Kadınlar Yaşadıkları Zorluklarla Mücadele Ederken Hangi Duaları Okumalıdır?

/ 21 Ağustos 2021 / 866 / yorumsuz
Kadınlar Yaşadıkları Zorluklarla Mücadele Ederken Hangi Duaları Okumalıdır?

Kadınlar Yaşadıkları Zorluklarla Mücadele Ederken Hangi Duaları Okumalıdır?

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Kadın olmak zor bir zanaat derler. Bu sözü çoğu kişi duymuştur. Kadınlar yaşamış olduğu hayat içinde birçok konu ile mücadele ederek hayata tutunmaktadır. Çok eski zamanları düşünecek olursak o zamandaki zorlukların daha fazla olduğunu da bunu deneyimlemiş olan kişilerden dinleyebiliriz. O zamanlardaki anneannelerimiz ve babaannelerimiz kısıtlı imkanlarda hem çocuklarını büyütmüş hem eşine hürmet göstermiş hem de evin sorumluluğunu yüklenmişlerdir. Günümüzdeki bu yükler teknolojinin hayatımıza girmesiyle oldukça azalmıştır. Fakat yine de birçok sorumluluk ve yükler kadınlarımızın zorda kalmalarına neden olmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de denmektedir ki: “Allah önce Hz. Âdem’i yarattı. Sonra Hz. Havva’yı da o nefisten yarattı/ Hz. Âdem’in yaratıldığı çamurun ve toprağın bakiyesinden yaratıldı.” Yine denmektedir ki: “Kadınlar hakkında birbirinize iyi tavsiyelerde bulunun. Çünkü kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburganın en fazla eğri olan tarafı onun üst kısmıdır. Bu sebeple, eğer onu doğrultmak istersen kırarsın, yok eğer kendi halinde bırakırsan eğri olmaya devam eder. Öyleyse kadınlar hakkında birbirinize iyi tavsiyelerde bulunun, birbirinize onlara iyi davranmayı tavsiye edin.” Bu ayetlerde görüldüğü gibi kadınlara iyi davranılmasını ve onlara erkekler tarafından zarar verilmemesini Kur’an ayetleri bizlere sunmaktadır. Fakat günümüzde birçok erkek kadınlara farklı zulümler yaparak insanlara verilen bu öğütleri umursamamaktadır.

Kadınların Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Kadınların yaşadığı zorlukların neler olduğundan sizlere bahsetmek isteriz. Birçok kadın zaten bu zorlukları yaşamaktadır. Yaşamayan kadınları şanslı sınıfında değerlendirmek mümkündür.

  • Cinsel istismarlar: Günümüzde kadınların cinsel obje olarak görülmesi ve bir kadın görünce erkeklerin aklına şehvet duygularının gelmesi kadınları yıpratmaktadır. Bunun savunmasını yapan birçok erkek bulunmaktadır. Kadınların açık saçık giyinmesi ve erkeklere şehvet duygularını yaşatmak istemesi düşüncesinde olan erkekler bir bakıma bu konuda haklı olabilirler. Ama yine de kadınların yaşantı ve giyim özgürlüklerine karışmak doğru değildir. İnsanlar istedikleri ve inançları doğrultusunda farklı giyim tarzına sahip olabilirler. Bu düşüncede olan inanan bir erkek sadece kendi helaline bakmalıdır. Ama şeytan boş durmayacak içinize farklı duyguların gelmesini sağlayacaktır. Şeytanın vesveselerinden de dua ederek kurtulabilirsiniz.
  • Ekonomik güçsüzlükler: Günümüzdeki bayanlar kendi ayaklarının üzerinde durmak istemektedir. Bu durum kadınlara özgürlük havası da katmaktadır. Öncelikle çalışan kadınları düşünürsek; işini gücünü yapan, evine ve çocuklarına bakan kadınlar oldukça güzel bir hareketin içindedir. Ama maddi gücü kendinde gören kadınların erkekleri ezmeye ya da onları küçümsemeye de hakkı yoktur. Ekonomik güçsüzlük içinde olan kadınlar kendini erkeğe bağımlı hissettikleri için birçok zorluklar yaşamaktadır. Eşinden aldığını paranın nereye gittiği, ne kadar harcama yapıldığı, paranın neden bittiği konusunda detaylı açıklamayı eşlerine yapan kadınlar bir müddet sonra bu durumdan sıkılacaktır. Böyle bir yaşantı onlara zor gelecektir.
  • Okutulmayan ve erken yaşta evlendirilen kadınlar: Özellikle doğu bölgelerimizdeki adetlere göre kız çocuklarının okumasına gerek yoktur. Ergenliğe gelince hemen yeni evini kurmalıdır. Günümüzde bu adetler biraz değişikliğe uğrasa da halen devam da etmektedir. Okumak isteyen ve okuyamayan kız çocuklarının erken yaşta evlenmesi, ilerleyen yaşlarda hayattan beklentilerinin de ortaya çıkmasıyla pişmanlıklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu kız çocukları annesine, babasına hatta eşine bile öfkeli bir birey olarak hayatını sürdürmek zorunda kalabilmektedir.
  • Kötü evlilik yapmış olan kadınlar: İnsanlar mutlu olmak hayaliyle evlenirler. Ama yaşanan süre içinde kişilerin birbirlerine karşı davranışları değişebilir. Aşırı kıskançlık, saygısızlık, birbirini küçük görme ya da diğer olumsuz hareketler evliliğin çekilmez bir hal almasına neden olmaktadır. Kadınlar da ya bu zorlukları çekecekler ya da evliliğini sonlandıracaklardır. Kendinde ekonomik güçlük hissedenler ya da yeni bir hayata atılma cesaretini hissetmeyen kadınlar kötü giden evliliklerin zorluklarına da mecburen katlanmaktadır.

Kadınların Yaşadıkları Zorlukları Aşması İçin Yapacakları

Kadınlar Yaşadıkları Zorluklarla Mücadele Ederken Hangi Duaları Okumalıdır?
Kadınlar Yaşadıkları Zorluklarla Mücadele Ederken Hangi Duaları Okumalıdır?

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Yukarıda sizlere sunulan maddeler, kadınların hayatlarında karşılaştıkları zorluklardan sadece bazılarıdır. Bunların yanı sıra; şiddet gören kadınlar, horlanan, küçümsenen, değeri bilinmeyen önemsiz bir varlık olarak kabul edilen kadınlar da hayatta birçok zorluk içindedir. Bütün zorluklarda gerekli olan mücadeleler yapılırken dua etmeyi de hayatınızın içinden eksik etmemelisiniz. Önce mücadele ve sonra dua sizin zorluklarla baş etmenizde oldukça faydalı olacaktır. Peygamberimizin kadınlara iyi davranmakla ilgili birçok hadisleri de bulunmaktadır. Bunlar nelerdir diye hemen göz atalım:

“Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.”

“Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım.”

“Müminlerin iman bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.”

“Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır.”

“Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fenâ söz söylemeyin!”

“Mümin bir erkek, mümin bir kadına kızıp darılmasın! Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, öbüründen memnun olabilir.”

“Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.” “Kadınlarınızla iyi geçinin; eğer onlardan hoşlanmadı iseniz bile! Olabilir ki bir şey, sizin hoşunuza gitmez de Allah onda birçok hayır takdir etmiş bulunur.”

“Hanımını döven, Allah’a ve Resulüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.”

“Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz!”

“Sizin hayırlınız, eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızın. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır; onlara karşı ancak kötü kişiler, ihanet eder.”

“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.”

Kadınların Yaşadıkları Zorluklarla Mücadele Ederken Dua Etmelerinin Önemi

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Bu duaların önemi nedir? Neden okunmalıdır? Gibi soruların cevaplarını merak edenler için öncelikle şunu söyleyebiliriz: Dua etmek her zaman için oldukça önemlidir. İnsanlar zorda, darda ve sıkıntıda oldukları her zaman dua ederler. Hayatları oldukça güzel ve yolunda gidiyorsa da şükür duaları ederler, şükür namazları kılarlar. Dua etmek yapacağımız en güzel rahatlama yöntemidir. Sıkıntınızı ve derdinizi bir arkadaşınıza anlatırken rahatladığınızı hissediyorsanız, dua ederken daha da rahatladığınızın farkına varacaksınız. Herhangi bir sıkıntılı durumunuzda boş vakitlerinizde bolca dua edebilirsiniz. Boş vaktiniz azsa ve bazı ayet ve sureleri okumak için vakit bulamıyorsanız onların okunması için medyum hocalardan yardım alabilirsiniz.

Dua etmek öncelikle Allah’la baş başa olmanızı ve sadece O’ndan yardım dilemenizi sağlayacaktır. Manevi huzura ulaşmak ve sıkıntılarınızın bir gün geçeceğine inanmak ettiğiniz dualarla, okuduğunuz ayet ve surelerle mümkündür. Zorluklarla mücadele duaları her zaman okunması gereken ve yardım alınması için Allah’a dileklerde bulunmak için okunmalıdır.

Kadınlar Zorluklarla Mücadele Ederken Hangi Duaları Okumalıdır?

Bizlerin rahatlamasını ve isteklerimizin Allah’a iletilmesini sağlayan birçok dua bulunmaktadır. Bunların arasında ilk sırada İnşirah Suresi bulunmaktadır. Kadınlar içinde bulundukları zorluklardan çıkabilmek için bu süreyi okuyabilirler.

Bismillâhirrahmanirrahim ﴾1﴿ Elem neşrah leke sadrek. ﴾2-3﴿ Ve vada’nâ ’anke vizrek. Elleziy enkada zahrek. ﴾4﴿ Ve refa’nâ leke zikrek. ﴾5-6﴿ Feinne me’al’usri yüsrâ. İnne me’al’usri yüsrâ. ﴾7-8﴿ Feizâ ferağte fensab. Ve ila Rabbike ferğab.

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla ﴾1﴿ Biz açıp genişletmedik mi senin göğsünü? ﴾2-3﴿ İndirmedik mi sırtından o ağır yükünü? ﴾4﴿ Yüceltmedik mi senin şanını? ﴾5-6﴿ Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha mutlaka vardır. ﴾7-8﴿ Boş kaldın mı hemen başka işe koyul ve yalnız Rabbine yönelip doğrul.

En Tesirli Zorluklarla Mücadele Duası

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Konusunda zorluklarla mücadele eden kişiler için etkili dualardan da bahsedeceğiz. Dua etmeyi hayatınızdan eksik etmediğiniz sürece Allah sizin yardımcınız olacaktır.

“İlâhî bi ehassı sıfâtike ve bi ‘izzi celâlike ve bi a’zami esmâike ve bi ‘ismeti enbiyâike ve bi nûri evliyâike ve bi demi şühedâike es’elüke ziyâdeten fi’l ‘ilm ve tevbeten kable’l mevt ve râhaten ‘inde’l mevt ve mağfireten ba’de’l mevt ve necâten mine’n-nâr ve duhûlen fi’l cenneh ve ‘âfiyeten fi’d-dünyâ ve’l âhirah bi rahmetike yâ erhame’r-râhimîn…İlâhî bi hakkı Huseyn ve ahîhi ve ceddihî ve ebîhi ve ümmihî ve benîhi hallısnî mimmâ ene fîh bi rahmetike yâ erhame’r-râhimîn…”

“Allâhım! En özel sıfatın hakkı için, celâlinin yüceliği hakkı için, en büyük ismin (ism-i a’zam) hakkı için, peygamberlerinin ma’sûmiyeti hakkı için, velîlerinin nûru hakkı için, şehîdlerinin kanı hakkı için, bilgimi arttırmanı, ölmeden evvel tövbe nasîb etmeni, kolaylıkla can verebilmeyi, öldükten sonra affına uğramayı, cehennemden kurtulmayı, cennete girebilmeyi, dünyâ ve âhiret rahatını, senden rahmetin hürmetine istiyorum…Ey merhametlilerin en merhametlisi! Allahım! Hüseyin, dedesi, kardeşi, babası, annesi ve çocukları hürmetine, beni içinde bulunduğum bu durumdan rahmetinle kurtar. Ey merhametlilerin en merhametlisi!”

Kadınların Zorluklarla Mücadele Ederken Yaşadıkları

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Kadınların zorluklarla mücadele ederken okuması gereken dualar hakkında sizlere bazı tavsiyelerde bulunduk. Sıkıntılı durumlarla mücadele etmek sanıldığı kadar kolay değildir. İnsanın hem sabırlı hem de kuvvetli olması gerekir. Ümitsizliğe kapılmadan dua etmesi ve kötü günlerin geçeceğine inanması gerekir. Kadınlar biraz duygusal ve biraz da narin yaratılmış varlıklardır. Yaratılışları gereği karşısındaki insandan hep ilgi ve güzel söz beklerler. Bunları göremeyince de mutsuz olduklarını hissederler. Hayatınızdaki güzelliklerin farkına varmak olumsuzluklar üzerinde fazla durmamak biraz rahatlamanızı sağlayabilir.

Neticede her gününüz elem ve keder içinde geçmiyordur. Her gecenin bir sabahı olduğuna göre her kötü günün de aydınlığı olacaktır. Bu süre içinde sabırlı olan kişiler ve Allah’a yönelenler kazançlı olacaktır. Hayatınızda birçok olumsuzlukla ve birçok sorunla uğraşırken üzüntüler de yaşayacaksınız. Aşağıdaki duayı okumanız üzüntülerinizden sizi kurtarabilir.

“El-Azîm, el-Halîm Allah’tan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm’in sahibi Allah’tan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yok.

“Ey yedi göklerin ve büyük Arş’ın Rabbi olan Rabbim! Beni her üzüntü verici şeyden, dilediğin şekilde ve dilediğin yerden kurtar”

«Rahmetini umuyorum ey Allah’ım! Beni göz açıp yumuncaya kadar da olsa kendime bırakma (nefsime bırakma). Benim her hâlimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur.»

Kadınlar yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken hangi duaları okumalıdır? Konusunda sizlere birçok duadan bahsettik. Onları okumanız rahatlamanızı sağlayabilir. Allah’a el açarak yapılan bütün dualar bir gün kabul görecek ve güzel günlerin gelmesini de sağlayacaktır.