Kimlerin Duası Makbuldür?

/ 25 Temmuz 2021 / 392 / yorumsuz
Kimlerin Duası Makbuldür?

Kimlerin Duası Makbuldür? Dua Ederken Dikkat Edilecekler

Kimlerin duası makbuldür? Dua ederken dikkat edilecekler konusu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler yazımızı okuyabilirler. Dua etmenin ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Bazı kişiler vardır ki onların ettikleri dualarının yeri ayrıdır. Neticede Allah bütün dua edenleri görür ve bilir. Herkesin istek ve dileklerine karşılık vermek Allah tarafından gerçekleşmektedir. İnsanlar her durumda ve her zaman dualara sığınarak bu hayat ve ahiret için isteklerini dile getirirler. Neticede yaşadığımız sürece isteklerimiz hiç bitmez ve tükenmez. Biri biter, diğeri başlar.

Kimlerin duası makbuldür? Diye araştırma yapınca Allah’ın duasını geri çevirmediği bazı kişileri görmekteyiz. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Dini görevlerini her zaman yerine getiren kişiler
 • Allah’ı çok anan ve hep zikreden kişiler
 • Oruçlu insanlar
 • İçi temiz, kimse hakkında kötülük düşünmeyen kişiler
 • Haram yemeyen insanlar
 • Ağrı, sancı içinde olan hastalar
 • Dertli ve sıkıntıda olanlar
 • Hacıya giderek hac görevini yerine getirenler
 • Anneler ve babaların duaları makbuldür.

Dualarımızın Makbul Olması İçin Neler Yapmalıyız?

Kimlerin Duası Makbuldür?
Kimlerin Duası Makbuldür?

Kimlerin duası makbuldür? Sorusuna açıklık getirdikten sonra dualarımızın makbul olması için yapmamız gerekenler de bulunmaktadır. Eğer bunları bilirsek edilen dualar kabul görecek ve geri çevrilmeyecektir. Öncelikle içimizin temiz olması ve dua ederken başkalarının kötülüğünü düşünmememiz gerekir. Temiz kalple yapılan dualar her zaman makbuldür. İsteklerimizi Allah’tan dilememiz de dikkat edilecek konular arasındadır. Sıkıntımızda bize yardım edebilecek tek varlık sadece Allah’tır.

Dualarımızın kabul görmesi için iyiliğe, güzelliğe, barışa ve doğruluğa uygun olan dualar etmeliyiz. Eğer birisinin ayrılması ya da aralarının bozulması için dua edersek bu içimizin kötü olduğunu gösterir. Ya da birinin işlerinin kötü gitmesi, ticaretle uğraşan kişilerin müşterilerinin azalması, onun maddi sıkıntıya girmesi konusunda dua edersek bu tür dualar kabul görmeyeceği gibi sizin kötü niyetler taşıyor olmanız da hiç değildir. Dua bir nevi insanın içinde barındırdığı niyetlerdir. Bu niyetler içinde başkalarının kötülüğünü istemek de içimizin fesat olduğunun göstergesidir.

Duaları Kabul Olan İnsanlar Kimlerdir?

Kimlerin duası makbuldür? Dua ederken dikkat edilecekler konusunu adım adım anlatırken, duaları kabul olan insanlar bunu fark edebilir. Şöyle ki; iş bulamayan bir kişi dua ederek iş buluyorsa, evlenmek isteyen kişiler kendilerine hayırlı bir eş buluyorsa, çocuğunun üniversiteyi kazanması için dua edenler onun güzel bir okulu kazandığını görürlerse işte duaları kabul olmuş demektir. İnsanlar ettikleri duaların kabul olduğunu görünce daha bir şevkle ve istekle dua etmeye de devam ederler.

Başkalarından şiddete uğrayan mazlumların duaları kabul edilir. Onlar hırpalanan, itilen ve darda kalan insanlardır. Bir nevi çaresiz ve acizdir. Onların ettikleri duaların her zaman ayrı bir yeri bulunmaktadır. Anne ve babalar evlatları için devamlı dua ederler. Anne baba duası oldukça önemlidir. Allah’ı hep anmak ve dini görevlerimizi yerine getiriyor olmamız ettiğimiz duaların kabul görmesini sağlayacaktır. Dualardan önce tövbe ve istiğfar dualarının edilmesi gerekir. Ettiğimiz tövbelerden sonra dualarımızı ediyor olmamız daha da makbuldür.

Duaları Kabul Olmayan İnsanlar Kimlerdir?

Kimlerin duası makbuldür? Duası kabul olmayan insanlar da var mıdır? Bazı kişilerin duası kabul olmamaktadır. Gayri Müslimler dışında bütün inananların duaları kabul görür. Usulüne göre dualarımızı ediyorsak Allah hepsine karşılık verir. Ama bazı insanların duaları kabul olmaz. Bunlar kimlerdir?

 • Allah’a inanmayan kişilerin duası kabul olmamaktadır. Dua etmek ibadet etmek anlamını taşır. Allah inancı olmayan kişilerin de duaları boşa gider ve kabul edilmez. Beyyine suresi 5’inci ayetinde diyor ki: Hâlbuki onlara, ancak dini Allah’a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O’na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmişti. İşte bu dosdoğru dindir. Rad suresi 14’üncü ayet şöyle buyurmaktadır: Dua edilmeye lâyık olan O’dur. O’nun dışında el açıp dua ettikleri şeyler, onların hiçbir isteğini karşılayamazlar. Onlar ancak, ağzına gelsin diye iki avucunu suya doğru açıp yalvaran kimse gibidir. Halbuki bu yoldan su asla onun ağzına gelecek değildir. Kâfirlerin duası hep boşa gider.
 • Harama yakın olan kişilerin duaları kabul olmaz. Hırsızlık yapan, zina eden, yalan söyleyen, dedikodu yapan, iftira atan kişilerin ettiği dualar boşunadır. Onlar ki ne zaman yanlışlarından dönerlerse işte o zaman Allah affeden ve bağışlayandır. Müslim suresi 65’inci ayet de diyor ki: Bu yolcunun yediği haram, içtiği haram, giydiği haramdır ve (netice itibariyle) haramla beslenmektedir. Peki böyle bir kimsenin duasına nasıl icabet edilir?
 • Allah’a isyan eden ve onun verdiklerine şükretmeyen kimselerin duaları kabul görmez. Hayatımızda karşılaştığımız olumsuzluklar için isyankar olmamamız gerekir. Zenginlikten fakirliğe düşen kimse ya da hastalık içerisinde olan kişiler bu durumları için isyan etmemelidir. Allah’tan yardım dilenmeli, bu durumların geçmesi için dua etmeli fakat isyan etmemelidir. Nisa suresi 14’üncü ayetinde diyor ki: Kim Allah’a ve Peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır. yine En’am suresi 15’inci ayet şöyle buyuruyor: De ki: Ben, Rabbim’e isyan edersem gerçekten büyük bir günün yani kıyametin azabından korkarım.
 • Allah’a şirk koşan kişilerin duaları kabul olmaz. Şirk Allah’a ortak koşmak demektir. Kur’an birçok yerde bu konuya değinilmiştir. Yardımın sadece Allah’tan dilenmesi istenmiştir. “Allah’la beraber başka tanrıya dua / ibadet etme. O’ndan başka tanrı yoktur. O’ndan başka her şey yok olacaktır. Hüküm O’nundur ve siz O’na döndürüleceksiniz.” (Kasas, 28/88) “(Ey Peygamberim!) De ki: Ben ancak Rabbime yalvarırım ve hiç kimseyi O’na ortak koşmam.” (Cin, 73/20; bk. Mü’minûn, 23/117)
 • İşlemiş olduğu günahlarda ısrarcı olanların duaları kabul olmaz. İnsanoğlu aciz bir kuldur. Her an yanlış yapabilir. Şeytana uyabilir. Tövbe etmek neticesinde bu günahlarından dolayı af dileyebilir. Ama günahlarında ısrarcı olanlar ve bunları devam ettirenlerin ettikleri dualar da kabul olmayacaktır.

Dualar Nasıl Edilmelidir?

Kimlerin duası makbuldür? Dua ederken dikkat edilecekler yazımızda dualarımızı nasıl etmemiz konusunda da sizlere ayrıntılı bilgiler sunacağız. Edilecek olan dualar içten ve içimizin coşmasıyla edilmelidir. Araf suresinde diyor ki: Rabbinize yalvara yalvara, için için dua edin çünkü o haddini aşanları sevmez. Dua ederken ısrarcı olduğunuz gibi sabırlı da olmalısınız. Dualarınız kabul olmadı diye dua etmeyi bırakırsanız yanlış yapmış olursunuz. Eğer aceleci olmadığını taktirde edilen bütün dualar kabul olacaktır. (Tabi ki hayra ve güzelliğe dair edilenler)

Dualarınızı her yerde ve her zaman edebilirsiniz. Dinimizde dua etmeniz için bir zaman dilimi bulunmaktadır. Rum suresinde bununla ilgili güzel bir bilgi de verilmiştir: “Bu sebeple akşam vaktine eriştiğinizde ve sabah kalktığınızda Allah’ı tesbih edin. Göklerde ve yerde her türlü övgü O’na mahsustur. Gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde de O’nu tesbih edin.” Peygamberimize hangi zamanlarda dua etmek makbuldür diye sorulduğunda dedi ki: gece yarısı ve farz namazlarından sonra edilen duaların makbul olduğunu söylemiştir.

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimlerin duası makbuldür? Dua ederken dikkat edilecekler konusu da oldukça önemlidir. Bazı kurallara dikkat edersek hem ibadetlerimizi gerçekleştirmiş hem de dualarımızı etmiş oluruz. Bunlar nelerdir inceleyelim…

 • Öncelikle dua etmeden önce abdest alınız.
 • Kıyafetlerinizin temiz olması önemlidir.
 • İçinizin ve niyetlerinizin temiz olması daha da önemlidir.
 • Namazlardan sonra dua etmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
 • Dua etmeden önce tövbe edin. Tövbe işlemiş olduğunuz günahlardan sizi arındıracaktır.
 • Allah’a şükredin. O’nun size verdikleri üzerine ne kadar şükretseniz de azdır.
 • Kıbleye dönük olarak dua edin.
 • Peygamber efendimize salavat getirin. Allahümme salli alâ Muhammed’in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd. Kısaca şöyle de diyebilirsiniz: Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed
 • Edeceğimiz duaları sadece kendimiz için değil, bütün inanalar için de etmeliyiz. Dualarımıza yakınlarımızı, çocuklarımızı ve diğer insanları da katabiliriz.
 • Ellerimiz açık bir şekilde dua etmeliyiz. Hatta ellerimiz başımızın da üzerinde olmalıdır. Çünkü peygamber efendimiz de öyle dua edermiş.
 • Duaların sonunda “Amin” demeliyiz. Elimizi yüzümüze sürmeliyiz.

Duası Makbul Olanlara Verilen Nimetler Nelerdir?

Kimlerin duası makbuldür? Bakara suresi 186’ıncı ayetinde diyor ki: Kullarım, beni sorarlarsa (onlara söyle): Ben onlara yakınım. Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O hâlde onlar da bana karşılık versin (benim çağrıma uysun), bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olsunlar. Allah duaları işitendir. Duası makbul olanlara hem bu dünyada hem de ahirette güzel yerler verilir. Çünkü onlar barışa ve iyiliğe karşı dua etmektedirler. O yüzden ettiğiniz dualar mutlaka karşılık görecektir. Allah dua ederken kalkan eli boş çevirmez. Onlara birçok nimetler verir.

Dua zikir ve ibadet anlamını taşımaktadır. Dua ederek sevap kazanmış da olursunuz. Allah kulun yararına olan duaları kabul eder. Eğer dua ettiniz ve kabul görmediyse mutlaka bunda da bir hayır bulunmaktadır. Bizler duamızın kabul görmesi yönünde beklenti içerisine girsek de ettiğimiz duanın bize hayır mı şer mi getireceğini bilemeyiz. Hakkımızda hayırlısı ise duanın olmasını dilememiz gerekir. Mesela dünya malları arasında bir araba sahibi olmanızı çok istiyor olabilirsiniz. Peki, o arabayı aldığınızda size hayır mı getirir şer mi bilebilir misiniz? Çok istediğiniz arabayı aldığınızda kaza yapıp sevdiğiniz birinin ölmesine neden olursanız pişmanlık duymaz mısınız?

Dua Etmenin Faziletleri ile İlgili Ayetler Var Mıdır?

Kimlerin duası makbuldür? Dua ederken dikkat edilecekler konusunu anlatırken dua etmekle ilgili Kur’an da neler denmektedir? Dua etmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan ayetlerden de bahsetmek istiyoruz.

Furkan Suresi 77. Ayeti: Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?”

Enam Suresi 63’üncü Ayeti: Sizler, açıktan ve gizlice ona eğer bizi bundan kurtarırsa elbette şükredenlerden olacağız’ diye dua ederken, sizi karanın ve denizin karanlıklarından ve tehlikelerinden kim kurtarır?”

Tevbe Suresi 103’üncü Ayeti: Onların mallarından, onları kendisiyle arındıracağın ve temizleyeceğin bir sadaka (zekat) al ve onlara dua et. Çünkü senin duan onlar için sükûnettir (Onların kalplerini yatıştırır.) Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Kur’an-ı Kerim’ de dualarla ilgili çok ayet bulunmaktadır. Sizlere sayfalar dolusu dua etmenin faziletleriyle ilgili ayet sunabiliriz. Kimlerin duası makbuldür? Dua ederken dikkat edilecekler konusundaki bilgiler bu yazımızda sizlere sunulmuştur. Dualarımızın makbul olması için içten ve temiz kalpliliğimizle dua etmemiz gerektiği konusundaki hatırlatmayı tekrar yapmak isteriz. İşte o zaman hiçbir duamız geri çevrilmeyecek ve Allah katında kabul de görecektir.