Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Hangi Duaları Okumalıyız?

/ 17 Mart 2022 / 1.474 / yorumsuz
Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Hangi Duaları Okumalıyız?

Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Hangi Duaları Okumalıyız?

Sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız konusu özellikle hasta olup şifa bekleyenler tarafından araştırılmaktadır. Sağlık oldukça önemli bir konudur. Sağlığımız yerinde olmazsa bütün dünya mallarına sahip de olsak da bir anlamı olmaz. Evler, arabalar, arsalar ya da bankadaki birikimler kişiyi mutlu etmez. Hatta çok çalışıp çok para biriktiren kişilerin daha sonra bu paraları sağlık sorunları için harcadığına da rastlanır. O yüzden hasta olmadan önce gerekli tedbirleri almak ve sonucunun iyi olmasını Allah’tan dilemek gerekir. Sağlığı da hastalığı da bizlere sunan sadece Allah’tır. Onun verdiği güzelliklere şükrederek sıkıntılar için yardım dilemek gerekir. Bunun için de okuyacağımız duaların büyük önemi bulunur.

Şifa duaları genç yaşlı herkesin okuması gereken birçok ayet ve sureden oluşmaktadır. İnsanlar sadece yaşlılık durumunda hasta olmazlar. Birçok genç insan farklı hastalıklarla mücadele etmektedir. Tıbbın ilerlemesi çoğu zaman faydalı olmaktadır. Günümüzde birçok hastalığa çözüm de bulunmuştur. Kişiler öncelikle kendi doktorlarının dediklerini yerine getirmeli ve gerekli tedavileri uygulamalıdır. Dua etmek akabinde yapılacak bir durumdur. Tedavi uygulamaz ve sadece dua ederseniz bu doğru olmayacaktır. Yapılan tedaviler ve sizlere uygulanan işlemlerle birlikte olumlu sonuçlar almak için dua okumalısınız. Allah sizin edeceğiniz duaları gören ve bilendir. Mutlaka duanız bir gün kabul olacaktır. Kişilerin yapması gereken bu dönemde sabırlı olmaları ve yalnız Allah’a sığınmaları ondan yardım dilemeleridir.

Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Okunacak Duaların Önemi

Sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız ve bu duaların önemi nedir konusu da merak edilir. Dua etmek öncelikle kişinin manevi bir ihtiyacıdır. Kişinin Allah’la arasındaki köprü duadan geçer. İnsan kendini Allah’a ne kadar yakın hissederse onun yasaklarından da uzak duracaktır. İyi bir kul olma yolunda ilerleyecektir. Duaların insanlara kazandırdıkları sadece bununla sınırlı değildir. Dua eden kişiler insanlara iyilik etmek ve onların zor günlerinde faydalı olmak için uğraşır. Sadece bu dünya için değil ahiret hayatı için de çalışırlar. Bilirler ki bu dünyada yapılan iyilikler ahirette mükafat olarak geri dönecektir. Yapılan kötülükler ise cezasız kalmayacaktır. Her konuda dua etmek kişinin Allah’a bütünleşmesini sağlar. Edilen duaların en başında da hep sağlık konuları gelir.

Kendinizin, çocuklarınızın ya da sevdiklerinizin sağlıkları için devamlı dua etmek gerekir. Dualarda istek ve dileklerinizi Allah’a iletirsiniz. Sonra sonucunu görmek için beklemeye başlarsınız. Ettiğiniz dualar kabul görmedi diye isyan etmek ya da dua etmeyi terk etmek oldukça yanlış bir harekettir. Zamanı gelmeden güneş nasıl doğmuyorsa günü gelmeyen isteğiniz de siz ne yapsanız kabul olmaz. Doğru zamanı ve günü bekleyenler ettikleri duaların karşılığını da görürler. Günümüzde birçok hastalıkla pençeleşen çok sayıda kişi bulunur. Onlar sağlıklarına kavuşmak için bütün varını yoğunu kullansalar da iyileşemediklerini görürler. Bu durumda olanların daha çok Allah’a sığınması ve şifa dilemesi gerekir. Bir an önce iyileşmek için şifa duaları okunması kişinin içinin rahatlatarak ümidinin hala devam ettiğini gösterir.

Hasta Olanlar İçin Dua Etmenin Önemi

Sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız araştırmasını hasta olan şifa bekleyen kişiler ve onların yakınları daha çok yapmaktadır. En yakınınızın hasta olması sizleri daha çok üzer. Anne, babası ya da evlatları hasta olanlar ne yapacaklarını bilemeyince devamlı dua ederler. Şifanın Allah’tan olduğunu bilirler. Kişileri iyileştiren ve onların ağrılarını geçiren sadece Allah’tır. Bunun olmasını sağlayan doktorlar ve sağlıkçılar da aracıdır. Aracı olanlara saygı göstermeli ve onların tedavilerine uygun davranmalıyız. Ayrıca dua etmekten geri kalmayarak hayatımızın için oldukça önemli olan sağlık konusunda yardım dilemeliyiz.

Hasta olan ve şifa arayan kişiler hangi duaları okuması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Sizlere sunacağımız birçok ayet ve sure arasında istediklerinizi okuyarak sağlıklı günlerinize kavuşabilirsiniz. Kavuşmak için dua ettiğinizi de unutmamalısınız. Sabretmek duadan sonra dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Aceleci davranmak edilen duanın hemen gerçekleşmesini de sağlamayacaktır. Çok dua etmek duaların kabul olması anlamına da gelmez. Edilecek olan duaların içtenliği ve yakarışınız daha önemli bir konudur. Sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız araştırmasını yapmaya başlayabilir ve sizleri bu konuda aydınlatabiliriz…

Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Hangi Duaları Okumalıyız?
Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Hangi Duaları Okumalıyız?

Etkili ve Güçlü Sağlık Duası

Etkili ve güçlü sağlık duası, kişilerin okuması gereken dualar arasında bulunur. Peygamberimizin de okuduğu bazı dualar olduğu bilinmektedir. “Ezhib’l be’ se Rabbin naşi esfi ve entes safi la sifae illa safauke, sifauke la yügadiru sekama” Meali, “Ey insanların Rabbi! Şifa ver, şifa veren sensin. Senin vereceğin şifadan gayrı başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki hiçbir hastalık kalmasın.” Özellikle bu duayı peygamber efendimizin okuduğu söylenmektedir.

Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri.Ve es’elüke ‘azimete’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadetike. Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben selimen. Ve e’uzü blke mln şerri ma te’lemü Ve es’elüke min hayrı ma te’lemü Ve esteğfiruke mimma te’lemü inneke ente ‘allamü’l-ğuyub.

Anlamı: Allah’ım! Senden dinde sebat etmemi istiyorum. Senden doğrulukta kararlı olmak istiyorum. Senden nimetlerine şükretmek ve ibadetlerini en güzel biçimde yapmak istiyorum. Senden doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığmıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum. Bildiğin her günah için bağışlamanı diliyorum. Sen gizli olan şeyleri çok iyi bilensin.

Hastalıklardan Korunma ve Kurtulma Duası Nedir?

Hastalıklardan korunma ve kurtulma duası, birçok kişiye faydalı olacaktır. Hasta olmadan önce de Allah’a dua etmek bizi devasız dermansız hastalıklardan korumasını söylemek gerekir. Neticede her günümüz sağlıklı ve güzel geçmez. Bazı zamanlarda hasta olmak sağlığın kıymetini bilmek açısından önemlidir. Önemli olan şifası olan hastalıklarla sınanmamızdır. Hastalıklardan korunmak için aşağıda bulunan duayı okuyabilirsiniz.

“Allâhumme innî eselükel afve vel âfiyete fiddünyâ vel âhırah.”

Türkçe meali: “Allah’ım! Senden dünya ve ahiret hayatında bağışlanma, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum.”

Euzu bi izettillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu.

Anlamı: Sağ elini vücudunda rahatsız olduğun mahalle koyup yedi defa mesh eyle ve her meshte.

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.

Anlamı: Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.

Es-elullahil-azime rabbel arşil aziim en yeşfiyeke.

Anlamı: Büyük Allah’tan, büyük Arş’ın Rabbi Allah’tan sana şifâ vermesini istiyorum.

Bismillahi Allahümme dâvini bi devaike veşfini bi şifaike ve ağnini bi fadlike ammen sivâk vahzer anni ezake.

Anlamı: Allah’ın ismiyle. Ey Rabbim! Beni kendi devân ile tedavi et, bana kendi şifân ile şifâ ver ve beni kendi fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl ve beni ezalardan uzak tut.

Bismillahi yübrike min külli yesfike ve min şerri hasidin, ve min şerri külli zi ayn.” Anlamı: Allah’ın adıyla. Allah sana bütün hastalıklardan şifa versin.

Kur’an-I Kerim’de Geçen Şifa Ayetleri Var mıdır?

Sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız bazı ayet ve surelerin okunmasının doğru olacağından bahsetmiştik. Kur’an-ı Kerim’de bununla ilgili ayetler de bulunmaktadır. Hem de oldukça fazladır. Sağlık konusunun ne kadar önemli olduğu şifanın dilenmesi gerektiği konusunda birçok ayet bulunur.

Yunus Sûresi, 57. Ayet

Okunuşu: “…Ve şifâun limâ fîs sudûri. (sudûrin)”

Anlamı: “…Gönüllerdeki dertlere şifâdır…” (Yûnus, 57)

Tevbe Sûresi, 14. Ayet

Okunuşu: “…Ve yeşfi sudûra kavmin mu’minîn. (mu’minîne).”

Anlamı: “Allah, mümin bir topluluğun kalplerine şifa versin/gönüllerini ferahlatsın!” (et-Tevbe, 14)

Nahl Sûresi, 69. Ayet

Okunuşu: “…Yahrucu min butûnihâ şarâbun muhtelifun elvânuhu fîhi şifâun lin nâs(nâsi), inne fî zâlike le âyeten li kavmin yetefekkerûn. (yetefekkerûne)…”

Anlamı: “…Onların (arıların) karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifâ vardır…” (en-Nahl, 69)

Şuarâ Sûresi, 80. Ayet

Okunuşu: “Ve izâ maridtu fe huve yeşfîni.”

Anlamı: “Hastalandığım zaman bana şifâ veren O’dur.” (eş-Şuarâ, 80)

İsrâ Sûresi, 82. Ayet

Okunuşu: “Ve nunezzilu minel kur’âni mâ huve şifâun ve rahmetun lil mu’minîne (mu’minîn)….”

Anlamı: “Biz, Kur’ân’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, mü’minler için şifâ ve rahmettir…” (el-İsrâ, 82)

Fussilet Sûresi, 44. Ayet

Okunuşu: “Kul huve lillezîne âmenû huden ve şifâun (şifâ’)…”

Anlamı: “…De ki: O, (Kur’ân) inananlar için doğru yolu gösteren bir kılavuzdur ve şifâdır…” (Fussılet, 44)

Hasta Olanların Şifa Bulması İçin Yapması Gerekenler

Hasta olmak oldukça zor ve ıstıraplı bir durumdur. Çekilen ağrı ve acılarla birlikte günler geceler geçmek bilmez. Halbuki sağlıklı olduğumuz sıralarda zaman su gibi akıp geçmekte ve bir hafta, bir ay nasıl geçti anlamamaktayız. Hasta olanların psikolojisi de oldukça bozuktur. Hem ağrı çekmek hem de ne zaman iyileşeceğini bilmemesi onların sinirlerini de yıpratır. Hastaya bakan kişi bu durumda da zorlanabilir. Zaman zaman tahammül sınırları da yok olabilir. Ama hasta olan her kimse ona anlayışla yaklaşmak ve onu kırmamak gerekir. Hasta olanlar ve yakınları bazı durumlara dikkat etmelidir. Mesela bu dönemin geçici olduğunun bilinmesi ve süre dolunca da iyileşme ümidinin taşınması gerekir.

Eğer Allah dermanı zor bir hastalık verdiyse, bu durumun da bir sınavdan ibaret olduğunun hatırlanması gerekir. İsyan ederek hastalıklardan kurtulamazsınız. Hele ki inancınızı yitirirseniz o zaman iyileşmenize dair hiçbir ümidiniz kalmaz. Her şeyin hayırlısını verenin Allah olduğu unutulmamalıdır. Sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız araştırmasını yapanlar ve bazı ayet, sureleri okuyanlar öncelikle iç huzura erişerek sonucu Allah’tan dilerler. Her zaman en hayırlısını veren rabbimizdir. Bizler aciz kullar olarak onun bize uygun gördüklerini yaşarız. Kendimiz için şifa dilediğimiz gibi hasta olan ve şifa bekleyen her inanana dua etmemiz de gerekir.

Sağlığımızın Yerinde Olması İçin Dua Okuyanlar

Hastayken ya da sağlıklı iken dua okuyanlar her zaman Allah’a sığınan ve ondan yardım dileyen kişilerdir. Kişilerin duaları er ya da geç kabul olmaktadır. Duanın kabulü için kişinin inancının yüksek olması önemlidir. Sadece Allah inancı olmayan kişilerin duası kabul olmaz. Diğer insanlar Allah’a yalvardığında Allah onlara istediğini verecektir. Özellikle sağlığımızın yerinde olması için hangi duaları okumalıyız araştırması içinde bile olmanız sizin inancınızın kuvvetli olduğunu gösterir. Hasta iseniz şifanız mutlaka olacaktır. Allah sizin dualarınızı duyan ve sizi gözetendir.