Aşkın Büyüsünü Yakalamak İçin Neler Yapılmalı?

/ 8 Mayıs 2022 / 201 / yorumsuz
Aşkın Büyüsünü Yakalamak İçin Neler Yapılmalı?

Aşkın Büyüsünü Yakalamak İçin Neler Yapılmalı?

Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? Konusunda merak ettikleriniz varsa yazımızı okuyabilirsiniz. Birine aşık olmak ondan büyülenmek anlamına gelir. “Aşkın büyüsüne kapılıp gitmek” ya da “aşkla büyülenmek” sözcüklerini duymuş olmalısınız. Birinden fazla etkilenmek ve devamlı onu düşünmek aşık oldunuz anlamına gelebilir. Aşkın farklı boyutları olduğunu da unutmamak gerekir. Karşı cinse duyulan aşktan başka yaratana duyulan aşk ya da beşeri aşklar da mevcuttur. Aşk dediğimiz kavram oldukça geniştir. Onun büyüsünü yakalamak da oldukça zordur. Yakalayan kişiler aşklarına sıkı sarılmalı ve hiç bırakmamalıdır. Öncelikle aşk çeşitleri hakkında sizlere bilgi sunmak isteriz.

Aşk Çeşitleri Nelerdir? Sizlerde Hangi Aşklar Mevcut?

Farklı kategorilerde değişik isimlerle anılan aşk çeşitleri bulunmaktadır. Kişiler öncelikle hangi tür aşkın içinde olduklarını tespit etmelidir. Ya da hangi aşkı yakalamak istediğinizi test etmelisiniz.

Aşkın Büyüsünü Yakalamak İçin Neler Yapılmalı?
Aşkın Büyüsünü Yakalamak İçin Neler Yapılmalı?

Romantik Aşk

Çoğu kez bir yıldırım aşkı olarak başlayan bu ilişkide cinsel boyutla birlikte fiziksel görünüş önemlidir; zira bir kişinin kendini çeken fiziksel bir imaja açık olması söz konusudur.

Eros (Erotika) adını Yunan aşk ve bereket tanrısından almıştır. Bu nedenle genellikle romantik, tutkulu ve fiziksel aşkla ilişkilendirilir. Cinsel tutku ve arzunun bir ifadesidir.

Grekler, garip bir şekilde, aslında bu aşktan oldukça korkuyorlardı. İnsanlarda üreme içgüdüsü olduğu için bu sevginin çok güçlü olduğunu ve kontrol kaybıyla sonuçlanacağını düşündüler.

Yunanlılar bu tür aşkın tehlikeli olduğunu düşünseler de yine de tutkulu, cinsel aşkla ilişkilendirilen aşk türüdür. Modern günlerde bile, bazı insanlar bu tür bir aşkın “sıcak ve parlak yandığına, ancak hızla tükendiğine” inanıyor.

Kalıcı Aşk

Bu tip, yavaş ilerleyen ve dostluk temelinde gelişen, tutkunun yerini şefkatin aldığı bir aşkı ifade eder. En kalıcı sevgi anne çocuk arasındaki sevgi olarak tanımlanır. Bu tür bir aşk, annelerin en iyi bildiği şeydir, ancak aşk hakkında konuştuğumuzda çok fazla konuşulmaz. Ebeveynlerin çocuklara olan sevgisidir. Aşkların en doğalı olarak tanımlanır. Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? Kalıcı aşka sahip olmak isteyen çok kişi olmalı…

Platonik Aşk

Platon, her zaman aşk için fiziksel çekiciliğin gerekli olmadığını savundu. Bu nedenle, birçok farklı aşk türü vardır. Özellikle bu tür, genellikle “platonik” aşk olarak adlandırılan aşk- cinsel eylemler olmadan aşk yaşamaktır. Ancak günümüzde karşılıksız aşk anlamında kullanılmaktadır. Karşıdaki kişinin bu aşktan haberi yoktur.

Oyuncu Aşk

Burada ilişki bağlayıcı, sahiplenici ve yoğun değildir, kıskançlık belirtileri görülmez, bir oyun gibi oynanır. Derin bir angajman yoktur, arada sırada görüşülür.

Ludus, “oyuncu aşk” olarak bilinir. Bununla birlikte, bunu tanımlamanın daha iyi bir yolu, romantizmin ilk günlerinde delicesine aşık olma hissidir. Daha önce aşık olduysanız, neden bahsettiğimizi biliyorsunuz.

Midenizde uçuşan kelebekler, kapıdan sevdiğinizi gördüğünüzde hissettiğiniz sersemlik ve asla onlarsız olmak istememe duygusudur.

Araştırmalar, insanlar bu tür bir aşk yaşadıklarında, beyinlerinin kokain kullanıyormuş gibi davrandığını gösteriyor. Başka bir deyişle, beyniniz tıpkı kelimenin tam anlamıyla uyuşturucu kullanan biri gibi aydınlanmış ve aktiftir. Kendinizi canlı ve hayata karşı heyecanlı hissetmenizi sağlar.

İlahi Aşk

Tasavvuf edebiyatında önemli bir yere sahip İslam alimlerinden Kenan Rifai’ye göre aydınlanma ve doğru yola erişmek için ne aşırı ibadet ne aşırı riyazet gerekir; en etken amel ilahi aşktır. İlahi aşk, Allah ve Kul arasındaki aşktır. Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? İlahi aşk içinde olanlar Allah aşkıyla yanıp tutuşur.

“Severim Yaratılanı Yaratandan Ötürü” sözü Yunus Emre’ye aittir. Allah sevgisi ile yaratılmış tüm canlara karşı hoş bir muhabbet beslemektir. Sevilen her şeyde sevilenin hakikatinin Allah olmasıdır. İlahi aşka hakiki aşk da denir.

Beşeri Aşk

İnsanlara karşı duyulan coşkun sevgidir. Gazzali bir şiirinde aşk için şöyle demiştir:

Aşkın bizzat kendisi kuştur, yuvadır; zâttır, sıfattır; tüydür, kanattır, Havadır, uçuştur; avcıdır, avdır; kıbledir, kıbleye durandır; tâliptir, matlûptur; Evveldir, âhirdir; sultandır, tebaadır; kılıçtır, kındır; bahçedir, ağaçtır; hem dal’dır, hem meyvedir.

Beşeri aşka mecazi aşk da denir.

Mecazi Aşk ve Hakiki Aşk

Mecazi aşk sosyal psikolojideki romantik aşk olarak bilinen durumdur. Hakiki aşk ise Allah aşkıdır ve sevilen her şeyde Allah’ın yansımasını görmektir. Bazı mutasavvıflara göre hakiki aşka ulaşmanın ilk adımı mecazi aşk yaşamaktır. Önce sevmeyi aşkı öğrenmek gerekir. Sonra bu aşkın yerini ilahi aşka bırakmalıdır. Şairin “Leyla’dan geçme faslındayım. Mevla’yı bulma yollarında” olarak anlattığı durumdur.

Aşkın Büyüsü İçinde Olmak

Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? Yukarıda bulunan aşk çeşitleri arasında insanların yakalamış olduğu farklı çeşitler mevcuttur. Bazıları romantik aşkların büyüsüne kapılıp giderken bazıları kalıcı aşk ister. Kimisi platonik aşkın içinde ne yapacağını bilmezken kimisi de ilahi aşkı yakalamış olmanın hazzını duymaktadır. İnsan içinde sevmek ve birine ait olmak duygularını barındırıyorsa işte o zaman aşkın büyüsüne yakalanmaktan korkmaz. Hatta bu büyünün olmasını arzular. Çünkü bu durum kişinin hem psikolojine hem de sağlığına iyi gelecektir. Mutlu ve enerji dolu biri olmak insanların istedikleri arasında bulunur. Aşkın büyüsü insanın bütün vücudunu sardığında sanki insanın bir parçası olarak onunla birlikte devamlı yaşamaktadır. Kişilerin arzu ettiği aşkı yakalamaları için yapmaları gereken birçok mücadele ya da birçok aşılması gereken yol olabilir.

Gerçek aşkı arayan kişiler bu zorluklardan hiç korkmaz. Engelleri aşarak hayalindeki aşka ulaşmaya çalışır. Zaten herkesin hayal ettiği sürece hayat enerjisi artmıyor mu? Öyleyse hayattan zevk alabilmek için size uygun olan aşk çeşidini bulmalı ve onu elde edebilmek için bazı çabalar sarf etmelisiniz. Elde ettiğiniz zaman da onu kaybetmemek için sımsıkı aşkınızı elinizde tutmanız gerekir. Aşk yolunda bıkmadan ve usanmadan ilerleyenler bir gün özlemini duyduğu aşka kavuşacaktır. Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? Hayalinizdeki aşk çeşidine göre yapacaklarınız da farklı olarak şekillenebilir.

Aşkın Büyüsünü Kaybetmemek İçin Neler Yapmalı?

Birine aşık olduğunuzu fark ettiyseniz o büyüyü kaybetmek de istemezsiniz. Çünkü yaşadıklarınız sizin için oldukça anlamlı ve mutluluk vericidir. Aşkınıza karşılık bulabildiyseniz bu durum iki kat daha mutlu olmanızı sağlar. Karşılıksız aşklar kişilerin üzülmesine ve hayal kırıklığına uğramasına neden olacaktır. İki kişinin mutlu bir hayat sürmesi aynı hisleri taşımasıyla ortaya çıkmaktadır. Eğer hem seviyor hem de seviliyorsanız bunun kıymetini bilmek ve kaybetmemek için iki kat daha fazla gayret göstermeniz gerekir. Bunun için neler yapmalısınız?

  • Sevdiğiniz kişiyi hep el üstünde tutarak onu sevdiğinizi daima hissettirmelisiniz.
  • Başkalarının sevdiğinizi ezmesine, küçük düşürmesine ya da kırmasına müsaade etmemelisiniz.
  • Sevgilinizle nezaket çerçevesinde konuşmalı ve onun narin bir varlık olduğunu unutmamalısınız.
  • Birbirinizle vakit geçirecek özel zaman dilimlerini ortaya çıkarmalı ve sık sık baş başa olmalısınız.
  • Onun için bazı jestler ve sürprizler yapmak aşkın büyüsü kaybetmemek için önemli olabilir.
  • Toplumda sevdiğiniz kişiye verdiğiniz önemi ortaya çıkarmaktan çekinmemelisiniz.
  • Onu sevdiğinizi her zaman dile getirmeli ve sevgi sözcüklerinden uzak kalmamalısınız.

Aşkın Büyüsünü Yakalayanlar Şükretmeli mi?

Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? Bu büyüyü yakalayanlar durumlarına şükretmesi gerekir. İnsanlar nasıl ki hayatları içindeki birçok duruma şükrediyorsa elde edilen aşka ve sevgiye de şükredilmesi gerekir. Çünkü onu bulmak kolay olmamıştır. Eğer değeri bilinmezse elinizden uçup gitme ihtimali de bulunmaktadır. İnsanlar elindekileri kaybedince değerini anlarlar. İşte o zaman birçok pişmanlıklar yaşarlar. Pişman olmamak ve sonradan kendinizi sorgulamamak için sevgilinin değeri bilinmeli ve onu bulduğu için de şükredilmelidir.

Şükür bir nevi teşekkür demektir. Neticede bu aşkı ve sevgiliyi size Allah sunduğu için O’na teşekkür etmek gerekir. Şükürlerinizi dua ederek ortaya çıkarabilirsiniz. Sahip olduğunuz aşkın yitirilmemesi için bolca dua etmeniz gerekir. İşte o zaman aşkın baki kalacak ve Allah sizlere hep yardımcı olacaktır. İlişkinizi, sevdiğinizi ve aşkınızı korumanın en güzel ve en iyi yollarından biri dua etmektir. Nasıl ki sağlık, mutluluk, rahat bir yaşam için dua ediyorsanız sahip olduğunuz sevgili için de dua etmeli bu aşkın devamlı olmasını Allah’tan dilemelisiniz. İnsanlar hangi duaları etmeli ve aşkın büyüsünün daimi olmasını sağlamalıdır?

Aşkın Büyüsünü Yakalamak İçin Hangi Dualar Okunmalı?

Aşkın büyüsünü yakalamak için neler yapılmalı? Konusunu anlatırken bu konuda dua etmek de oldukça hayırlı ve iyi olacaktır. Kişiler hangi duaları okuyacaklarını bilemeyebilir. Aşkı yakalamak ve mutlu olmak için aşağıda bulunan duaları okuyabilirsiniz.

Rum Suresi 21.Ayet: Vemin âyâtihî en halaka lekum min enfusikum azvâcen li teskunû ileyhâ ve ceale beynekum meveddeten ve rahmeh (Rahmeten),İnne Fî zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn ( Yetefekkerûne).

 

Anlamı: Kendileri huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de o’nun (varlığının ve kudretinin) Delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

Kul uhiyye ileyye ennehüs temae neferün minel cinni fekalu inna semina kuranen aceba yehdi ill rüşdi feamenna bih ve len müşrike bi rabbina ehad ave ennehü kane yekulu sefiyhüna alallahi şatata ve enna zennenna en len tekulel insü vel cinnü allallahi keziba ve ennenhü kane ricalün minel insü yeuzune ricalin minel cinni fezadühüm reheka ve ennehüm zannü kema zanentüm en lilen yed asallahu ehada ve enna lemessessemae fevecedna ha muliet harasen kaide lissem i femen yestemiil ane yecid lehü şihaben rasada ve bi esmail azim ilinsü ve davetil ceberutu ve bi hakkı ademe nurike insi ve bi hakkılcinni ve insi ve ila hazihil esmai ve bi hakkı hamim ayın sinkaf ve bi hakkı esmaillahi teala ve bihakkı hatemi süleyman bin davud ve bi hakkı kef hayın sad innehü veliyyü ve ilahi ademe ve ilahi seyyide hü ves sultane ademe ya zel celali vel ikram ey nuri nurike ins adem ve bi hakkı mustafa ve bi hakkı zebur in insi adem ve bi hakkı incil ins adem ve bi hakkı ins adem ve bi hakki tevrat insi adem ve bihakkıl nebiyyi insi adem ve bi hakkı yunus insi adem ya azim ve bi hakkı ibrahim insi adem ve bi hakık cebraili insi adem ya Allah ya Allah ya Allah ya Rahman ya Rahman ya Rahman ya Rahim ya Gaffar ya şekur ya Halim ya Sultan ya Subhan ya Macid ya Vahid ya Kahir ya Kadim ya Hannan ya Mennan ya Deyyan ya Gufran.