Rüya Yorumları Doğru Mu?

/ 10 Ocak 2021 / 3.025 / yorumsuz
Rüya Yorumları Doğru Mu?

Çoğumuz uykumuzda rüya görüyoruzdur. Sabah uyandığımızda bazen çok net bazen de bir kısmını hatırlarız. Çok etkilendiğimiz rüyalar da olmaktadır. Rüyamızda koşarız, birilerinden kaçarız, yüksekten atlarız, bazen çok heyecanlı bazen de korkulu rüyalar görürüz. Sonra bunların ne anlama geldiğini merak ederiz. Rüya yorumları doğru mu? Diye aklımıza takılır ve gördüğümüz rüyada bize ne anlatılmak isteniyor hemen araştırma içerisine gireriz.

Ruhumuz bedenden ayrıldıktan sonra oldukça uzak yerlere doğru yolculuğa başlar. Görülen rüyalar bazen gelecekten bir şeyleri bize anlatmaya çalışırken bazen de hafızamızda yer eden duyguların ortaya çıkmasını sağlar. Zihnimizde sıkışıp kalmış olan düşünceler uykuda kendini gösterir. Uyandığınızda anlam veremediğiniz ya da “ben bu rüyayı neden gördüm ki” dediğiniz birçok soru karmaşası ile karşılaşabilirsiniz. Peki rüya nedir? Neden rüya görür insan?

Rüya ve Rüyaların Yorumları

Rüyaları neden gördüğümüz konusunda bilimsel bir açıklamanın olmadığını biliyor muydunuz? Günümüzde her konu belli bir açıklamaya bağlı olduğu halde neden rüya görülür? Konusu varsayımlara dayanılarak açıklanmaktadır. Rüya kişilerin belirli yolculuklara çıktığı bir zaman dilimini ifade etmektedir. Aslında çok kısa görülen rüyalar uzun saatler boyunca o rüyanın içinde olduğumuzu bize hissettirir. Bir kişi 6-7 saatlik uykusunda farklı birçok rüya görebilir. Bunların bazılarını hatırlarken bazılarını hatırlamayabilir.

İnsanlar uyuduktan kısa bir süre sonra rüya görmeye başlar. Vücudun uykuya daldığı ve tamamen gevşediği zamanlarda rüyalar görülür. Görülen rüyanın etkisiyle kan dolaşımı hızlanabilir, kalp daha hızlı atabilir. Hatta bazı zamanlarda gördüğümüz rüyanın etkisiyle terleyebiliriz. Kendimizi çok yorgun hissedebiliriz. Korkmuş da hissedebiliriz. Ağlayarak ya da gülerek uyandığımız durumlar da oluşabilir. Gözlerimizi ilk açtığımızda rüyamızı net olarak hatırlarken; tekrar uykuya daldığımızda gördüğümüz rüyayı unutabiliriz. Beynimiz her bilgiyi içinde hapseden bir mekanizma olsa da rüyaların çoğu unutulur gider.

Özellikle unutulmayan ve çok net hatırlanan rüyaları yorumlatmak insanların başvurdukları bir yoldur. Bunun için bilgili kişiler aranır, rüya tabirlerine bakılır ve rüyamızın bize mesaj verip vermediği araştırılır. Ama şunu unutmamak gerekir ki her rüya mesaj niteliği taşımamaktadır. Hangi rüyalar bizim geleceğimizle ilgili bizi uyarır? Hangi rüyalar sıradandır? Şimdi de onları inceleyelim…

Rüya Yorumlarının Dinimizdeki Yeri

Görülen rüyalar genellikle 2’ye ayrılmaktadır. Birinci grup “ruhani rüyalar”, ikinci gruba ise “ruhani olmayan(şeytani) rüyalar” diyebiliriz. Ruhani rüyalar bizlerin iyiliği ve bazı olumsuzluklara karşı önlem almamızı sağlayan rüyalardır. Bizlere bir işaret bir ikaz anlamını taşımaktadır. Allah tarafından neyin yanlış neyin doğru olduğu bize bildirilmektedir. Tam olarak rüyanın ne anlama geldiğini açıklayamıyorsak; o zaman rüya yorumu yapan uzman kişilerden yardım alabiliriz. Çünkü bazı insanlar yetenekleri gereği rüyaları yorumlama gücüne sahiptir.

Kur’an-ı Kerim’de Yunus Peygamberin rüya yorumu ile ilgili anlatılan hadisi mevcuttur. Hz. Yusuf’un zindanda olduğu sıralarda yanında bulunan 2 mahkum rüya görür Hz. Yusuf rüya yorumlama gücünün Allah tarafından kendisine sunulduğunu söyler. İlk mahkum rüyasını anlatınca onlara der ki” sen yakın zamanda asılacaksın” diğer mahkumun rüyasını yorumlarken ona der ki” sen zindandan çıkacaksın ve devletin önde gelen yerlerinde görev alacaksın” mahkumlar bu yorumları duyunca şaşırırlar ve gerçekten de Hz. Yusuf’un rüya yorumları doğru çıkar. Birisi asılırken diğer kişi serbest kalır.

Yusuf Peygamber serbest kalacak olan kişiye şöyle bir istekte bulunur: “dışarı çıkığında ve bir devlet büyüğü olduğunda benim suçsuz olduğumu herkese söyle” mahkum gerçekten serbest kalır, devletin önde gelen konumunda yer alır ama Yusuf’un bu dileğini unutur gider. Bir gün Firavun bir rüya görür ve ülkede bu rüyayı yorumlayacak kişi ararlar. Zindandan çıkan mahkumun aklına Hz. Yusuf gelir. Onun rüya yorumladığını ve gerçekten çıktığını firavuna söyler. Bunun üzerine hemen zindana giderler ve firavun gördüğü rüyayı Yusuf peygambere anlatır.

Hz Yusuf rüyayı yorumlar. Derki” ülkede 7 yıl bolluk olacak bunun peşi sıra da 7 yıl kıtlık olacak, eğer ürünleri güzel saklar ve depolarsanız ülke açlıktan kurtulacak” bu sözlerin devamında da der ki” bunu sizin için ben başarabilirim. Ülkenin açlık çekmemesi için ben gerekli olan ürünlerin muhafaza edilmesini, saklanmasını, depolanmasını yapabilirim.” Firavun Yusuf’un mahkeme ile aklanmasını ve bu işlerin başına getirilmesini sağlar. Hz. Yusuf’ da söylediklerini yaparak ülkeyi kıtlıktan kurtarır.

Bu rüyada rahmani rüyaların yaratıcı aracılığı ile yorumlanabildiği konusunda bize mesaj vermektedir. Ama yorum yapacak kişilerin yetenekli ve özel insanlar olduğu konusunda da bizi aydınlatmaktadır. Bütün bunlar Kur’an-ı Kerim’de Yusuf suresinde ve Hz. Yusuf’la ilgili ayetlerde anlatılmaktadır.

Rahmani olmayan rüyalardan bahsedecek olursak; bu rüyalar kişilerin beyin kapasitelerinin onlara sunmuş olduğu sınırsız görsellerdir. Her şeyi farklı boyutlarda içerebilir. Burada işaret etmemiz gereken şey kişinin bilinç seviyesinin ötesinde beyninin kendine sunmuş olduğu görseller vardır. Bu rüyalar bizlere bir mesaj niteliği taşımamaktadır. Günlük hayatımızda yaşamış olduğumuz olayların benzeri ya da izlemiş olduğumuz bir filmin etkisinde kalarak da rahmani olmayan rüyaları görebilmekteyiz. Peki rüyalarımızı kimlere yorumlatmalıyız?

Rüya Yorumları Kimler Tarafından Yapılır?

Rüya yorumu yapacak olan kişiye Allah tarafından böyle bir becerinin verilmiş olması gerekir. Herkes rüya yorumu yapamaz. Sıradan kişilerin yorumladıkları rüyalar asılsızdır. Rüya yorumu yapabilen kişiler arasında ulemalar, filozoflar, kahinler, medyumlar ve bilimle uğraşan kişiler bulunmaktadır. Bunlar kendilerinde olan özel yeteneklerle sizin rüyanızın ne anlam taşıdığını size söyleyebilir.

Rüya yorumu yapacak olan kişi bilge sınıfında olan maneviyat duyguları yüksek kişilerdir. Bu kişilere rüyanızı anlattığınızda size geleceğinizle ilgili bilgiler de sunabilir. Bu rüyanın derinliğine göre değişen bir durumdur. Rüya yorumları İslami açıdan değerlendirildiği gibi bilimsel açıdan da yorumlanmaktadır. İslam aleminde ve İslam büyükleri tarafından yorumlanan rüyalar oldukça doğrudur. Onlar kendilerinde olan yeteneklere göre yorumlarda bulunmaktadırlar. Allah tarafından sunulan yetenekler herkese nasip olmamaktadır. Ancak özel olan kişiler rüya yorumlayabilirler.

Bilimsel rüya yorumları, bazı bilimsel araştırmalar sonucunda yoruma dayanmaktadır. Mesela her nesne ya da cisim bazı şeyleri temsil eder. Renklerin rüyaya kattığı bazı anlamlarda bulunmaktadır. Teorik açıdan rüyanızı yorumlatmanız, bilimsel olarak kabul edilen verilerden yola çıkılarak yapılmaktadır. Gelecekle ilgili havadisler almak ya da hangi durumla karşılaşmanızın söz konusu olduğu rüyada görülen objeler sonucunda değerlendirmeye alınır.

Rüyada Görülen Renklerin Yorumları Doğru Mu?

Rüyamızda koşmamız, kaçmamız ve bir yerlere girmemizin haricinde bazı renkler de görürüz. Giydiğimiz elbise ya da kıyafet, bir ağacın ya da çiçeğin rengi, kan ve kırmızı rengi görmek gibi akıllarda kalan renklerin ne anlama geldiğini hep merak etmişizdir. Bazı renkler iyiliğe ve güzelliğe yorumlanırken bazıları ise bize kötü olayların yaşanacağı mesajlarını verebilir. Rüya yorumlarında renkler oldukça önemlidir. Mesela bir kişi yeşil bir kıyafet giyerse muradına ereceği yorumlandığı gibi; sarı bir kıyafet giyerse hasta olacağına yorumlanabilir.

Siyah renk gördüğünüzde kötü haber niteliğini taşırken; beyaz renk masumluğa ve saflığa işaret edebilir. Deniz, dere ya da ırmak gördüğünüzde onun suyunun rengi de oldukça önemlidir. Berrak akan bir su ile güzel yorumlanırken bulanık sular kötü yorumlara neden olabilmektedir. Rüyada görülen kırmızı renk de bazen iyiye yorumlanırken, kan görmek genellikle kötüye yorumlanmaktadır. Renk yorumlarında bulunmak rüyanın bütününü ifade etmektedir. Görülen renklerin verdiği işaretler oldukça önemlidir.

Kötü bir rüya gördüğünüzü düşünüyorsanız sabah uyandığınızda dua edebilirsiniz. “Allah’ım gördüğüm rüyanın bana vereceği şerlerden sana sığınırım.” Demeniz kötü rüyaların sizin üzerinize getireceği olumsuzluklar Allah tarafından engellenecektir. Bunun engellenmesini istemek ve dilemek bizim yapacağımız bir iş olsa da karar yine o büyük Allah’ındır. O yüzden kötü rüyalar kimseye anlatılmamalı ve Allah’tan yardım dilenmelidir. Halk arasında oldukça yaygın olan “suya anlat ve aksın gitsin” tabiri bir inanış olmakla birlikte yapılması gereken yaratıcımızdan yardım dilemek olmalıdır.

Rüyada Görülen Canlı ve Cansız Varlıkların Yorumları Doğru Mu?

Rüyamızda canlı olarak bazı hayvanlar görebiliriz. Bunların ne anlamına geldiğini de oldukça merak ederiz. Vahşi hayvanlar farklı şekilde yorumlanmaktadır. Mesela üzerine bindiğinizdeki anlamı ile size zarar vermesindeki anlamı farklıdır. Rüyada fare gördüğünüzde onun hangi cins fare olduğu da rüyanın farklı şekilde yorumlanmasına neden olacaktır. Farenin ısırması, rengi, size zarar vermesi ya da vermemesi farklı rüya yorumlarına neden olmaktadır. Aynı şekilde kedi köpek gibi evcil hayvanlar rengine ve sizin gördüğünüz şekle göre farklı yorumlanır.

Rüyada görülen hayvan yorumları doğru mu? Diye bir soru da aklınıza gelebilir. Yorum yapan kişi rüyanın bütünüyle bu hayvanı değerlendirirse o zaman doğru bir sonuca ulaşacaktır. Çünkü tek başına görülen bir hayvanı yorumlamak doğru değildir. Onunla bağlantılı olan rüyanın bütününe bakarak yorum yapmak oldukça önemlidir. O yüzden rüyanızı yorumlatmak için ehil kişiler seçmelisiniz. Rüya yorumunu gerçekten bilen kişiler sizlerin rüyasının ne anlama geldiğini size söyleyecektir. Yoksa yanlış bilgilerin etkisi altında kalarak kötü hislere kapılabilirsiniz.

Rüyada görülen cansız varlıkların yorumu doğru mu? Diye bir soru da aklınıza gelebilir. Ev eşyaları, nesneler, elle tutulur gözle görülür her şey rüyanızın yorumlanmasında oldukça önemlidir. Mesela cansız varlıkların canlandığını, konuştuğunu görmeniz rüyada yaşanılanlarla ilgili olarak yorumlanır. Bazen kötü bazen de iyi olabilecek işaretleri sizlere gösterebilir. Yorumu yapabilecek doğru kişinin olması ile rüyanız doğru olarak yorumlanacaktır.

Rüya Yorumlarını Doğru Yorumlatmak

Herkesin sıklıkla rüya gördüğünü ve uyanınca bunun ne anlama geldiğini merak ettiğini söylemiştik. Bu rüyaların etkisiyle bazen hayatımıza yön verebilir ve onun bize sunduğu ışıkla da geleceğimizi planlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse; yeni bir iş kurmak üzere olan bir kişi rüyasında bunun hayırlı olmayacağının sinyallerini alır ve rüyayı yorumlattığında aynı sonuç ortaya çıkarsa işte o zaman yeni iş kurmanın ona hayır getirmeyeceğini anlayabilir. Ya bir müddet daha bekleyebilir ya da farklı bir iş dalına yönelebilir. O yüzden rüyayı doğru yorumlatmak oldukça önemlidir.

Herkesin yorumu farklı olsa da bizler işinin ehli kişilerin yaptığı yorumlara ehemmiyet vermeliyiz. Çünkü diğer yorumlar sadece varsayımdan ibarettir. Farklı yorumlara sebebiyet verdikleri için de aklımızın karışmasına ve hayatımızdaki kararları yanlış almamıza sebep olabilirler. Çok net ve canlı görülen rüyalar günler haftalar sonra bile aynı netlikte hatırlanabilir. Bazıları ise kısa sürede unutulabilir. Etkisinde kalınan rüyaları yorumlatmak oldukça önemlidir.

Rüya yorumları doğru mu? Diye kendimize ya da bir başkasına sorduğumuzda doğru kişiler tarafından yapılırsa en iyi sonuçlara varıldığı görülebilir cevabını alabiliriz. Eğer devamlı aynı rüyayı görüyorsak bunun kendi psikolojik durumumuzla ilgisi de olabilir.

Benzer Konular
Rüyada Ayı Görmek
Rüyada Araba Sürmek
Rüyada Fare Görmek
Rüyada Kar Görmek
Rüyada Aslan Görmek
Rüyada Arı Görmek
Rüyada Köpek Görmek