Hacet Duası Nedir? Hacet Duası Ne İçin Okunur?

/ 25 Temmuz 2021 / 1.279 / yorumsuz
Hacet Duası Nedir? Hacet Duası Ne İçin Okunur?

Hacet Duası Nedir? Hacet Duası Ne İçin Okunur?

Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? Hacet, istek ve dileklerimiz anlamına gelmektedir. Yaşadığımız sürece isteklerimiz hiç bitmez. Bazen dünya hayatı ile bazen de ahiret hayatı ile Allah’a isteklerimizi bildiririz. Hacet duası hacet namazından sonra edilmektedir. Herhangi bir isteğimiz olduğunda Allah rızası için namaz kılmak ve namazın ardından dua etmek gerekir. Bu duaların nasıl okunduğu konusundaki ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Allah’ımız “siz isteyin ben vereyim” demiştir. O yüzden bütün istekler yalnızca Allah’tan dilenir ve yardım da ondan beklenir. Dua etmek ibadetlerin en güzelidir. Birçok dua çeşidi de bulunmaktadır. İnsanlar hasta olduklarında şifa duası, sıkıntı içinde olduklarında sıkıntı duası ya da zor anlarında sabır duası okuyarak Allah’ın kendilerine yardım etmesini istemektedirler. Sizler de hacet namazı kılarak arkasından hacet duası edebilirsiniz.

Hacet Duası Nedir?

Hacet duası, sıkıntılı anlarımıza çare bulmak için, isteklerimizin gerçekleşmesi için okunmaktadır. Hacetleriniz için Kuran ayetlerinden okuyabileceğiniz gibi en çok okunan hacet duasını da edebilirsiniz. Uzun zamandan beri iş bulamayan kişilerin iş bulma isteği için, üniversiteyi kazanmak isteyen gençlerin istedikleri okulu kazanabilmeleri için, hayırlı eşe sahip olup evlenmek isteyenlerin eş bulması için hacet duaları etmeleri gerekir. Size sunacağımız duayı ederek yardımı Allah’tan bekleyebilirsiniz.

La ilahe illallah-ül-halim-ül-kerim. Sübhanallahi Rabb-il-arş-il-azim. Elhamdü lillâhi Rabbil alemin. Es’elüke mücibati rahmetike ve azaimi mağfiretike vel ganimete min külli birrin vesselâmete min külli ismin la teda’ lî zenben illâ gafertehü vela hemmen illâ ferrectehü vela haceten hiye leke rıdan illa kadayteha ya erhamerrahimîn.

Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? Hacet namazı kılarak peşi sıra dua etmek isteyen kişiler için bu namazın nasıl kılındığı hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Hacet namazınızı 2 ve ikinin katları olarak kılmanız gerekir.

 • Birinci rekatta Fatiha suresini ve 3 kere Ayetel Kursi’yi okuyunuz.
 • İkinci rekatta Fatiha suresini İhlas, Felak, Nas surelerini okuyunuz.
 • Üçüncü rekatta Fatiha suresini ve 3 kere Ayetel Kursi’yi okuyunuz.
 • Dördüncü rekatta Fatiha suresini İhlas, Felak, Nas surelerini okuyunuz.

Yukarıda 4 rekattan oluşan hacet namazının nasıl kılınması gerektiğine dair bilgiler sunduk. İsteyenler 2 rekat da kılabilir. Peygamber efendimiz bu konuda şöyle demektedir:” isteği ve dileği olanlar abdest alsın ve 2 rekat namaz kıldıktan sonra hacetlerini söylesin. Allah’ı ansın ve Resulullaha salavat getirsin” ardından da şöyle denmesi gerekmektedir:

“Hilim ve kerem sahibi Allah’tan başka ilah yoktur. Ulu arşın Rabbi Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım! Rahmetine vesile olacak amelleri, mağfiretini kazandıracak sebepleri, her çeşit iyiliği elde etmeyi ve her türlü günahtan kurtulmayı senden niyaz ediyorum. Affetmediğin hiçbir günahımı, kaldırmadığın hiçbir sıkıntımı bırakma! Rızana uygun olan her türlü dileğimi kabul buyur!”

Hacet Duası Ne İçin Okunur?

Hacet Duası Nedir? Hacet Duası Ne İçin Okunur?
Hacet Duası Nedir? Hacet Duası Ne İçin Okunur?

Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? İster bu dünya isterse ahiret için edilen isteklerde hacet duası oldukça fazla okunmaktadır. Özellikle ramazan ayında, kandillerde, arife günlerinde ve hayırlı gecelerde bu dua okunmalıdır. Namaz kılarak ibadet eden kişiler namazlarının peşi sıra hacet duası okuyabilirler. Hacet duası ne için okunur bakalım…

 • Dünya mallarına sahip olabilmek için
 • Borçlarımızdan kurtulmamız isteğini dile getirmek için
 • Sağlığımıza kavuşmamız için
 • İş bulmak için
 • Eş bulmak için
 • İşimizde yükselmek için
 • Çocuk sahibi olabilmek için
 • Çocuklarımızın hayırlı evlat olmaları için
 • Hayırsız çocukların dize gelmesi için
 • İçinden çıkamadığımız durumlarda çıkış yolunu bulabilmek için
 • Günahlarımızın affedilmesi için
 • Cennetten bir yer edinmemizi istediğimiz için

Hacet Duası Etmenin Faydaları Nelerdir?

Dua etmenin her zaman insanlara faydası bulunmaktadır. Dualar bir nevi ibadet olmakla birlikte kişilerin rahatlamasını ve manevi huzura ermesini sağlamaktadır. İsteklerimiz için ettiğimiz duaların yanı sıra affedilme duaları ya da şükür duaları da etmekteyiz. Bütün bu dualar insanlar için oldukça faydalıdır. Bu dünyanın geçici bir yer olduğunu unutmamalı ve sadece şimdiki zaman için dua etmekten başka ahiret hayatı için de dua etmeliyiz. Hacet duaları sonucunda Allah’ta uygun görürse istek ve dileklerimiz gerçekleşir. Bizim için faydalı olan her türlü dileğimizin bir gün gerçekleşeceğini unutmadan sabırla dua etmeyi sürdürmemiz gerekir.

İsteklerimiz için bir kez hacet namazı kıldık ya da hacet duası ettik diye onların hemen olmasını beklememek gerekir. Israrla dua etmeye devam etmeli ve isteklerimizde ısrarcı olmalıyız. Allah ellerini açan kimsenin duasını geri çevirmez. Sabırla olmasını beklersek bir gün mutlaka refaha ulaşırız.

En Etkili Hacet Duası Nedir?

Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? Kişiler en etkili ve en çok okunan hacet duasını da merak etmektedir. “Allahumme ileyke eş’kû da’fe kuvvetiy ve kıllete hiyletiy ve hevâniy alennas” “Allah’ım, kuvvetimin yetersiz kaldığını, çaresiz olduğumu, halk nazarında hor hakir hale düştüğümü görüyorsun.” Diyerek dua edebiliriz. Hacet namazına niyet etmek namazı kıldıktan sonra bu duayı okumak oldukça faydalıdır.

Bir İsteğinizin Gerçekleşmesi İçin Okunacak Hacet Duası

İsteğinizin gerçekleşmesi için elinizden gelen gayreti göstermeli ve aynı zamanda da dua etmelisiniz. Ancak ikisi bir arada yapılırsa Allah uygun görürse istekleriniz gerçek olacaktır. Aşağıdaki hacet duasını okuyabilirsiniz.

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh.

Anlamı

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Hacetlerin Gerçekleşmesi İçin Okunan Zikirler

İnsanlar hacetlerinin olması için bol bol zikir çekerler. Zikir Allah’ı çok anmak demektir. Allah’ın adını ne kadar çok anarsanız, O’nun nimetlerinden de o kadar çok faydalanırsınız. 70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir” bu zikir 40 gün ve günde 70 kere okunmalıdır. Sırasıyla söylenmeli her gün 70 adet tamamlanmalıdır. Yapacağınız zikirlerle istek ve dileklerinizin gerçek olmasını Allah’tan talep edebilirsiniz.

Hacet Duaları Nasıl Okunmalıdır?

Hacet duaları, bıkmadan ve usanmadan edilmelidir. Dua ediyorum ama kabul görmüyor diye düşünülmemelidir. Duaya hamd ve salavatla başlanmalıdır. Allah’a yalvararak dua etmek gerekir. Edilen dualar içten olmalıdır. Acele ya da baştan savma bir şekilde duaya yaklaşım gösterilmemelidir. Dileğinizin olduğunu görünce onun sadakası verilmelidir. Dileğin gerçekleşmesi için adakta bulunmak da uygun görülmektedir. Adakta bulunan kişilerin dileklerinin daha çabuk gerçekleştiği görülür. İstekleriniz için çalışmalı ve sonra dua ederek tevekkülü Allah’tan beklemesiniz. Çalışmadan dua edenin silahsız savaşa giden gibi olacağını unutmayınız.

Hacet Duası Türkçe

Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? Hacet duasını Türkçe olarak okumak da isteyebilirsiniz. “Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhis selamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Hacetlerimizi Allah’tan Dilemek

Bütün hacetler sadece Allah’tan dilenir. Çünkü Ondan başka ilah yoktur. Yerin ve göğün hakimi Odur. Allâhumme innî es’elüke bienne leke ‘l-hamdu lâ ilâhe illâ entel Hannânül Mennân, yâ Bedî’assemâvati vel-ardı yâ Zelcelâli vel-ikram. Es’elükel cennete ve eûzu bike minennâri. Sana hamdederek, Senden isterim. Senden başka ilâh yoktur, ancak Sen varsın. Sen yerlerin ve göklerin yaratıcısısın. Celâl ve ikram sahibisin. Hay ve Kayyûm sensin.

Allâhumme innî es’elüke bienne leke’l-hamdu lâ ilâhe illâ entel Hannânül Mennân, yâ Bedî’assemâvati vel-ardı yâ Zelcelâli vel-ikram. Es’elükel cennete ve eûzu bike minennâri. Allah’ım, Senden isterim. Zira hamd Sana lâyıktır, Senin içindir. Senden başka mâbud yoktur, ancak Sen varsın. Çünkü istemeden ve istedikten sonra veren Sensin. Sen celâl ve ikram sahibisin. Senden cenneti ister ve cehennemden korunmamı dilerim.

Hacetlerimizi Yaparken Önemli Olan Konular

Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? Konularında bilgiler sunmaya çalışıyoruz. Dikkat etmemiz gereken, edilen dualarda ya da isteklerimizde aşırıya sapmamak, azgınlığa düşmemek konusudur. Kendi nefsimiz için olan dualardan uzak durmak gerekir. Dualarınızı başkaları için ederseniz bu tür dualar daha makbuldür. Haram konularda dua etmekten kaçının. Başkasının karısına ya da kocasına göz koyacak, başkasının malına ya da mülküne zarar verecek dualar etmek kabul görmeyecektir. O yüzden isteklerimizi dile getirirken helal ve haram kavramlarına göre karar vermeli ve dualarımızı o yönde etmeliyiz.

Hacetlerimizin Çabuk Gerçekleşmesi İçin Okunması Gereken Sureler

Ettiğimiz duaların ve isteklerin hemen gerçek olmasını isteriz. İnsanoğlu her zaman aceleci bir tavır sergiler. Ama durum onların sandığı gibi değildir. Vakti ve zamanı gelmeyince hiçbir şey gerçekleşmez. Kur’an dan bazı sureler okuyarak da hacetlerimizin çabuk gerçek olmasını Allah’tan dileyebiliriz. Oldukça kuvvetli olan surelerin isimlerini sizler için belirtiyoruz…

 • Yasin Suresi
 • Enbiya Suresi
 • Fatiha Suresi
 • Ayetel Kursi
 • Bakara Suresi
 • Enam Suresi
 • Zuhruf Suresi
 • Fetih Suresi
 • Necm Suresi
 • Duhan Suresi
 • Haşr Suresi
 • Fil Suresi
 • Kevser Suresi
 • Kalem Suresi
 • Nasr Suresi
 • İhlas Suresi
 • Besleme

Hacet Duaları Kabul Olan Kişiler

Hacet duası ettiniz ve hacet namazı kıldınız. Ettiğiniz dualar da kabul oldu. Bu oldukça mutluluk verici bir durumdur. Gerek maddi gerekse manevi konularda edilen dualar kabul olunca kişiler kendilerini iyi hisseder. Kabul görmeyen dualar da boşuna edilmiş değildir. Aslında hiçbir dua boşuna edilmez. Allah ile aranızda köprü vazifesi gören duaları her zaman etmeniz gerekir. Kabul görüp görmemesi Allah’ın taktirine kalmış bir durumdur.

Müslüman olan ve Allah inancı bulunan kişilerin duaları bir gün mutlaka kabul edilir. İşte o zaman şükretmeli ve şükür namazları kılmalısınız. Şükür namazı bir nevi teşekkür anlamını taşımaktadır. Size verilen nimetlere de teşekkür etmeniz gerekir. Nasıl ki bir yakınınız size iyilik ettiğinde “teşekkür ederim” diyorsanız; verilen nimetler için de şükretmeli, sadaka vermeli ve nifakta bulunmalısınız.

Dua etmek için günün belli bir zamanını ayırabilirsiniz. Özellikle gece yatsıdan sonra ya da sabah gün ağarırken edilen dualar makbuldür. Hacet duası nedir? Hacet duası ne için okunur? Konuları hakkında merak edenler için oldukça önemli bilgiler bu yazımızda sizlere sunulmuştur. Güzel amaçlara dayalı olan isteklerinizin kabul görmesini istemek her zaman için önemlidir. İçiniz temiz bir şekilde kendinize ve tüm inananlara dua eder hacetlerinizi belirtirseniz mutlaka kabul de görecektir.