Rüyada Ayakkabı Kaybetmek

/ 14 Aralık 2020 / 624 / yorumsuz
Rüyada Ayakkabı Kaybetmek

Rüyalar âlemi gizemini korumakta fakat yapılan araştırmalar sonucunda önemli bilgiler ortaya çıkmaktadır. Bilim dünyası rüyalar âleminin kişinin yaşadığı günlük hayat ile bağlantılarını ortaya çıkarmışsa da bazı rüyaları ise herhangi bir sebebe dayandıramamıştır. Hepimizi yakından ilgilendiren bir konudur rüyalar âlemi. Bazen günlerce etkisinden kurtulamadığımız rüyalar görür ve bir anlam yükleme arayışına gireriz.

İçimizi ferahlatan sevdiklerinizin olduğu güzel rüyalar görmek bize iyi gelir. Şiddet korku veya ölüm olayları ile dolu rüyalar gördüğümüzde ise unutmak, etkisinden kurtulmak isteriz. Her ne kadar rüyalarda görülen olayların gerçek olmadığını bilsek de bazen uyandığımızda kendimizi ağlamaktan alıkoyamayız.  İnsanların görmüş oldukları rüyaların, gündelik yaşamları ile olan bağlantıları, bilinçaltında bulunanlar ve hayalleri arasında bağlantı olup olmadığı araştırılmakta ve tartışılmaktadır.

Görmek anlamına gelen rüya, bilimin tam olarak açıklık getiremediği bir alandır. Ortalama bir insanın günlük uyku saati sekiz saattir ve bunun maksimum rüya aralığı bir buçuk saattir. Genel ortalamada yarım saat kadar süren bir rüya aralığı bulunmaktadır. Uyandığınız ilk beş dakikada rüyaların neredeyse yarısı sonraki beş dakikada ise büyük çoğunluğu unutulmuş olur. Bazı zamanlarda ise görülen rüyalar tamamen unutulmakta hatırlanamamaktadır. Özellikle horlayan insanların rüyalarını hatırlama oranlarının daha düşük olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Rüya yorumlamak ayrı bir ilimdir. Bazı üniversitelerde ders olarak görülmektedir. Ayrıca bilinmektedir ki Hz. Yusuf peygambere Allah (cc) tarafından rüyaları yorumlama ilmi verilmiş ve Hz Yusuf peygamber yaşadığı dönemdeki kralın rüyalarını doğru yorumlayabilen tek kişi olmuştur. Allah (cc) tarafından diğer peygamberlerine de rüya yolu ile vahiy denilen mesajlar geldiği bilinmektedir. Yani rüyalar âlemi çok geniş kapsamlı çeşitleri olan rüyaların bulunduğu bir alemdir.

Bilim dallarının ilgili alanlarında insan beyninde rüyalar âleminin izahı yapılmaya çalışılırken bir de rüyaların hikmet ve manalarını yorumlamayı esas alan bir ilim bulunmaktadır. Rüyalar uykunun en derin anında görülür ortalama 8 saat uyuyan bir insanın yarım saate kadar rem uyku denilen bu derin uyku ya ulaştığı vakit vardır. Peki, insanlar neden rüya görürler şimdi bu konuyu biraz açalım.

Rüyanın Bilimsel Açıklaması

1970 yılında sunulan aktivasyon sentez hipotezinde rüya; beynin ön tarafında beyin kökü tarafından üretilen sinyallere verdiği rastgele tepkiler olarak tanımlanmıştır. Sinyaller uyku sırasında beyin kökündeki faaliyetlerin sürmesinden kaynaklanmaktadır. Yani insan beyni rüyada tamamen kapalı bir bilinç halinde değil sadece yavaşlamış halde açık bulunmaktadır. Bazı elektrokimyasal sinyaller ön beyin de görüntü olarak algılanıyor halk arasında uyku halinde bilincin kapalı olduğu düşünülürken aslında bilinç tamamen kapalı değildir. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz. Uykumuzda iken bir çocuk sesiyle veya uyandırılmayla irkilip kalkarız hâlbuki tam olarak baygın olsaydık buna tepki veremezdik.

Başka bir yönden bakacak olursak yataktan düşme oranı oldukça düşüktür. Uyuyan bir kişi hem sağa sola döner, yatağın içinde bir oraya bir buraya gider ama niçin düşmez? Çünkü insan beyni uyku sırasında da müthiş bir şekilde kontrol mekanizmasını çalıştırmaya devam etmektedir. İnsan beyninin uykuda bilincinin açık olduğu belirlenmiştir. Tıpkı tüm organlarımızın yavaşladığı gibi beynimiz de yavaşlar ama asla tamamen bilinç kapanmaz.  Tabi kullanılan ağır psikiyatrik ilaçlar var ise bunlar uyuşturmaya neden olduğu için bilinç kısmen kapalı olabilir.

Rüya Yorumlamak

Evet, rüya görmek herkes için mümkündür fakat görülen rüyaları yorumlamak herkesin yapabileceği bir şey değildir.  Rüya yorumları insanlar için çok kıymetlidir. Çünkü bazı rüyalar insanlara mesaj iletebilmektedir. Hatta dinimizde Allah CC tarafından peygamberlere rüya yoluyla vahiy gelmiş ve bazı önemli olaylar önceden bildirilmiştir. Tabi ki peygamber rüyaları ile normal insanların rüyaları bir olmaz. Rüyaları gerçek hayatta yaşamışçasına önemsemek çok yanlış olur. Rüyalar âlemi gizemler âlemi olarak görülmelidir.

Rüyalara yapılan yorumları şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Rüya bir bulut ise o rüyaya yapılan yorum o bulutu şekillendiren güçtür. İşte bu yüzden kime anlattığınız çok önemlidir. Görülen rüya içinizde bir korku veya huzursuzluğa sebep olmuş ise o rüyaların anlatılmaması tavsiye edilir. Kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım duası sol omuz üzerine doğru okunması tavsiye edilir. Görülen rüya içinizde güzel bir hoşnutluk meydana geliyor ise bu rüyayı anlatmakta bir sakınca görülmemiştir. Rüyanın anlatılacağı kişi onu hayra yoracak pozitif yaklaşacak insanlar olmalıdır.

Ayrıca bir rüyada bir olayı yorumlayabilmek için rüyayı gören kişinin özellikleri de o rüyanın yorumunu etkileyen faktörlerde önemli bir rol oynar. Rüyayı gören kişi fakir mi zengin mi, genç mi yaşlı mı, kadın mı erkek mi, öğrenci mi memur mu,  abdestli mi yattı abdestsiz mi yattı, aç mı yattı tok mu yattı gibi durumlara göre rüyanın yorumu değişkenlik gösterebilir.

Rüya Çeşitleri

Rüyalar genel olarak üç çeşit olarak kabul edilmektedir. Şeytani rüyalar, ilahi rüyalar ve bilinçaltı rüyaları olarak ayrılırlar. Bazı rüyalar şeytanın insanı moralsiz yapmak için gösterdiği rüyalardır. Tabi Allah’ın (cc) ona izin vermesiyle yoksa şeytan veya herhangi bir mahlûk insana müdahale edemez. İnsanların pek çok kez kan ter içinde uyanmalarına sebep olan bu rüyalara şeytani rüyalar denmektedir.

Bilinçaltı rüyaları ise; insanların günlük yaşantısından etkilenerek gece uykularında gördükleri manzaralardır. Mesela akşama kadar futbol sahasında kalede duran birisinin gece kendisini kalede gol yerken görebilir. Bu ne bir uyarıdır ne de başka bir şeydir. Yaşanılan hayatın geceki senaryolarıdır. Günün büyük bir kısmını aksiyon filmleri izleyerek geçiren birisi gece kendisini helikopterden atıyorlarken görebilir.

Son olarak ise ilahi rüyalar olarak adlandırılan, peygamberlerin ve evliyaların gördüğü Allah (cc) tarafından bir mesaj olarak okunan rüyalardır. Normal insanların da ilahi rüyalar görmesi mümkündür fakat ilahi bir rüya olup olmadığını ayırt etmek oldukça zordur.

Rüyada Ayakkabı Kaybetmek

Rüyada ayakkabı kaybetmek neye işarettir. Farklı durumlar ve ayrıntılara göre bize ne anlam ifade eder tüm yönleri ile yorumlanmıştır. Rüyada ayakkabı kaybetmek gerçek hayatta da olduğu gibi şanssızlığın veya kısmetsizliğin bir parçası olarak yorumlanır.

Rüya sahibinin gözünün ferinin gitmesine, yüzünün hüzün kaplanmasına, maddi kayıplar yaşayacağına, hayatının bozulacağına, dert çekeceği günlerden geçeceğine ve sıklıkla ağlayacağına yorumlanır. Yaşanan mutluluğun uzun sürmeyeceğine kişinin hayatının alt üst olacağına gibi manalara da yorulur.

Rüyada ayakkabı kaybetmek rüya sahibinin özel ve iş hayatında adımlar atmak için bazı şeylerin eksik olduğuna yorumlanır.. Rüya sahibi mevki sahibi ise mevkiini kaybedeceğine veya elindeki işten olacağına ve başarısızlık yaşayacağına yorumlanır. Rüya tabircileri tarafından başarıların ve mutluluğun uzun sürmeyeceği bozulacağı anlamında da yorumlanır.

Kısacası rüyada ayakkabı kaybetmek iyi olarak yorumlanmaz ve rüya sahibinin maddi kayıplar yaşanacağına sağlıkla ilgili sorunlarının ortaya çıkacağına yorulur. Ayrıca rüyada ayakkabı kaybetmek başarısızlıkların yaşanacağı zor bir dönemi ifade eder.

Rüyada ayakkabı kaybettiğini görmek aynı zamanda uzun zamandır görmediği bir yakınını göreceğine delalet eder. Rüyada ayakkabı atmak rüya sahibinin dikkatsiz biri olduğuna ve çevresindekileri dikkatsiz tavırlarla kıracağına yorumlanır.  Bu rüyayı gören kişi bazı yakınları ile ilişkisini tamamen bitirecek veya şiddetli sorunlar yaşayacak diye yorumlanır.

Rüyada kaybedilen ayakkabıları bulmak yani önce kaybetmek sonra kaybolan ayakkabıları bulmak; rüya sahibinin bir anda ortaya çıkacak olan sıkıntıları ve zorlukları yaşayacağına ama bunun uzun sürmeyeceğine ve rüya sahibinin bu zorlukların üstesinden geleceğine ve tekrar huzura kavuşacağına yorumlanır.

Rüyada ayakkabı görmek genel olarak iyi olarak yorumlanır. Rüyayı gören kişinin gelecek günlerde bazı değişiklikler yaşayacağına veya gelecek günlerde bir servete sahip olacağına yorumlanır. Kişi rüyasında ayakkabısının tekinin kaybolduğunu görür ise maddi kazançlar elde edeceğine bununla birlikte farklı zorluklar ile de karşılaşarak zorluklar geçireceğine, bu zorlukların kısa süreli olacağına yorumlanır. Ayrıca rüyayı gören kişinin bazı küçük problemler ile karşılaşıp hayatındaki durumları riske sokacağına ve yorucu bir dönem yaşayacağına yorumlanır.

Rüyayı gören kişi evli ise ufak tefek nedenlerden kaynaklanan büyük tartışmalar yaşayacağına boşanmaya karar vereceğine fakat kısa süre sonra bu düşüncesinden vaz geçerek hayatına kaldığı yerden devam edeceğine yorumlanır.

İş hayatında bulunan kişilerin rüyasında tek ayakkabısını kaybettiğini görmesi iş hayatındaki başarılara ve tebriklere delalet eder. Öğrencilik hayatı içerisinde olan bir kişi rüyasında ayakkabısının tekini kaybettiğini görürü ise öğrenciliğini başarı ile bitireceğine, istediği meslek türüne sahip olacağına, girdiği sınavı var ise zor da olsa kazanacağına yorumlanmaktadır.

Misafirlikte Ayakkabı Kaybettiğini Görmek

Bir kimsenin misafirlikte iken ayakkabılarını kaybettiğini görmesi; hayallerinin parça parça gerçekleşeceğine, mutlu ve huzurlu bir evlilik hayatı süreceğine delalet eder. Genel olarak rüyada ayakkabı kaybetmek hayra yorulmaz. Rüyada kaybedilen ayakkabının gerçek hayatta da olumsuzluk durumunu meydana getireceği rivayet edilir.

Camide Ayakkabı Kaybettiğini Görmek

Bir kimse rüyada camide ayakkabısını kaybettiğini görür ise inanç durumunda bir zayıflık olduğuna delalet eder. Rüya sahibinin yeterince inançlı olmadığını düşünmesi veya inandığı şeyleri tam olarak istediği ölçüde yaşayamaması halini gösterir. Fakat bu durum fazla uzun sürmeyeceğine çevresinden de aldığı destek ile yeniden inancını istediği ölçüde yaşamaya başlayacağına delalet eder.

Bahçede Ayakkabı Kaybettiğini Görmek

Rüyada iken bahçede ayakkabı kaybetmek ise rüyayı gören kişinin meslek hayatında zorluklar ile karşılaşacağı bir süreç içerisinde olduğuna işarettir. Rüyayı gören kişi ters giden işlerini düzeltmeye çalışacak ve işini kaybetmemek için zorlu bir süreçten geçecektir.

Site İçinde Ayakkabı Kaybetmek

Rüyada site içerisinde ayakkabı kaybetmek ise çökmüş bir psikolojiye delalet etmektedir. Rüyayı gören kişinin sağlık problemleri, aile içi sorunları, sevdiği kişi ile arasında ki nedenler ile yaşadığı duygusal bir çöküntüye delalet eder. Rüyayı gören kişinin bu durumdan kurtulmak için yakınlarından yardım bekleyeceğine ve çevresindekilerin desteği ile kısa sürede düzeleceğine delalet eder.

Rüyada Ayakkabı Çaldırmak

Bir kimsenin rüyasında ayakkabılarını çaldırdığını görmesi ise rüya sahibinin hayatında değişiklikler yapmak, farklı yollar denemek istemesine, yaşadığı hayattan sıkılmasına delalet eder. Kişinin hayatına değişiklikler katmak için arayış içerisinde olduğuna delalet eder.

Rüyalar İle İnsan Hayatı Arasındaki İlişki

Bilim adamlarının pek çoğu insanların rüya görmemesinin çıldırmalarına bile sebep olabileceğini ifade etmektedir. Hatırlamasa bile her insan mutlaka rüya görmektedir. Uyku rüyanın kuluçkasıdır deyimi ile insan için uykudan daha büyük ihtiyacının rüya olduğu anlatılmaktadır. Bedenimiz besinler ile beslendiği gibi uyku ile de beslenir.

İnsanların çocukluk dönemlerinde yaşadıkları korkular veya hayatın herhangi bir döneminde yaşanan travmalar, (trafik kazası veya bir yakınının ölümü gibi) rüyalar âleminde yansımalarla karşılarına çıkabilirler. Korkulu stresli rüyalar görmelerine sebep olabilirler. Bu rüyaları görmekten kurtulmak için bilinç altında saklanan korkularla bir uzman yardımı ile yüzleşmek gerekmektedir.

Benzer Konular
Rüyada Ayı Görmek
Rüyada Araba Sürmek
Rüyada Fare Görmek
Rüyada Kar Görmek
Rüyada Aslan Görmek
Rüyada Arı Görmek
Rüyada Köpek Görmek