Şükretmenin Önemi Nedir?

/ 2 Eylül 2021 / 1.087 / yorumsuz
Şükretmenin Önemi Nedir?

Şükretmenin Önemi Nedir? Neden Şükrederiz?

Şükretmenin önemi nedir? Neden şükrederiz? Şükür, verilen nimetlere teşekkür anlamını taşımaktadır. Aslına bakarsanız şükretmeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. Kendinizle, hayatınızla, sevdiklerinizle ya da ailenizle ilgili çoğu konuda size verilen nimetlere teşekkür etmek gerekir. Şükür duaları, şükür namazları ve yapılan ibadetler sahip olduğumuz güzellikler için sıklıkla uygulanmaktadır. Şükrettikçe verilen nimetler hem bereketli olacak hem daha da çoğalacaktır. İnsanların elindeki güzellikleri görmesi, farkına varması oldukça güzeldir. Bazı kişiler kibre kapılarak bütün her şeyi kendileri elde etti sanabilirler. Ama durum öyle değildir. Veren Allah’tır sizlere ulaştıran kişiler de sadece aracıdır.

Bu durumu şöyle anlatabiliriz. Bir çiftçi tarlasını ekti, suladı ve birçok verim elde etti. Bunları sattı ve çok paralar kazandı. Bu durumda şöyle düşünebilir:” ben çok çalıştım, çabaladım ve başardım” aslında tabi ki çalışan, didinen ve yorulan o dur. Onun emeklerine karşılık Allah onu nimetlendirmiştir. O istemese tarlaya kuralık ya da sel baskını verir ve çiftçinin bütün ürünlerini zayi edebilirdi. Bu durumda her şey yolunda ve güzel giderken maharet kişilerin elinde ama bir afet geldiğinde de Allah’ın taktiri midir? Durum sanıldığı kadar basit değildir. Başınıza güzel olaylar ya da kötü olaylar da gelse hepsini veren Allah’tır. Onun verdiklerine bizim her zaman şükretmemiz gerekir. Çünkü beterin beteri de olduğu unutulmamalıdır.

Şükretmemiz İçin Sebeplerimiz

Şükretmenin Önemi Nedir?
Şükretmenin Önemi Nedir?

Şükretmenin önemi nedir? Neden şükrederiz? Konusunda size bazı bilgiler sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. Esnaf olan kişiler işleri yolunda gittiği zamanlarda bunun tek sebebinin kendi becerisi olduğunu düşünebilir. İşi size sunan Allah ise o işle ilgi rızıkları veren de O’dur. Hayatınız içinde sahip olduklarınıza bir göz gezdirirseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Ama sadece olumsuzlukları görüyorsanız o zaman verilenlerin farkında da değilsiniz demektir. Bazı insanlar sadece sahip olamadıklarını görerek isyan boyutuna ulaşabilirler. Aslında elimizde olanlar olmayanlardan daha çoktur. Hayatımız içinde şükretmemiz gereken çok konu vardır. Bunlara gören gözlerle bakmak önemlidir. İşte şükretmemiz için nedenlerimiz:

  • Sahip olduğumuz sağlığımız
  • Ailemiz ve çocuklarımız
  • Bizi seven ve değer veren dostlarımız
  • Sahip olduğumuz işimiz
  • Evimiz ister kendimizin olsun isterse kira olsun fark etmeksizin başımızı sokacağımız bir yuvamızın olduğunu bilmek
  • Başkalarına muhtaç olmadan yaşadığımızı bilmemiz
  • Sevmek ve sevilmek duygusunu taşıyor olmamız
  • Hayata gülen gözlerle bakabilmemiz
  • Bize sunulan nimetlerin farkına varmamız

Şükrediyor Olmamızın Önemi

Şükretmenin önemi nedir? Neden şükrederiz? Günlük hayatınızda mutlaka birilerine teşekkür etmişsinizdir. Arkadaşınıza, alışveriş yaptığınız esnafa, iyiliğini gördüğünüz birisine, minnet duyduğunuz kişilere “teşekkür ederim” tabirini çok kullanmışsınızdır. Bu sizin ince ve nezaketli bir kişi olduğunuzu gösterir. Her saygılı insan, bir başkasından yardım aldığında karşılığında teşekkür eder. Nasıl ki kulun diğer kula yapmış olduğu iyiliklere ve güzelliklere teşekkür ediyorsak yaratıcının bize sunmuş olduklarına da teşekkür etmemiz gerekir. Bunun en güzel şekli şükürdür. Hayatınız içerisinde şükrü eksik etmemek size sunulanları daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

Bazı insanlar devamlı şükrederken bazılarının hiç aklına gelmeyen şükretmek konusu herkese göre farklı değerlendirilir. Devamlı şükreden kişiler, hayata daha pozitif bakarlar. Çünkü onlar verilen ya da verilmeyenlerin Allah’ın isteği ile olduğunu bilirler. Mutlu olan ve agresif hareketlerde bulunmayan kişilerin her zaman şükrettiklerini görürüz. Şükür onların hayata bakış açılarında farklılıklar oluşturmaktadır. Allah şükreden kişileri çok sever. Şükretmeyenlere “nankör” der. Bu söylediğimiz tezler Kur’an da ki birçok ayette geçmektedir. Bunları da sizlere ispatlı ve delilli olarak sunacağız. İşte o zaman anlattıklarımızın geçerli sebepleri olduğunu da görebileceksiniz.

Şükretmekle İlgili Ayet ve Sureler Nelerdir?

Şükretmenin önemi nedir? Neden şükrederiz? Kur’an-ı Kerim’de bu konuya nasıl değinilmiş merak ediyor musunuz? Merak edenler okuyarak şükretmenin geçerli sebeplerine Kur’an yoluyla ulaşabilirler. İnsanoğlu doyumsuz bir varlıktır. Her zaman birçok konuda istekleri olsun ister. O istekler gerçekleşince sırayı diğer istekler alır. Bu durum zincirleme sürer gider. Her yaşın ve her dönemin beklentileri içimizde farklıdır. Çocuk yaşlarda bir oyuncağımız olunca mutlu olurken ergenlik yaşlarında telefonumuz olunca mutlu oluruz. İlerleyen yaşlarda da ev ve araba alma istekleri içimizde belirir. Açıkçası dünya nimetleri içerisinde sahip olmak istediklerimiz doyumsuz bir hal alabilir. Elimizde olanlara bakarak şükretmek, elimizde olmayanlar için sabretmemizi sağlamaktadır.

Dünyadaki en büyük zenginliğin sağlık olduğunun farkına hasta olunca varırız. Ne zaman hasta olsak iyileşmek için dualar ederiz. Kendimizi yatağa bağlı olarak gördüğümüzde sağlıklı günlerimizin ne kadar kıymetli olduğunu anlarız. İyileştiğimizde sağlığımıza kavuştuğumuz için şükretmemiz gerekir. Maddi olarak zor durumda olanlar rızkının açılması için birçok dualar ederler. Fakirlikten kurtulup zenginliğe ulaşan kişilerin de şükretmeleri gerekmektedir. Maaşımıza zam geldiğinde, terfi ettiğimizde, sevdiğimize kavuştuğumuzda, bize bir evlat bağışlandığında, edindiğimiz mal ve mülklerde şükür oldukça önemlidir. Gördüğünüz gibi hep güzel olan durumlara karşı şükretmemiz gerekmektedir. Yani güzelliklere teşekkür etmek, minnet duymak, şükran duygularımızı sunmak hep şükürden geçmektedir. Kur’an-ı Kerim’de birçok yerde şükrün öneminden bahsedilir. Bunlar hangileridir? Birlikte inceleyelim…

Bakara Suresinde Şükretmenin Önemi Nasıl Vurgulanmıştır?

Bakara suresinin birçok ayetinde şükür konusuna vurgulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse;

Bakara Suresi, 52. ayet: Bundan sonra, artık şükredesiniz diye sizi bağışladık.

Bakara Suresi, 56. ayet: Sonra şükredesiniz diye, sizi ölümünüzden sonra dirilttik.

Bakara Suresi, 152. ayet: Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin.

Bakara Suresi, 158. ayet: Şüphesiz, ‘Safa’ ile ‘Merve’ Allah’ın işaretlerindendir. Böylece kim Evi (Ka’be’yi) hacceder veya umre yaparsa, artık bu ikisini tavaf etmesinde kendisi için bir sakınca yoktur. Kim de gönülden bir hayır yaparsa (karşılığını alır). Şüphesiz Allah, şükrün karşılığını verendir, bilendir.

Bakara Suresi, 172. ayet: Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin ve yalnızca O’na kulluk ediyorsanız, (yine yalnızca) Allah’a şükredin.

Bakara Suresi, 185. ayet: Ramazan ayı… İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kur’an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahit olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah’ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz.

Bakara Suresi, 243. ayet: Binlerce kişinin ölüm korkusuyla yurtlarından çıktıklarını görmedin mi? Allah onlara: “Ölün” dedi, sonra da onları diriltti. Şüphesiz Allah, insanlara karşı fazl sahibidir. Ancak, insanların çoğunluğu şükretmez.

Diğer Surelerde Şükretmenin Önemi Nasıl Vurgulanmıştır?

Şükretmenin önemi nedir? Neden şükrederiz? Şükretmenin önemine sadece Bakara suresinde yer verilmemiştir. Daha birçok surede şükreden kişilerin ne kadar güzel bir hareket yaptıklarına, şükretmeyenlerin de nankör olduklarına değinilmektedir. Örneklerle size bilgiler verelim…

Maide Suresi, 6. ayet: Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı mesh edin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.

Maide Suresi, 89. ayet: Allah sizi, yeminlerinizdeki rastgele söylemelerinizden, boş sözlerden’ dolayı sorumlu tutmaz, ancak yeminlerinizle bağladığınız sözlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Onun (yeminin) kefareti, ailenizdekilere yedirdiklerinizin ortalamasından on yoksulu doyurmak ya da onları giydirmek veya bir köleyi özgürlüğüne kavuşturmaktır. (Bunlara imkan) Bulamayan (için) üç gün oruç (vardır.) Bu, yemin ettiğinizde (bozduğunuz) yeminlerinizin kefaretidir. Yeminlerinizi koruyunuz. Allah, size ayetlerini böyle açıklar, umulur ki şükredersiniz.

Araf Suresi, 10. ayet: Andolsun, sizi yeryüzünde yerleşik kıldık ve orda size geçimlikler yarattık. Ne az şükrediyorsunuz?

Araf Suresi, 17. ayet: “Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.”

Araf Suresi, 58. ayet: Güzel şehrin bitkisi, Rabbinin izniyle çıkar; kötü olandan ise kavruktan başkası çıkmaz. İşte Biz, şükreden bir topluluk için ayetleri böyle çeşitli biçimlerde açıklıyoruz.

Araf Suresi, 144. ayet: (Allah:) “Ey Musa” dedi. “Sana verdiğim risaletimle ve seninle konuşmamla seni insanlar üzerinde seçkin kıldım. Sana verdiklerimi al ve şükredenlerden ol.”

Araf Suresi, 189. ayet: O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti. Onu (eşini) örtüp-bürüyünce, o da bir yük yüklendi de bununla (bir süre) gezindi. Nitekim ağırlaşınca, ikisi Rableri olan Allah’a dua ettiler: “Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, ant olsun şükredenlerden olacağız.”

İbrahim Suresi, 5. ayet: Andolsun Musa’yı: “Kavmini karanlıklardan nura çıkar ve onlara Allah’ın günlerini hatırlat” diye ayetlerimizle göndermiştik. Şüphesiz bunda çokça sabreden ve şükreden herkes için gerçekten ayetler vardır.

İbrahim Suresi, 7. ayet: “Rabbiniz şöyle buyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size artırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz, Benim azabım pek şiddetlidir.”

İbrahim Suresi, 37. ayet: “Rabbimiz, gerçekten ben, çocuklarımdan bir kısmını Beyt-i Haram yanında ekini olmayan bir vadiye yerleştirdim; Rabbimiz, dosdoğru namazı kılsınlar diye (öyle yaptım), böylelikle sen, insanların bir kısmının kalplerini onlara ilgi duyar kıl ve onları birtakım ürünlerden rızıklandır. Umulur ki şükrederler.”

İnsanların Vazifesi: Şükretmek

Şükretmenin önemi nedir? Neden şükrederiz? İnsanların yerine getirmesi gereken bazı vazifeleri bulunmaktadır. Dini görevlerimizi yerine getirirken nasıl ki bunların bize farz kılındığını biliyorsak şükretmenin de vazifemiz olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Yapılan iyiliklere iyilikle karşılık vermek şükürle gerçekleşir. İbadet etmeyi alışkanlık haline getirmiş olan kişilerin şükür eylemine daha yakın olduklarını fark edebiliriz. Edilen bütün dualarda öncelikle tövbe duası sonra da şükür duası edilmesi gerekir. Ondan sonra istek ya da dileklerimizi Allah’a sunmamız gereklidir. Örnek vermek gerekirse iş arayan ve bulmak için dua edecek olan kişinin duasına başlamadan önce;

“Allah’ım benim bilerek ya da bilmeyerek işlemiş olduğum günahlarımı affet. Beni bağışla. Senin verdiğin bütün nimetlere binlerce şükürler olsun. Veren de sensin alan da sensin. Sen verenlerin en güzelisin. Benim de hakkımda hayırlı olan işi bulmamı nasip et” tarzında dua etmemiz oldukça makbul olacaktır. Bu örnekten ziyade hayatımız için edeceğimiz daha birçok dualar olacaktır. Hepsinin öncesinde şükür duaları etmenin insanlık vazifemiz olduğunu unutmamak gerekir.