Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Dualar

/ 21 Haziran 2021 / 13.066 / yorumsuz
Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Dualar

Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Dualar konusunu sizler için derledik. İnsan olarak hepimiz her şeyi isteriz öyle ki gerçekleşmesi imkansız hacetler (olaylar) için dualar eder, adaklar adarız. Her ne olursa olsun mutlaka bir isteğimiz, arzumuz vardır. Ben hiçbir şey istemiyorum bu hayattan diyen yanılıyordur.

Öyle ya da böyle doğduğumuz andan itibaren hep bir şeyler isteriz. Yeni doğmuş bir bebek bile doğar doğmaz karnının doymasını ister onun için ağlar. İsteklerimiz çeşit çeşittir. Kimi karnının doymasını, kimi istediği okulu kazanmayı, kimi sevdiği ile evlenmeyi kimi ise çok istediği işe girmek ister. Kimi dünyalar kadar zengin olmak, kimi sağlığına kavuşmak ister. Bazen gerçekleşmesi zor gibi durumlar vardır. O zaman da hepimiz gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar araştırır, Rabbimize yalvarırız.

Gönlümüz her şeyi ister, her şeyin en iyisi en güzeli bizim olsun isteriz. Yalnız unutmamamız gereken şey bir nokta vardır. İstediğimiz her şey bizim için hayırlı mı olacak? Bu nedenle gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar ederken mutlaka bizim için hayırlı ise olmasını niyaz etmeliyiz. Öyle ki çok istediğimiz bir şey evet bizi mutlu eder. Ama ya bu mutluluk bize devamında felaket getirecek ise hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Örneğin; herkes bir şekilde zengin olmak, rahat yaşamak ister. Zenginlik çoğu kişinin hayalidir. “Zengin olayım bir elim yağda bir elim balda yaşayayım. Ne gam hem kederim kalacak” der. Gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar eder. Rabbimiz hiçbir kulunu geri çevirmez. Kul ister Rabbimiz verir. Peki çok zengin oldunuz. Her şey çok güzel gidiyor, muhteşem bir hayat yaşıyorsunuz. Hiçbir eksiğiniz yok, ne isterseniz alıyor sahip oluyorsunuz. Günün birinde bir hastalık geliyor sizin ya da sevdiklerinizin, eşinizin veya çocuğunuzun başına. Hiçbir doktor çare bulamıyor, tedavi edemiyor. Ne yapacaksınız? İşte şimdi de duanızın şekli değişiyor zengin olmak için ettiğiniz gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar şimdi de sağlığınızı geri kazanmak için oluyor.

Duanın Kaideleri;

Kişi gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar ederken akıbetini düşünerek dua etmelidir. İslam da her şeyin hayırlısını dilemek esastır. Ayrıca dua etmenin ve edilen duanın kabulü için de kural ve kaideleri vardır. Allah kulunu hiçbir zaman geri çevirmez, onun için en iyisi en hayırlısı ne ise onun olmasını ister. Biz kulları da bunu bilmeli dualarımızı ederken buna göre etmeliyiz.

Duanın kabulü için;

 • İnanarak dua edilmelidir.
 • Duanın kabul edileceğini gönülden istemelidir.
 • Duanın şartlarını yerine getirmeli, dua ederken kural ve kaidelerine uyulmalıdır.
 • İstenilen, dilenilen şey için çalışılmalıdır. Çalışmadan kuru kuruya dua anlamsızdır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hadis-i şeriflerinde der ki;

 • Dua ederken (mümkünse) diz üstü oturun, sonra ‘Ey Rabbim, ey Rabbim!’ deyin.” Bu hem saygıdır hem de Rabbimize yalvarışımız ve yakarışımızdır.
 • Dua ettiğinizde elinizin içiyle Allah’a dua edin, tersiyle değil. Duayı bitirdiğinizde de iki elinizi yüzünüze sürün.”
 • Gizli yapılan bir dua, açıktan yapılan yetmiş duaya denktir.” Rabbimiz bizi her zaman görür, duyar ve gözetir.

Müslüman inancında imanın şartlarından biridir hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak. Bu nedenle her şey Allah’tan gelir. Müslümanlıkta tedbir kuldan takdir Allah’tandır. Hiçbir gayret ve çaba göstermeden çalışmadan çabalamadan dileklerimizin olmasını istemek bencil bir düşünce yapısıdır. Düşünsenize bir şey almak istiyorsunuz mağazaya giriyorsunuz hiçbir kelime etmeden ve bedel ödemeden almak istediğinizin size verilmesi mümkün müdür? İşte dualar ve Allah’tan dilemekte böyle bir şeydir.

Ertesi gün önemli bir sınavı olan bir öğrencinin tüm yıl hiç ders çalışmadan geçirdiği bir sene sonunda son gece gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar edip Allah’tan sınavının iyi geçmesini, iyi not almasını dilemesi ne kadar doğrudur? Ne kadar mantıklıdır.

Ya da tüm yıl toprağına bakmayan, onunla ilgilenmeyen çiftçinin Allah’tan iyi mahsül dilemesi veya iş yerinde doğru düzgün çalışmayan bir personelin patronundan yüksek maaş talep etmesi ya da yüksek maaş alabilmesi için Allah’a yalvarması. Bu ve bunlar gibi örnekleri çoğaltmak mümkün mantık bir şeyler yapmadan en iyisini istemek doğru değildir.

Yalnız şöyle de anlaşılmaması gerekir. Allah karşılık beklemez “kulum sen bana bunu yaparsan bende sana bunu verebilirim” demez. Rabbimiz bizi üzmez. Rabbimiz bizi karşılıksız sever ve korur. Rabbimizin bize verecekleri sınırsızdır ve imkansız değildir. O “ol der” ve olur. Burada maksat bizim doğru yolda, ahlaklı, dürüst ve iyi kullar olmamızdır. Eğer bizler doğru yoldan sapmaz, Rabbimize kulluk vazifelerimizi harfiyen yerine getirirsek gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar ettiğimizde imkansız gibi görünen isteklerimiz dahi olur.

Duanın Faziletleri ve Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifleri

Dua mümini ayakta tutan güçtür. Kalpten edilen her dua kabul olur. Allah doğru kullarını işitir ve onu korur. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s. a. v.) in bu konuda ümmetine duayı hayatlarından hiçbir zaman eksik etmemelerini tavsiye etmiştir.

Dua ile İlgili Hadis-i Şerifler;

Peygamber Efendimiz derki;

 • Rabbimiz şöyle buyurdu; Bana dua edin, dualarını kabul edeyim. Çünkü bana dua ve ibadeti bırakıp, büyüklük taslayanlar cehenneme gireceklerdir.”
 • Rabbimiz; kullarım sana beni sorduklarında onlara söyle ben onlara çok yakınım, bana dua ettiği zaman dua edenin duasına karşılık veririm. O halde kullarımda benim davetime uysunlar ve bana inansınlar.
 • Mümin bir kul Allah’a dua ettiği vakit, Allah Cebrail’e dermiş;” Onun duasını hemen kabul etme. Çünkü ben onun sesini duymaktan hoşlanıyorum. Facir (kafir) kimse dua ettiğinde ise hemen dileğini gerçekleştir. Çünkü onun sesini duymak istemiyorum.”
 • Allah’a duadan daha üstün bir şey yoktur.
 • Her kim Allah’a dua etmez ise Allah ona gazap eder.
 • Dua ibadetin iliği beyni ve özüdür.
 • Rabbimiz ısrarla dua edenleri sever. (İşte bu anlamda gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar bizim istek ve dileklerimizin gerçekleşmesi için önemlidir.)
 • Ayağınızdaki ayakkabının bağına varıncaya kadar her şeyi Allah’tan isteyiniz. Çünkü Allah herhangi bir şeyi kolaylaştırmazsa o şey elde edilmez.
 • Peygamber Efendimiz der ki; “Şüphesiz Allah (c. c.) Rahimdir, Kerimdir. Kulunun kendisine dua ederken ellerini kaldırdıktan sonra onlara herhangi bir bırakmamaktan haya (utanç) eder” Bu nedenle gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar Rabbimizin bize dilediğimiz şeylerin olması için vesiledir.
 • Dua ederken Allah’a duanızın kabul edileceğine kesinlikle inanmış olarak dua edin. Şunu bilin ki Allah kendisinden gafil (habersiz) ve başka işleler meşgul olan kalplerin duasını kabul etmez. Bu sebeple gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar ederken gönülden inanarak Rabbimize yalvarmalıyız.
 • Allah’tan biriniz dilekte bulunduğunda bolca istesin. Çünkü Rabbinden istemektedir
 • Dua sonunda söylenen “Amin” Müslüman kulların dili üzerinde alemlerin Rabbinin mührüdür.
 • Biriniz Allah’a dua ettiğinde, isteğinde kararlı olsun. “Allah’ım, dilersen bana ver” demesin. Şüphesiz Allah’ı zorlayan hiç kimse ve hiçbir şey yoktur.
 • Biriniz Rabbinden bir şey istediğinde duasının kabul edildiğini hisseder ise, ‘İhsanıyla güzel nimetleri tamamlayan Allah’a hamdolsun’ desin. Duasının kabulü gecikende, ‘Her hâl için Allah’a hamdolsun’ desin. Gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar içinde bu geçerlidir. Çünkü duayı ederken benim için hayırlı ise demekte fayda vardır.
 • “Ezanla kamet arasındaki dua kabul edilir. O haldeyken dua ediniz.” Der Peygamber efendimiz o halde böyle hayırlı bir vakit anında gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar etmek duamızın kabul olmasına fayda sağlayabilir.
Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Dualar
Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Dualar

İstek ve Dileklerimiz İçin Dualar

Sonsuz isteklerimizin olduğu bu dünyada birçok isteklerimiz, dileklerimiz vardır. Mesela gençlerimizin kabusu haline gelen üniversiteye girme sınavları, mezun olduğunda ise iyi bir işe girme hayalleri. Okulu bitirmiş eline işini almış bir kişinin hayatını birleştireceği doğru kişiyi bulması. Doğru kişiyi bulmasına karşın bu defada bir yuva kurmak. Şu zor dünyada harçsız borçsuz yuva kurmak imkansız olduğu için yapılan borçların hayırlısı ile ödenip bitmesi, güzel bir ev ya da araba gibi ihtiyaçların giderilmesi. Sağlık sıhhat ile evladınız olması gibi aklınıza gelebilecek birçok istek ve hayaller, dilekler var hayatımızda.

Bu istek ve hayallerin yanı sıra aslında ilk sırada olması gereken sağlık. Atalarımız boşuna dememiş “her şeyin başı sağlık”.

Rabbimizden öncelikle hayırlı, sağlıklı bir hayat dilemekten başka bir isteğimizin olmayacağı, her geçen günümüzün bir önceki günden daha huzuru ve mutlu geçebileceği bir hayat dilemeliyiz.

Rabbimiz gönülden edilen hiçbir duayı geri çevirmez. Bizim ve sevdiklerimiz için hayırlı olması dileğiyle edilen her dilek, her dua Allah’ın izniyle olur. Rabbimiz bizi duaları kabul olunan hayırlı kullarından olmamızı nasip ederse, gerçekleşmesi imkansız hiçbir hacetimiz kalmaz.

 

Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Salaten Tüncina

Biz mümin kullar Rabbimizden gönülden edilen her dua ile dilek ve isteklerimizi, günahlarımız affını, hayırlara karşı gelmesini dileyebiliriz. Edilen her dua bizi ferahlatır, Allah’a yakın hissettirir. Ruh halimizin iyi olmasını sağlar. Bize huzur verir. Gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar etmek bizi Allah’a daha yakın hissettirir. Bu dualar arasında en bilinen ve en faziletlisi Salat-ı Münciye ( Salaten Tüncina) Duası’ dır. Anlam ve fazilet olarak; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s. a. v.) e salavat getirmek esasına dayalıdır. Salaten Tüncina’yı okumak kişiyi peygamber efendimizi sayarak yüce Rabbimiz’ den günahlarımızın affını dilemek, hayırlı kullar olmak, bela ve kötülüklerden korunmak, dilediğimiz hacetlerin karşılanması için dilemek, rızkımızın bereketli ve bol olmasını istemek için okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Hatta bazı söylemlere göre 4444 kere Salaten Tüncina duasını okumak gerçekleşmesi imkansız hacetler için dualar içinde en başta gelir.

Salat-ı Münciye (Salaten Tüncina) Duasının Türkçe Okunuşu

Allâhumme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ inneke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike yâ Erhame’r-Rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr

Salat-ı Münciye (Salaten Tüncina) Duasının Anlamı

Ey Allah’ım! Efendimiz Hz. Muhammed’e (s. a. v.) âline (ve ümmetine) öyle bir salatu selam eyle ki, O salatu selam ile bizi tüm endişelerden, korkulardan, felaketlerden, muhafaza eyle. O salatu selam ile tüm hacetlerimizi ihsan eyle. O salat ile bizi bütün kötülüklerden temizle. O salat ile bizi en yüksek derecelere yükselt. Gayelerin en son, en yüksek makamına bizi onunla ulaştır. O salat ile hayat ve ölümümüzden sonra da bizi tüm hayırlara kavuştur. Yüce Allah, bize kafidir. O ne güzel vekil ne güzel koruyucu ve ne güzel yardımcıdır.

Tavsiye

24 Saatte Aşk Büyüsü