Rüya Tabirleri Yorumları ve Anlamları

/ 23 Aralık 2020 / 477 / yorumsuz
Rüya Tabirleri Yorumları ve Anlamları

Çoğu  insan rüya görmektedir. Rüya görmek oldukça ilginç ve merak uyandıran bir süreç olmaktadır.  Bazı insanlar çok sık rüya görürken bazı insanlar da daha seyrek rüyalar görebilmektedir. Kısa kestirmelerden bile çok sık görülen rüyalar çıkabilmektedir. Bazı rüyalar oldukça uzun ve net hatırlatabilir. Uyandıktan sonra anlatılıp acaba neye işaret diye düşünülebilir.

Görülen her rüya bir anlam ifade eder mi? Bazı rüyalar net hatırlanırken bazı rüyaların neden sadece bir kısmını hatırlarız? Rüyada görülen varlıklar ve durumlar bize yön verir mi? Günlük yaşamımız mı rüyamıza yansır? Bu tür sorular insanlar tarafından merak uyandırmaktadır. Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Rüya Tabirleri Nedir?

Rüya yorumu rüyada görünen varlıkların yorumlanması, bir sembol çağrıştırıldığına dair anlamlar yüklenmesidir. Rüya çeşitlerinden amaçlı rüyalar diye nitelendirilen türlerinde anlamlar araştırılmaktadır. Her bir varlığın, durumun bir anlamı bulunmaktadır.

Amaçlı rüyalar ve hiçbir anlam yüklenmeyen rüyalar arasında farklar bulunmaktadır. Hiçbir amaç gütmeyen rüyalar alelade bir karmaşıklıktadır. Buna karşılık bir amacı bulunan rüyalarda bir düzen bulunmaktadır. Amaç taşımayan rüyalar tam uyku halinde görülmezler. Rüyaya dalmadan önce ya da tam uyanmadan önce görülmektedirler. Amaçlı rüyalar ise tam uyku halinde görülmektedir. Bilincin bir yansımasıdır denilebilir. Amacı olmayan rüyaları hatırlamak da oldukça zordur ve parça parça hatırlanırlar. Ama amaçlı rüyalar daha net hatırlanır ve insanları oldukça çok etkilerle.

Rüya tabirleri yorumları ise işte bu tür rüyaları yorumlamaktadır. Hatırladığınız rüyalardaki ana öğeleri kelime olarak ya da cümle olarak araştırarak bu yorumlara ulaşabilirsiniz.

Rüya Nasıl Görülür?

Rüya uykuda görerek, duyarak, hissederek, konuşarak yaşadığımız hisler olmaktadır. İnsanların etkilendiği durumlardan doğduğu gibi bu rüyalar sonucunda da insanı etkileyebilmektedir. Görülen bir rüya insanın o günkü modunu etkiler. Kötü bir rüya görüldü ise o günün kötü geçmesine neden olabilir. Güzel bir rüya ise uyanılan andan itibaren insanı neşelendirmektedir. O günün muhteşem geçmesini sağlayabilir. Rüyalar duyguları işte bu kadar çok etki altına alabilir.

Çoğu insanın görüdüğü rüyalar saniyeler içerisinde bitmektedir. Çok sayıda rüya görsek de çoğunu unuttuğumuz söylenmektedir. Araştırmalar sadece etkilediğimiz rüyaları hatırladığımızı söylemektedir. Rüya nasıl görülür sorusu pek çok bilim insanı tarafından araştırılmıştır. Pek çok alanda bu konuda makaleler yazılmıştır.

Görülen rüyalar genelde günlük yaşantılarımız olmaktadır. Gün içerisinde bizi etkileyen olaylar, üzüldüğümüz ya da sevildiğimiz durumlar rüyalarımda bize tekrar yansıyabilir. Bilincimizin etkilendiği olaylar rüyalarla bizi tekrar etkilemektedir.

Herkes Rüya Görür Mü?

Rüyaların doğal bir süreç olduğunu biliyoruz. Rüya görmek günlük hayatımızın bir parçası halinde ve üzerinde düşündüğümüz bir durum da olmayabilir. Bizim basit bir süreç olarak gördüğümüz bu durum oldukça da karışık ve anlamlandırılması uzmanlık gerektiren bir faaliyet olmaktadır.

Peki bu kadar doğal ve kendiliğinden olan bir durumu herkes yaşamakta mıdır? Yani herkes rüya görür mü?  Kısa bir uyku halinde bile rüya görülmektedir. Fakat bu durumu yaşayamayan insanlar da bulunmaktadır. Bazı ağır psikolojik rahatsızlığı olan hastaların rüya görmedikleri söylenmektedir. Bunun dışında bulunan herkes rüya görmektedir. Sadece bazı insanlar rüyalarını unutmaktadır.

Görme engelli insanlar rüya görür mü diğer merak edilen bir konu olmaktadır. Görme engelliler de rüya görmektedir. Doğuştan görme engeli bulunan bireyler görsel rüya görmezler. Bunun yerine koku, duyma, dokunma ve ses şeklinde rüya görürler. Sonradan görme engeli bulunan bireyler ise hatırladıkları görsel imajları rüyalarında görürler.

Hayvanlar Rüya Görür Mü?

Rüya görmek her ne kadar doğal görülse de detayına indikçe ve derinlemesine düşündükçe ilginç noktaları görülmektedir. Sadece insanların değil hayvanlarında rüya görüyor olması bu işin çok da basit olmadığını kanıtlamaktadır. Hayvanlar rüya görür mü sorusunun cevabını da böylece vermiş oluyoruz. Peki bu nasıl anlaşılmıştır?

Yapılan araştırmalar ve deneylerle uyuyan hayvanların beyin dalgaları ölçülmüştür. Bu ölçümle uyuyan ve rüya gören insan beyin dalgası ile benzerlik gösterdiği görülmüştür. Yine uyuyan hayvanların göz hareketleri, vücut hareketleri de rüya gördüklerini destekler niteliktedir.

Rüya Tabirleri Nasıl Yorumlanır?

Rüyalar oldukça kısa sürmektedir. Bu süre 3 -10 arasında diye söylenebilir. Kimi rüyalar dakikalarca sürüyormuş gibi gelse de aslında bu kadar az olmaktadır. Rüyalar çoğu zaman günlük yaşantıyı yansıtmaktadır. O gün yaşanılan bir olay, düşünülen bir durum rüyada kendini göstermektedir. Yine uyumadan hemen önce düşünülen konularda rüyalarda görülen unsurlardan olmaktadır.

Rüya tabirleri yorumlama ustalık gerektiren bir faaliyettir. Daha önceden her bir durumun, olayın, nesnenin yorumu araştırıp bulunmaktadır. Rüyaları İslami açıdan ve psikoloji açısından yorumlandığını görmekteyiz. İslami açıdan rüya yorumlama, her insanın yapabileceği bir durum değildir. Takva sahibi insanların yaptığı yorumlara güvenmek gerekmektedir.

Psikiyatrik açıdan rüya yorumlama ise psikanaliz ile sağlanmaktadır. Psikiyatrinin babası sayılan Freud’un bulgu ve yorumları ile şekillenmektedir.

Rüyada Renkler Nasıl Yorumlanır?

Antik Yunan tarihinden beri rüyalar yorumlamaktadır. Ancak bunlar kayıtlı olan ve bilinen en eski rüya yorumlama tarihi olmaktadır. İnsanlara ilginç gelen, merak edilen bu konu çok eskilerde de merak uyandırmıştır.

Rüya yorumlama deyince akla ilk renkler gelmektedir. Bazı renkler iyiliğe yorumlanırken bazı renkler kötülüğe yorumlanır. Beyaz renk görülmüşse bu rüyadan iyi şekilde bahsedilir. Siyah renk kötü bir haberin geleceğine dair yorumlanır. Eğer rüyanızda yeşil renk gördüyseniz bu mertebe olarak yükseleceğinize işaret olmaktadır. Bu mertebe maddi ve manevi olabilmektedir. Kırmızı renk ise bir düşmanınız olduğunu ve kötüyü söylemektedir. Rüyada sarı görmek ise hastalıkla ilgili bir durumla karşılaşacağınıza işarettir.

Rüyada renk görmek deyince akla istihareye yatmak gelmektedir. İstihareye yatmak nasıl olur sorusunun cevabını bu parağrafta kısaca açıklayacağız. Bunun için ilk yapmanız gereken abdest alıp iki rekat namaz kılmanızdır. Duasını okuyup hiç kimse ile konuşmadan yatmak gerekir. Bu yatış ise yüzümüz kıbleye dönük bir şekilde olmalıdır.

Ne ile ilgili karar verilecekse ona niyet edilerek yatılmalıdır. Eğer rüyada beyaz ve yeşil renk görürseniz bu niyetlendiğiniz işin hayırlı olacağına işarettir. Eğer siyah ve kırmızı renk görürseniz bu niyet ettiğiniz işin hayırsız olacağına işaret olmaktadır. Görüldüğü üzere her durumda siyah ve kırmızı renk kötüye yorumlanmaktadır. Yeşil ve beyaz ise hayra yorumlanmaktadır. Rüyada renk görmek hakkında merak ettiklerinize bu yazı ışık tutacaktır.

Rüyada Canlı Varlıklar Nasıl Yorumlanır?

Rüyalarımızda pek çok varlık görmekteyiz. Bu varlıklardan kimisi canlı kimisi cansız olmaktadır. Peki rüyada canlı varlık görmek ne anlama gelmektedir? Bu varlıklar balık, çiçek, ağaç, tavuk, fare şeklinde olabilmektedir.

Rüyada canlı tavuk görmek kötü giden bir durumun ardından iyilik ve güzellik gelecek demektir. Rüyada canlı balık görmek kısmet, bolluk, bereket demektir. Balık genellikle berekete yorumlanır. Canlı çiçek ise iyi bir şekilde yorumlanmaktadır. Mutlu olunacağını, güzel haberler alacağını işaret etmektedir. Rüyada görülen canlı varlıklar içerisinde fareler de bulunmaktadır. Bu da bolluk ve berekete yorumlamaktadır.

Sayılabilecek binlerce rüyada görülebilecek canlı varlık bulunmaktadır. Bunlardan biri de yılanlardır. Rüyanızda yılan gördüyseniz bu düşmana ve gelecek kötü günlere işaret etmektedir.  rüyada koyun görmek ise aile muhabbetinin artacağına, çocuk sahibi olunacağına yorumlanmaktadır.

Rüyada Cansız Varlıklar Nasıl Yorumlanır?

Rüyada canlı varlıkların yanı sıra cansız varlıklar da görülebilmektedir. Bu cansız varlıklar içerisinde önceden canlı olup sonra cansız olanlar da yer almaktadır. Rüyada cansız varlık görmek deyince akla ilk balık geliyor. Rüyada ölü balık görmek çok iyi sonuçlanacak bir işin istenmeyen şekilde bitmesi anlamını taşıyor. Kesilmiş ve cansız tavuk ise elde edilenlerin değerinin bilinmesi gerektiği ve bu şekilde olacağını gösteriyor. Cansız ve ölmüş yılan bir düşmandan kurtulunacağını işaret etmektedir.

Rüyada cansız bir bebek görmek hayallerin ve isteklerin gerçekleşmeyeceğini söylemektedir. Cansız vitrin mankeni görmek ise gören kişinin sosyal olmadığını, asosyal bir kişiliğe sahip olduğunu vurgular. Rüyada görülen cansız varlıklar içerisinde cansız çiçek ise gerçek olmayan, sahte dostluğa işaret etmektedir. Rüyada cansız varlıkların canlanması ise güzelliğe yorulmaktadır. Hayırlı kısmet ve kazanç elde edileceğini söylemektedir. Cansız varlıkların konuşması ise konuştukları konuya göre farklılık gösterir. Hayırlı bir söz söylüyorsa iyiye yorumlanabilir.

En Çok Görülen Rüyalar ve Yorumları

Her ne kadar rüyada çok fazla ve çeşitte durum ve varlık görülse de bazıları çok sık görülmektedir. Yine bunlar çoğu insanın gördüğü rüyalardır. En çok görülen rüyalar içerisinde kovalanmak bulunmaktadır. Bu durumu çoğu insan yaşamıştır. Bir düşman tarafından kovalanmak, bilinmez bir durum tarafından kovalanmak, bir hayvan tarafından kovalanmak gibi çeşitleri bulunmaktadır. Hepsinin ayrı birer anlamı bulunmaktadır.

Örneğin bir hayvan tarafından kovalanıyorsanız, bu hayvan sizin hisleriniz ve düşünceleriniz denilebilir. Bilinmez bir şeyden kaçıyorsanız bu unutmadığınız ve sizi çok etkileyen bir durumu temsil etmektedir.

Rüyada düşmek de en sık görülen rüyalardandır. Bu günlük ilişkilerimizde sıkıntılarımızın olduğunu vurgulamaktadır. Çıplak kalmakta en sık görülen rüyalar arasındadır. Bu günlük hayatta stresli olduğunuzu, bazı kaygılarınızın olduğunu göstermektedir. Rüyada bir sınavınızın olduğunu görüyorsanız ve bu sınava hazırlanmadıysanız bu rüyayı tek siz görmüş olamazsınız. Bu durum da stresli olduğunuzu söylemektedir. Geçmişten kaygılar güttüğünüzü ifade etmektedir.

Rüyada ölüm ise olumsuz bir şekilde yorumlanmamaktadır. Yaşayan birinin öldüğünü görmek ise o kişiye ömür yapıldığını işaret etmektedir. Aldatılmak da en sık görülen rüyalar arasındadır. Kötü bir anlamı yoktur. Bu eşinizin ya da sevgilinizin size pek vakit ayırmadığını ve sizin bundan etkilendiğinizi söylemektedir. Rüya yorumları içinde uçmak ise hayatın gidişatına müdahale etmemek anlamı taşır.

Çoğu insan rüyasında herhangi bir yerden mutlaka düşmüştür. Korkulan bir durum olsa da anlamı korkunç değildir. Bu rüyayı görenin rahatlayacak anlamı taşır. Bu ve bunun gibi pek çok sık görülen rüya bulunmaktadır.

Görülen Rüyayı Kime ve Nasıl Anlatmak Gerekir?

Çoğu rüya hatırlanmasa insanlar gördükleri rüyaları insanlara anlatmak isterler. Bunun nedeni ise anlattığı kişinin rüyayı yorumlaması ve fikrini beyan etmesini beklemesini. Peki rüyalar kime ve nasıl anlatılmalı? İslami açıdan kötü rüyayı anlatmamak gerekmektedir. Yine tam hatırlatmayan rüya da başkasına anlatılmamalıdır. Bu rüyayı tekrar etmemek, dillendirmemek ve hatta düşünmemek gerekmektedir.

Güzel rüyalar ise iyi yorumlayacağını düşündüğünüz kişilere anlatılabilir. İyi yorumlamak iyilik getirecektir. Buradan da anlaşılabileceği gibi rüya herkese anlatılmamalıdır. Gördüğünüz kötü rüyayı illa birine anlatmak istiyorsanız bu bir akarsu olabilir. Kötülükler akıp gitsin ve başkasında dinlenmesin diye bu yapılabilir. Bu akarsu evinizde bulunan bir musluk da olabilir, dışarda bulunan bir nehir de olabilir.

Benzer Konular
Rüyada Ayı Görmek
Rüyada Araba Sürmek
Rüyada Fare Görmek
Rüyada Kar Görmek
Rüyada Aslan Görmek
Rüyada Arı Görmek
Rüyada Köpek Görmek