Evlenmek İsteyenlerin Okuması Gereken Dualar

/ 12 Nisan 2021 / 1.093 / yorumsuz
Evlenmek İsteyenlerin Okuması Gereken Dualar

Evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar iki cihanda da mutluluğu yaşamak için edilen dualardır. Herkes evlenme çağına geldiğinde kendine mutluluğu yaşatacak insanı bulmak ve onunla hayatını birleştirmek ister. Doğru insanı bulmak, hayırlı bir evlilik yapmak herkesin hayali ve umududur.

Dinimiz kendimize uygun eşleri seçmemizi emreder. Güzel ahlaklı, sizi bu dünyada da ahirette de mutlu edecek, dini bütün bireylerle yapılan evlilikler mutluluğunuzun ve huzurunuzun anahtarıdır.

Evlenmek İsteyenler İçin Mutlu Evlilik Nedir?

Yalnızlık Allah’a mahsustur denir. Doğru ve yerinde bir sözdür. Çünkü insanoğlu yaratıldığı günden beri kısacası Adem ve Havva’dan beri kendine uygun bir eş arar. Benken biz olmak ister. Bu doğanın kanunudur ve değişmez.

Her cins kendini mutlu ve huzurlu hissettiği karşı cins ile birliktelik yaşamak ister. Bu kişi onun için doğru kişi midir? İlk başka kimse bunu bilemez. Bir bilinmeyen karşısında ise kişi hayırlı olmasını diler ve Allah’a bunun için dua eder. Evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar işte bu noktada önemlidir. Geleceği hiç kimse bilemez. Gelecek bize ne getirir? Neler yaşatır? Bilemeyiz. Bu durumda geleceğimizin hayırlı olması için Yüce Yaradan’a dua etmek, teslimiyet burada karşımıza çıkar.

Herkesin istediği mutlu evlilik nedir? denildiğinde aslında herkesin farklı görüşleri vardır ama herkesin ortak fikri hayırlı ve huzurlu bir yuvadır. Evinizin dışında her ne yaşarsanız yaşayın akşam olup evinize geldiğinizde kendinizi huzurlu hissediyor iseniz mutlu evlilik budur. Huzurlu bir aile karşılıklı sevgi ve saygıya dayalıdır.

İslamiyet’te Evlilik Nasıl Olur?

Sağlıklı bir toplumun oluşmasında aile şarttır. Aile bir kadın ve bir erkeğin birlikteliğinde oluşan en küçük topluluk birimidir. Bu birliktelik Allah’ın emir ve uygun gördüğün hal ve durumlar sonucunda karşılıklı bir akit ile oluşturulur. Bu akit nikahtır.

İslamiyet’e kadar olan çeşitli inanışlarda ruhban sınıfı şeklinde adlandırılan ve hiçbir şekilde evlenmeden, dünya ile tüm ilişiğini keserek sadece din için yaşayan gruplar vardır. İslamiyet ise buna tamamen karşı olup aksine evliliği teşvik eder. Kur’an- Kerim’de ayetler ile ve Peygamber efendimizin çeşitli hadis ve sünnetleri ile evlilik teşvik edilmiştir. Bu ayet ve hadisler ile evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar dinimizde ayrı bir yere sahiptir.

İslam dini bu dünyadaki mutluluktan ayrı ahiret hayatını da düşünmek gerektiğini emreder. Bu nedenle bu dünyada seçtiğiniz eş sizin ahiret hayatınızı da etkiler. Şöyle ki eş seçerken dini değerlerimize uygun, güzel ahlaklı bir kişi seçmek bizi her iki dünya da mutlu edecektir.

Evlenerek yuva kuracak kişiler, evliliğin ne kadar önemli olduğunu bilmeli ve bu bilinçle evlenmelidir. Evliliğin getireceği sorumlulukları yerine getirecek olgunlukta olmalıdır. Ailenin birliğini beraberliğini zarar vermeyecek hal ve tavırlarda bulunmalıdır. Evlendiğinde eşine, eşinin ailesine, çocuklarına nasıl davranacağı konusunda her Müslümanın örnek alması gereken kişi Peygamber Efendimizdir. Onun eşi, çocukları ve diğer insanlara olan davranışlarını kendimize örnek almalı, ona layık ümmet olmalıyız.

Evlenmek İsteyenler Doğru Kişi ile Evlenmek İçin Ne Yapmalı?

Evlilik çok ciddi bir konudur. “Haydi evlenelim, olmadı haydi boşanalım” diye bir düşünce ile evlilik olmaz. Bu düşünce yapısı hem kişileri yıpratır hem de toplumun düzenini bozar. Dinimiz bu tür davranışları uygun bulmaz. Toplumun düzgün ve ahlaklı olması için bireylerin düzgün ve ahlaklı olması gerekir. En küçük topluluk olan aile bu konuda ilk yapı taşıdır.

Aile olmak isteyen her kişi evleneceği kişinin doğru kişi olmasını ister ve umar. Yalnız keşke hepimizin karşıdan bakınca bu iyi insan, doğru insan, bu değil diyebilecek bir gücümüz olsa. Ama maalesef yok bu nedenle de bazı kimseler evlilik konusunda kafasında birçok soru işaretleri ile evliliğe ilk adımı atar. İşte bu nedenle evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar vardır. Fakat bu dualar size yanlış kişiyi düzeltme şansı vermez.

Bu edilen dualar sayesinde “görünen köy kılavuz istemez” gibi zaten baştan belli olan bir duruma girmemeniz gerekir. Kişinin ahlakı bozuk, dini inançları zayıf ve evliliğe uygun bir kişi değilken ben dualarımı ettim sonra düzelir diye bir düşünce ile yuva kurulmamalı. Bazı hal ve hareketler vardır ki sizin ettiğiniz dualar ve Allah’ın izniyle düzelebilir ama bu her konu için geçerli değildir. Daha sonra düzelir, daha sonra değişir ya da ben evlenince onu düzeltilir, değiştiririm şeklinde düşünce ile evlilik yapılmamalıdır. İnsanları değiştiremez ama geliştirebilirsiniz. Dini duyguları var ama bazı konularda zayıftır bu kişiyle evlendikten sonra tatlı dil, güleryüz ile daha iyi bir kul haline getirmeye vesile olabilirsiniz.

Evlenmek İsteyenlerin Okuması Gereken Dualar
Evlenmek İsteyenlerin Okuması Gereken Dualar

Peygamber Efendimizin Evlilik ile İlgili Hadisleri Nelerdir?

Peygamber efendimiz hayatı boyunca hep ümmeti için yaşamış ve hep ümmetini düşünmüştür. O’nun için ümmetinin iki cihanda mutluluğu her şeyden önce gelirdi. Bizler için hayatın her alanında örnek olmuştur.

Her zaman ümmeti için yaşamış Allah’ın zaten cennet ile mükafatlandırdığı halde yine de “Ümmetim” diye yanmış bir peygamberdir. Hayatı boyunca hiç yalan söylememiş, dini vecibelerini hiç eksiksiz yerine getirmiş kullar arasında en mübarek kul olmasında karşın söylediği sözler ve sünnetleri ile bizlerin daha iyi kullar olmamız için yol göstermiştir. Bazı hadisleri ise şöyledir;

“Allah’a ant olsun ki ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve O’ndan en fazla sakınanınızım; fakat zaman zaman oruç tutar ve iftar ederim; namaz kılar ve uzanıp yatarak istirahatte bulunurum; kadınlarla da evlenirim. Benim sünnetimden yüz çeviren benden yani benim ümmetimden değildir.” Diyerek her türlü ibadetinizi yerine getiriniz ama evleneniz buyurmuştur.

“Ey gençler, sizden evlenmeye gücü yeten kimse hemen evlensin; zira evlilik gözü haramdan en iyi koruyan ve tenasül uzvunun en sağlam kalesidir. Evlenmeye imkânı olmayan ise oruç tutsun; zira oruç şehveti kırmaktadır.” diyerek ise zinadan ve kötü davranışlardan uzan durmayı emreder.

“Kadın dört (hal ve sıfatı) için nikâh olunur: Malı için, soyu için, güzelliği için, dîni için. (Ey mümin sen bunlardan) dindar olanı tercih et” der ki asıl konumuz bu olmalı. Mal ,mülk, güzellik, soy bunlara gelip geçici şeylerdir. Bir kişinin dini tam ise bu ezelde de aynıdır ebediyette de aynıdır. Evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar başında kişi işte bunun için dua etmelidir. İmanlı eş onu hem bu dünya da hem ahirette mutlu edecek ve kurtaracak kişidir.

“Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz.” Demiş ki Veda Hutbesinde özellikle bahsettiği konu kadına verilen değerdir. Dünya’nın kanayan yarası olan kadına şiddette İslamiyet’in kadını yüceltmek de bulunduğu noktayı gösterir. Rabbimiz kadınları öyle narin ve korumasız yaratmıştır ki işte bu noktada doğru eş onu koruyan ve yüceltendir. Peygamber efendimiz evliliğinde eşlerine ve kız çocuklarına çok ayrı değer vermiş ve onları hep el üstünde tutmuştur.

İşte böyle bir peygamberin ümmeti olarak bizlerde evliliğimizde aynı hassasiyeti göstermeli eşimize sevgi ve saygıda kusur etmemeliyiz. Duygular karşılıklıdır. Erkek kadına, kadın da erkeğe karşı sorumludur. Birbirine saygılı davranan, seven kişiler mutlu yuvalar kurarlar. Mutlu yuvalarda, mutlu çocuklar yetiştirir. Mutlu çocuklar ise sağlıklı bir toplum için şarttır.

Kur’an-ı Kerim’de Evlilik ile İlgili Neler Var?

İslam dini, evliliği meşru kabul eder. Evlilik ciddi bir eylemdir. Nikahı şart koşar bu şekilde kadın ve erkeği korur. Kur’an-ı Kerim’de evlilik konusu birçok ayet-i kerimeler ve evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar vardır.

Kur’an-ı Kerim’de evlilik konusu ile ilgili ayetler geçen surelerin isimleri ve hangi ayetler olduğu sırasıyla;

 • Bakara Suresi 221. Ayet
 • Bakara Suresi 230. Ayet
 • Bakara Suresi 232. Ayet
 • Bakara Suresi 235. Ayet
 • Nisa Suresi 3. Ayet
 • Nisa Suresi 6. Ayet
 • Nisa Suresi 19.Ayet
 • Nisa Suresi 22. Ayet
 • Nisa Suresi 25. Ayet
 • Nisa Suresi 34. Ayet
 • Nisa Suresi 35. Ayet
 • Nisa Suresi 127. Ayet
 • Nisa Suresi 128. Ayet
 • Nisa Suresi 129. Ayet
 • Maide Suresi 5. Ayet
 • Nur Suresi 3. Ayet
 • Nur Suresi32. Ayet
 • Nur Suresi 33. Ayet
 • Nur Suresi 60. Ayet
 • Ahzab Suresi 37. Ayet
 • Ahzab Suresi 49. Ayet
 • Ahzab Suresi 50. Ayet
 • Ahzab Suresi 52.Ayet
 • Ahzab Suresi 53. Ayet
 • Mümtehine Suresi 10.Ayet’dir.

Tüm bu ayetlerde bahsedilenler evlilik öncesinde evlilik sırasında kadın ve erkeğin üzerine düşen görevler, neleri yapmalarının uygun nelerin yanlış olduğu anlatılmaktadır. Kısacası kişilere yol gösterici olmaktadır. Bahsi geçen konulara dikkat ettiğimiz takdirde (örneğin kadın ve erkeğin ahlaklı olması, birbirine saygı ve sevgi beslemesi, dini gerekliliklerini yerine getirmesi, haramdan ve zinadan uzak olması gibi konular) mutlu bir evliliğin olmaması imkansızdır.

Evlenmek İsteyenlerin Okuması Gereken Dualar Nelerdir?

İslam’da tevekkül inanç vardır. Tevekkül inanç nedir peki? Tevekkül inanca göre tedbiri kul alır takdir Allah’tandır. Eğer her türlü tedbiri aldı iseniz olumlu ya da olumsuz sonucu için Allah nasıl takdir ederse olur. Yani kadercilik inancı hakimdir. Bu hayatın her alanı için geçerlidir. Tarlada çalışan çiftçi de olsanız, fabrikada çalışan işçi ya da bir öğrenci hiç fark etmez. Siz elinizden geleni yapmak zorundasınız. Gerisi kaderinizde yazılı olan ne ise yani Allah nasıl takdir etti ise öyle olacaktır. Bizler kul olarak üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz.

Bu inanç evlilik içinde geçerlidir. Siz dininize uygun yaşarsanız, ahlaklı davranırsanız, anne babanıza saygı olursanız, kul olarak üzerinize düşen her görevi yerine getirirseniz bundan sonrası Allah’ın sizin için takdir ettiği ne ise o olacaktır. Fakat unutulmaması gereken Allah her zaman bizi korur ve gözetir. Bu nedenle evlilik düşüncesindeyseniz edeceğiniz dualarda dileğiniz ne ise Allah’tan kalpten dileyin. Allah hiçbir kulunu geri çevirmez.

Evlenmek isteyenlerin okuması gereken dualar nedir dendiğinde en çok karşımıza çıkan Taha Suresi’nin ilk 12 ayetinin 21 defa okunması yönündedir. Duanızı dilerseniz aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

 • Öncelikle gusül abdesti alınır.
 • Ardından altı rekat namaz kılınır. Yatsı namazından sonra kılınması daha iyi olacaktır.
 • Allah’a hamd edilir ve Peygamber efendimize salavat okunur.
 • Devamında 7 defa
 • “Allahümme ente halaktenî ve ente tehdînî ve ente tut’imunî ve ente tesgînî ve ente tümîtünî ve ente tuhyînî.”
 • Ardından Taha Suresi’nin ilk 12 ayeti 21 defa okunur ve salavat getirip, gönlünüzden geçeni Allah’tan dileyin.

 

Taha Suresi 12 Ayet Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

 1. Taha
  2. Ma enzelna aleykel kur’ane li teşka
  3. İlla tezkiratel limey yahşa
  4. Tenziylem mimmen halekal erda ves semavatil ula
  5. Errahmanü alel arşisteva
  6. Lehu ma fis semavati ve ma fil erdı ve ma beynehüma ve ma tahtes sera
  7. Ve in techer bil kavli fe innehu ya’lemüs sirra ve ahfa
  8. Allâhu lâ ilâhe illâ huve, lehul esmâul husnâ.
  9. Ve hel etake hadiysü musa
  10. İz raa naran fe kale li ehlihimküsu innı anestü naral leallı atıküm minha bi kabesin ev ecidü alen nari hüda
  11. Felemma etaha nudiye ya musa
  12. İnnı ene rabbüke fahla’ na’leyk inneke bil vadil mukaddesi tuva

Tavsiye

Para Büyüsü Nedir?