Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

/ 14 Temmuz 2021 / 6.371 / yorumsuz
Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ritüel nasıl yapılır? Ritüeller hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bu yazımızda ritüel konusu hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Son zamanlarda ritüel kelimesi çok sık karşılaştığımız bir kelimedir. Ama çoğumuz aslında ritüel kelimesinin anlamını tam olarak bilmemekteyiz. Ritüeller, asırlardır insan hayatının ayrılmaz ve değişmez bir parçası olmayı başarmıştır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz aslında; tekrar eden ve anlamı olan pek çok şeye ritüel demek mümkündür. Ancak insanların bu kelimeyi anlama şekli çok farklıdır. Bazılarına göre ritüeller sadece dini törenlerdir, bazılarına göre de hayatın akışında olan ve gerçekleşen bir sürü olay ritüeldir.

Ritüel Nedir?

Ritüel Nedir
Ritüel Nedir

Son zamanların popüler kelimesi ritüel nedir? Sorusuna yanıt verelim. Ritüel, kültürel bir inancın ya da değerin belirlenmiş olan bir düzene gerçekleştirilme işlemidir. Bir olayın ritüel olarak adlandırılabilmesi için düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Bu uygulamalar genellikle din ile ilişkilendirilen ayin ya da kutlama olarak çağrışım yapabilmektedirler. Buna basit bir örnek verecek olursak eğer; Hristiyanlık inancında yer alan vaftiz törenleri ya da Budizm’de yer alan meditasyon uygulamaları birer ritüel olarak sayılmaktadır. Ancak bütün ritüelleri din ile ilişkilendirilmek doğru değildir çünkü ritüeller farklı kültürlerde farklı şekillerde hayata geçirilebilir

Ritüel nasıl yapılır? Ritüeller hakkında bilmeniz gerekenler konulu yazımızda ritüel hakkında açıklamalarda bulunurken özellikle ritüel nasıl yapılır? Bu konunun üzerinde duracağız. Ritüelin kelime anlamı ise bir tür tören ya da gelenek anlamına gelen ritus kelimesinden ve Latince ayin anlamına gelen ritualis kelimesinden türetilmiştir. Türk Dil Kurumuna göre ritüel kelimesi ayin ya da adet haline gelmiş demektir.

 

Ritüel Nasıl Yapılır?

Ritüellerin çok farklı çeşitleri ve etkileri vardır. Burada üzerinde durulması gereken nokta ritüel nasıl yapılır? Sorusudur. Niyetler doğrultusunda bir ritüeli kişilerin yaşamına dahil etmesi daha doğru olacaktır. İnsanlar niyetlerini ise hayatta yapmak istediği, ruhunun ya da bedeninin ihtiyaç duyduğu şeylere göre tespit edebilmeleri mümkündür. Ana başlığımız ritüel nasıl yapılır? Ritüel hakkında bilmeniz gerekenler? Öyleyse ritüel hakkında ne bilmeniz gerekiyor bununla ilgili sizler ile bilgiler paylaşalım.

Ritüel yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Her kişinin ritüeli kişisel ve özneldir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak; huzurlu bir uykuya niyet eden bir kişi her gece yatmadan önce dua edebilir ya da uyumadan önce meditasyon yaparak bedenini uykuya hazırlayabilir. Bir ritüel gerçekleştirmenin zamanı ve amacı tamamen kişinin yaşamı ile ilişkilidir. Burada size önerebileceğimiz şey kendinize ve günlük yaşamınıza anlam katacak bir ritüeli kendi kişisel inanç ve geleneklerinize göre bulmanızdır.

Neden Ritüel Yapılır?

Pek çok kişinin merak ettiği bir soru vardır neden ritüel yapılır? Ritüel nasıl yapılır? Bunu merak edenler için açıklamalar da bulunduk. Ritüel yaparken stres ve bunalım gibi durumlar yerini sakinlik ve rahatlığa bırakmaktadır. Ritüel çeşitleri her zaman ruhani ritüeller veya niyet ritüelleri şeklinde olmayabilir. Örneğin, her sabah yürüyüşe çıkmak ya da çalışmaya başlamadan önce odayı tütsülemek gibi bazı kişisel alışkanlıklarınız da olabilir. Bunlar her ne kadar siz fark etmeseniz de kendinize zaman ayırdığınız, ruhunuzu dinlendirdiğiniz ufak ritüellerdir.

Ritüeller İşe Yarıyor Mu?

Daha önceden ritüel yapmamış kişilerin araştırdıkları bazı sorular vardır. Bunlardan bir tanesi de ritüeller işe yarıyor mu? Yukarıda sizlere ritüel nasıl yapılır? Bundan bahsettik. Ritüel ise yarıyor mu sorusuna da evet cevabı verebiliriz. Neden mi? Çünkü basit ritüeller bile son derece etkili olabilmektedir. Ritüelin kişinin üzerinde pek çok etkisi vardır. Kişinin kendine olan güveninin artmasına kaygı, endişe gibi durumların azaltılmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ritüeller fiziksel rahatlığa ve bağışıklık sistemimine fayda sağlamaktadır. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, ritüel yapan insanların kortizol seviyesi düşüyor, bu da kalp atış hızının ve kan basıncının düşmesine sebep oluyor ve bağışıklık sistemi işlevini artırıyor.

Kişisel Ritüeller Nasıl Yapılır?

Ritüel nasıl yapılır? Ritüel hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı yazımızda sizlere bilgiler vermekteyiz. Özellikle ritüel nasıl yapılır? Bunu size açıkladık. Ama bir de kişisel ritüellerden söz edebiliriz. Öyleyse kişisel ritüeller nasıl yapılır? Ona bakalım.

Yukarıda sizlere niyetleriniz doğrultusunda bir ritüel yapmanızın doğru olacağından bahsetmiştik. Fakat niyet nasıl belirlenir? O da merak edilip araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Burada kişinin kendisine uygun ritüelleri bulması için aşağıdaki sorulara cevap vermesi gerekir.

  • Kendimi nasıl hissetmek istiyorum?
  • Benim için hayatta önemli olan şeyler nelerdir?
  • Kendimde o hissi, o gerçeği nasıl yaratabilirim?
  • Yarattığım hissi bir rutin haline getirmek için hangi eylemleri yapmalıyım?

Bu sorulara içtenlikle verilen cevaplar doğrultusunda gerçekleştirdiğiniz eylemler eğer gerçekten ihtiyacınız olan bir şey ise, bunlar siz fark etmeden kişisel ritüelinize zaten dönüşecektir. Ancak bunu yaparken kendinize çok fazla kural koymamalısınız. Kendinizi asla yapmak zorundayım gibi bir hisle hareket etmeye zorlamayın. Çünķü günlük yapmanız gerekenler listesine yazacağınız hiçbir şey aslında ritüel değildir. Bir eylemin ritüel olabilmesi için içten gelerek yapılan bir şey olması lazım. Ve bu olayı her gün gerçekleştirmenize gerek yok. Bunu haftada bir de yapabilirsiniz, ayda bir de.

Ritüel Çeşitleri Nelerdir? Ritüel Örnekleri

Ritüel nasıl yapılır? Ritüel hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı yazımızın üst kısımlarında ritüelin farklı çeşitleri olduğundan bahsetmiştik. Peki ritüel çeşitleri nelerdir? Bunu incelerken bir de ritüel örnekleri hakkında bilgiler verelim. Farklı kültür ve geleneklerde uygulanan farklı ritüeller vardır. Bu ritüeller arasında en çok bilinenleri yazının aşağısında bulabilirseniz.

1.    Kabul ritüeli: bu durum herhangi bir gruba, organizasyona katılma aşamasında yapılan ritüeller arasındadır. Bu olay adayın herhangi bir gruba dahil olması için katılması gereken bir tören olarak düşünülebilir. Kabul ritüeline bir örnek verecek olursak eğer; Hristiyanlıkta yer alan vaftiz ya da Müslümanlıkta yer alan Sünnet birer kabul ritüeli olabilir.

2.    Kutlama ritüeli: Kutlama ritüeli, Yule ya da Cadılar Bayramı gibi zamanlarda aile veya arkadaşlarla yapılan bir eylemdir. İbadet durumuna çok benzemektedir. Aynı zamanda kutlama ritüelleri grup halinde yapılmaktadır ve dayanışmayı artıran eylemleri içermektedir. Bu ritüeller her zaman dini olmak zorunda değildir, doğum günleri kutlama ritüellerine verilebilecek en güzel örneklerden biridir.

3.    Ateş ritüeli: bu ritüel genellikle ateşe tapan ya da ateşin kutsal olduğu dinlerde yapılmaktadır. Günümüzde ateş ile yapılan uygulamalar vardır. Örneğin şenlik ateşi üzerinden atlama, mum yakma gibi ritüeller yapılmaktadır. İnceleyebilirsiniz.

4.    Koruma ritüeli: bu ritüel farklı inançlarda değişik şekillerde uygulanmaktadır. Bu ritüele verebileceğimiz en güzel örnek, yanan üzerlik otu tütsüsü üzerinden atlamak ya da üzerlik otu ile bedeni tütsülemektir.

5.    Şifa ritüeli: Özellikle hem fiziksel hem ruhsal hem de zihinsel şifalanma için kişiye özel olarak yapılmaktadır. Şifa ritüellerinde en önemli şey enerjinin doğru yönlendirilmesidir. Şifa ritüelinde doğal taşlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu doğal taşlar, vücudun enerji noktalarına yerleştirilerek ritüel gerçekleştirilir. Vücudun enerji noktalarına ise çakra denmektedir.

6.    Aşk ritüeli: bu ritüel kişinin kendine olan sevgisini, mevcut olan aşkını güçlendirmesi ya da bir kişiyi kendine çekmesi için yapılmaktadır. Bu ritüelde en çok dikkat edilmesi gereken şey ise neyin istendiği ve bu şeyin gerçekleştiğinde getireceği sonuçları kabullenmektir.

 

Aşk Ritüeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ritüel nasıl yapılır? Ritüel hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bunlardan bahsettik. Özellikle de ritüel nasıl yapılır? Bununla ilgili bilgiler paylaştık. Ritüel çeşitleri arasında aşk ritüelinden de bahsetmiş bulunmaktayız. Peki aşk ritüeli yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Aşk ritüeli yapmayı düşünen kişiler sevgililerini en iyi niyetleri kullanarak hayatlarına çağırmak isteyebilirler. Bu kişiler, niyetlerini evrene gönderirken her zaman ne istediklerine dikkat etmeleri gerekir. Aşk ritüeli yapan kişilerin enerjilerinin ve motivasyonlarının olumlu ve sevgi dolu olduğundan emin olmaları gerekir. Bu ritüelde en önemli şey inançtır.

İslamiyet’te Ritüel Var Mı? İslami Ritüeller Nelerdir?

Yukarıda sizlere ritüel nasıl yapılır? Ritüel hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Açıklayıcı bilgiler vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra ritüelin farklı çeşitleri olduğu için ve bunlar nasıl yapılır konusu hakkında ritüel nasıl yapılır? Bunun üzerinde durduk. Ritüel farklı dinlerde kullanılmaktadır. Peki bizim dinimizde ritüelin yeri nedir? Kendimize bu soruyu soralım. Bunun için şu soru kalıbını sorabiliriz. İslamiyet’te ritüel var mı? İslami ritüeller nelerdir?

Kur ’ani Kerimde ritüeli karşılayan kavram nüsuk/menâsik olduğu alimler tarafından bildirilmektedir. Bunu başka bir deyişle açıklayacak olursak eğer “İslam’ın ritüelleri” demek yerine “İslam’ın nüsukları” demek daha doğru olacaktır. Nüsuk kelimesinin anlamı ise, belirli hareketlerin sayılı, tekrarlı ve aynı tarzda yapılmasıdır. Bu nüsuklar sırf yapmak için tekrar edildiğinde, ibadet asıl amacını kaybedecektir. Burada bir örnek verecek olursak eğer; Ramazan ayında 30 gün aç kalmak işin ritüel kısmıdır. Ama asıl amaç, oruç bittikten sonra açların bulunması ve onların açlıktan kurtarılması, bu da işin ibadet kısmıdır.

Ritüel ve Büyü Arasındaki Fark Nedir?

Ritüel nasıl yapılır? Açıkladıktan sonra ritüel ve büyü arasındaki fark nedir? Bu soruya bir göz atalım. Büyü, doğa üstü varlıkları ve paranormal ya da mistik enerjileri kullanarak dünyanın akışında gerçekleşen bir şeyleri değiştirebilmeye yönelik yapılan bi takım uygulamalardır. Büyüler çok farklı uygulamaları içinde barındırabilir. Örneğin tılsım uygulamaları, ölülerle konuşmak ya da gelecekten haber almak gibi uygulamalardır. Ancak büyülerin kesin sonuçları ve etkileri bilinmez ve görünmez. Büyüler, pek çok kültür ve inançta hoş karşılanmamaktadır, gizemlidir ve bunların üzerine konuşulmak istenmez.

Büyüler hakkında açıklama yaptıktan sonra ritüeller hakkında bilgi verelim. Ritüeller hayatımızın bir parçası olan ve tekrar eden eylemlerin bir bütünüdür. Yüzyıllardan beri büyü, ritüel ve ayin gibi kelimeler aynı sanılsa da aslında aynı değildir. Bu konu da bu kelimelerin anlamlarından da sizlere bahsetmiş bulunmaktayız.

Sabah Ritüeli Nedir?

Konumuz olan ritüel nasıl yapılır? Ritüel hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir sorusunun yanı sıra son olarak da sabah ritüeli nedir? Bir de ona bırakalım.

İlk önce şu iki kelimeyi birbirinden ayıralım. Ritüel ile rutin kelimesi farklı şeylerdir. Örneğin bir sabah rutini içerisinde egzersiz yapmak, duş almak, gazete okumak ve kahvaltı yapmak olabilir. Bunu daha önceleri birçok kez yaptığımız için, zihnimiz bunu hangi sıra ile yapacağını çok iyi biliyor. Bu bir rutindir. Ancak ritüel kelimesi sıradan işleri içerse de anlamı olan bir süreçtir. Bir sabah ritüeli sonrasında kendinizi daha enerji dolu ve zinde hissedebilirsiniz.