.

Sabah ettiğimiz dualarda kısaca şunu demek isteriz: “Allah’ım sen benim günümü hayırlı ve bereketli kıl. İşlerimi rast getir. Gücümü kuvvetimi eksik etme. Beni hastalıklardan koru ki kendime ve aileme bakabileyim. Kötü insanların şerrinden koru ki onların bana zarar vermemesini sağla. Rızkımı bol ver ki ele güne muhtaç olmamayayım. Sen beni akşama ulaştır. Yine sana dua etmemi nasip eyle. Sen hem veren hem de alansın. İyi kötü her şey senden gelir. Verdiklerine boynum kıldan ince. Sen bana çekebileceğim dert ve sıkıntı nasip et. Şifası ve dermanı olan hastalık ver. Her zaman sana sığınmaktayım. Sen duamı duyan ve kabul eden ol. Amin”

Akşamları Edilen Duaların Faziletleri Nelerdir?

Sabah ve akşam edilecek dualar nelerdir? Konusunu anlatırken akşam edilen duaların faziletlerinden de bahsetmek isteriz. İnsanlar gün boyunca çalışır ve yorulurlar. Allah tembel insanları sevmez. Kişiler rızkını çıkarmak için farklı işlerde çalışırlar. Akşam eve geldiklerinde günün yorgunluğunu attıktan sonra dua da ederler. Bu dualar gün içinde bize bahşedilen nimetler içindir. Bu nimetlere şükretmek, sağlıklı olduğumuz için dua etmek gerekir. Hayatta şükürle dua etmemizi gerektiren birçok sebepler bulunmaktadır. Bunların arasında sağlıklı olmamız, bizi seven ve hep yanımızda olan sevdiklerimizin olması, Allah’ın nimetlerinden bolca faydalanıyor olmamız ilk sıralarda yer almaktadır.

Özellikle gece yatmadan önce dua ederseniz kendinizi daha rahat bir uykunun içinde bulabilirsiniz. Rahatlamış ve bir dinginlik halinde kendinizi hissederek huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz. Gece dua eden kişiler sessiz bir odada kendilerini dua etmeye verirlerse ve şuh içinde dualarını ederlerse Allah onların duasını kabul eden olacaktır. Bütün gece korunmalarını ve sabaha ulaşmalarını da nasip edecektir. Yatmadan önce şöyle diyebiliriz: “Allah’ım verdiğin nimetlere sunduğun güzelliklere binlerce şükürler olsun. Sen beni yine akşama ulaştırdın. Benim gücümü kuvvetimi eksiltmedin. Çalışmamı ve evime ekmek getirmemi nasip etsin. İnşallah gece de beni korur ve sabaha ulaşmamı nasip eylersin. Amin”

Sabah ve Akşam Okunması Gereken Duaların Faziletleri

Sabah ve akşam edilecek dualar ve bunların neler olduğu konusunu insanlar araştırmaktadır. Çünkü onları bildiklerinde okumak isteyeceklerdir. Sizler için birçok faydalı ayet, sure ve duaları derledik. Onları okuyabilirsiniz. Okuyacağınız duaların faziletleri de şöyledir:

 • Sabah akşam 7 defa “Allahümme ecirnî minennâr” diyen cehennemden kurtulur.
 • Sabah ve akşam, 3 defa, “Bismillahillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemî’ul alîm” okuyan, büyücü ve zalimden korunur.
 • Sabah namazından sonra 11 İhlas okuyan, Cennette bir köşke sahip olur.
 • Sabah 3 defa, “Eûzü billahis-semî’il alîmi mineşşeytânirracîm” diyerek Haşr sûresinin son üç âyetini okuyana, melekler, akşama kadar dua eder. O gün ölürse şehit olur. Akşam okursa yine şehit mertebesine ulaşır.
 • Sabah namazından sonra on defa, “La ilahe illallahü vahdehü la-şerikeleh lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyi ve yümit ve hüve ala külli şeyin kadir” okuyan, akşama kadar her çeşit zarardan korunur, hiçbir günah ona zarar vermez.
 • Her gün sabah namazından sonra üç defa “Sübhanallah-il azim ve bi hamdihi” diyen körlük, cüzzam ve felç gibi hastalıklardan korunur.
 • Sabah ve akşam yüz kere Sübhânallahi ve bi-hamdihi sübhânallahil-azîm okuyanın günahları af edilir ve dertlerden kurtulur.
 • Sabah akşam 7 defa, “Hasbiyallahü lâ ilahe illâ hü, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azîm” okuyanın dünya ve ahiret işlerinde Allah yardımcısıdır.
 • “Allahümme mâ esbaha bî min ni’metin ev bi ehadin min halkıke, fe minke vahdeke lâ şerîke leke, felekel hamdü ve lekeş-şükr” duasını, gündüz okuyan o günün, akşam okuyan o gecenin şükrünü yerine getirmiş olur.
 • Evden çıkarken “Bismillahi, tevekkeltü alellah, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” diyen, tehlikelerden ve şeytanın kötülüklerinden uzaklaşır.
 • Bir kimse, sabah akşam yüz defa “Sübhânallahi ve bihamdihi” derse, o gün ve o gece birçok sevap kazanmış olur.
 • Her gün yüz defa salevat getiren, münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşarak Kıyamette şehitlerle beraber olur.
 • Gece yatsıdan sonra Âmenerrasulü’yü okuyana geceyi ibadetle geçirmiş sevabı verilir.
 • Yatarken Mülk Tebareke sûresini okumadan yatma! Çünkü ölürsen kabirde sana yoldaş olur.

Geceleri Okunması Gereken Âmene’r-Rasûlü Duası

Akşam edilecek dualar arasında Âmene’r-Rasûlü duasının ayrı bir yeri vardır. Bakara suresinin son iki ayetidir. Cennet hazinelerinden indirilen ayet olarak da bilinmektedir. Âmene’r-Rasûlü duası şöyledir:

Amene-rrasûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihi velmu/minûn(e)(c) kullun âmene bi(A)llâhi ve melâ-iketihi ve kutubihi ve rusulihi lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih(i)(c) ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ(s) ġufrâneke rabbenâ ve-ileyke-lmasîr

Lâ yükellifu(A)llâhu nefsen illâ vus’ahâ(c) lehâ mâ kesebet ve’aleyhâ me-ktesebet(k) rabbenâ lâ tu-âḣiżnâ in nesînâ ev aḣta/nâ(c) rabbenâ velâ tahmil ‘aleynâ isran kemâ hameltehu ‘ale-lleżîne min kablinâ(c) rabbenâ velâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih(i)(s) va’fu ‘annâ vaġfir lenâ verhamnâ(c) ente mevlânâ fensurnâ ‘ale-lkavmi-lkâfirîn

Türkçesi: Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.

Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.

Yatmadan Önce Okunması Gereken Mülk Suresi

 1. Tebarekelleziy biyedihilmulku ve huve ‘ala kulli şey’in kadiyrun.
 2. Elleziy halekalmevte velhayate liyebluvekum eyyukum ahsenu ‘amelen ve huvel’aziyzulğafuru.
 3. Elleziy haleka seb’a semavatin tıbakan ma tera fiy halkırrahmani min tefavutin ferci’ılbasare hel tera min futurin.
 4. Summerci’ılbasare kerreteyni yenkalib ileykelbesaru hasien ve huve hasiyrun.
 5. Ve lekad zeyyennessemaeddunya bimesabiyha ve ce’alnaha rucumen lişşeyatıyni ve a’tedna lehum ‘azabesse’ıyri.
 6. Ve lilleziyne keferu birabbihim ‘azabu cehenneme ve bi’selmasıyru.
 7. İza ulku fiyha semi’u leha şehiykan ve hiye tefuru.
 8. Tekadu temeyyezu minelğayzı kullema ulkıye fiyha fevcun seelehum hazenetuha elem yet’kum neziyrun.
 9. Kalu bela kad caena neziyrun fekezzebna ve kulna ma nezzelellahü min

şey’in in entüm illa fiy dalalin kebiyrin.

 1. Ve kalu lev kunna nesme’u ev na’kılu ma kunna fiy ashabisse’ıyri.
 2. Fa’teref’u bizenbihim fesuhkan liashabisse’ıyri.
 3. İnnelleziyne yahşevne rabbehum bilğaybi lehum mağfiretun ve ecrun kebiyrun.
 4. Ve esirru kavlekum evicheru bihi innehu ‘aliymun bizatissuduri.
 5. Ela ya’lemu men haleka ve huvelletıyfulhabiyru.
 6. Huvelleziy ce’ale lekumul’arda zelulen femşu fiy menakibiha ve kulu min rizkıhi ve ileyhinnuşuru.
 7. Eemintum men fiyssemai en yahsife bikumul’arda feiza hiye temuru.
 8. Em emintum men fiyssemai en yursile ‘aleykum hasıben feseta’lemune keyfe neziyri.
 9. Ve lekad kezzebilleziyne min kablihim fekeyfe kane nekiyri.
 10. Evelem yerev ilettayri fevkahum saffatin ve yakbıdne ma yumsikuhunne illerrahmanu innehu bikulli şey’in basıyrun.
 11. Emmen hazelleziy huve cundun lekum yansurukum min dunirrahmani inilkafirune illa fiy ğururin.
 12. Emmen hazelleziy yerzukukum in emseke rizkahu bel leccu fiy ‘utuvvin ve nufurin.
 13. Efemen yemşiy mukibben ‘ala vechihi ehda emmen yemşiy seviyyen ‘ala sıratın mustekıymin.
 14. Kul huvelleziy enşeekum ve ce’ale lekumussem’a vel’ebsare vel’ef’idete kaliylen ma teşkurune.
 15. Kul huvelleziy zereekum fiyl’ardı ve ileyhi tuhşerune.
 16. Ve yekulune meta hazelva’du in kuntum sadikıyne.
 17. Kul innemel’ılmu ‘ındallahi ve innema ene neziyrun mubiynun.
 18. Felemma reevhu zulfeten siy-et vucuhulleziyne keferu ve kıyle hazelleziy kuntum bihi tedde’une.
 19. Kul ereeytum in ehlekeniyallahu ve men me’ıye ev rahımena femen yuciyrulkafiriyne min ‘azabin eliymin.
 20. Kul huverrahmanu amenna bihi ve ‘aleyhi tevekkelna feseta’lemune men huve fiy dalalin mubiynin.
 21. Kul ereeytum in asbeha maukum ğavren femen ye’tiykum bimain me’ıynin.

Sabah ve Akşam Edilmesi Gereken Sureler Nelerdir?

Sabah ve akşam edilecek dualar konusunda sizlere birçok dua ve ayetten bahsettik. Kur’an-ı Kerim’de yer alan birçok surenin de bizleri kazadan ve beladan koruduğu belirtilmektedir. Ayrıca o surelerin sabah akşam okunması gerektiği söylenmektedir. Bunlar nelerdir bakalım…

 • Nas
 • Felak
 • Fatiha
 • Ayetel Kursi

Tavsiye

Büyü Direnci İtemleri