Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüel Ne İşe Yarar?

/ 14 Temmuz 2021 / 761 / yorumsuz
Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüel Ne İşe Yarar?

Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüel Ne İşe Yarar?

Ritüel nasıl yapılır ritüel ne işe yarar sorusu son dönemlerde oldukça merak edilmektedir. Gün içinde birçok alanda da karşımıza çıkmaktadır. Ritüel kelimesinin kökü Fransızcaya dayanmaktadır. Her dinde ve dilde kullanımı görülmektedir. Bu nedenle de her dil içerisinde farklı kullanım alanları mevcuttur. Genel olarak anlamına bakıldığında kutsal kabul gören davranış biçimlerine verilen ad olarak bilinmektedir.

Toplumlar arasında farklı anlamlarda kullanılan ritüel, birçok amaç için yapılabilmektedir. Günümüzde yapılan ritüeller arasında cenaze ve düğün organizasyonları, doğum yapıldığında kutlamaların yapılması ya da avcılık ile ilgilenen toplumların av mevsimleri de birer ritüel olarak bilinmektedir. Dünya üzerindeki insanlar birçok durum için belli ritüeller uygulanmaktadır. Bazı durumlarda da büyü yapma işlemlerinde de ritüeller kullanılmaktadır. Belli ilimler kullanılarak uygulanan ritüeller sayesinde hedeflenen amaca ulaşılmaktadır.

Ritüel Nedir?

Ritüel kelime anlamı olarak bakıldığında kutsal olarak kabul gören tüm işlemlere verilen addır. Her ne kadar günümüzde büyü işlemleri için kullanıldığı görülse de birçok durum için ritüel bulunmaktadır. Birçok farklı şekillerde yapımı görülen ritüeller 6. His ve kişisel enerjinin kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Uygulanan ritüeller sayesinde insanlar huzurlu zamanlar geçirmeyi hedeflemektedir. Özellikle büyü yapma aşamasında yapılan ritüeller bu anlamda ön plana çıkmaktadır.

Ritiel nasıl yapılır sorusundan sonra en çok merak edilen konu da ne olduğu konusudur. Türk Dil Kurumu’na göre ritüel ayin olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra da gelenek haline gelmiş davranışlar olarak da nitelendirilmektedir. Bir bakıma bolluk bereket olarak da görülmektedir. Ritüeller bir takım inanışlara uygun şekillerde yapılmaktadır. Ritüel sayesinde insanlar huzur bulmaktadır. Dünya üzerinde yaşanan kaos ve stresli zamanların önüne birçok ritüel ile geçilmektedir.

Ritüel Nasıl Yapılır?

Ritüel nasıl yapılır ne çeşit ritüeller vardır sorusu da çok merak edilen sorulardandır. Farklı şekillerde yapımı bilinen ritüeller, birçok alanda kullanılmaktadır. Ritüel yapımı aşamasında niyet önem arz etmektedir. Bu nedenle de günümüzde de oldukça tercih edilmektedir. Ritüelin yapılmasından ziyade, yapan kişinin de niyeti önemlidir. Yapılan işlemin huzur vermesi ve tam anlamıyla yerine gelmesi için saf ve masum duyguların ön plana çıkması gerekmektedir. Ritüel için geçmişten günümüze uzanan ve herkes tarafından bilinen otların kullanımı esastır. Bazı durumlarda da esanstan yararlanılmaktadır.

Ritüel yapımında daha çok kullanılan otların başında adaçayı gelmektedir. Adaçayının dışında melisa ve sandal ağacı bitkisinden de yararlanılmaktadır. En çok bilinen bu otların dışında ıhlamur, dereotu, gül ve fesleğen de kullanılmaktadır. Esanslardan ise; en çok kullanılan esans amberdir. Bunun dışında da nane, Hindistan cevizi, melisa, manolya ve tarçın kullanılmaktadır. Bu bitki ve esanslarla birlikte niyet de göz önüne alınarak ritüel yapımı sağlanmaktadır. Fakat bu ürünlerin olmaması ritüel yapımına engel değildir. Ritüel yapımının başında niyet ve yüksek enerji daha çok önem taşımaktadır.

Ritüel Ne İşe Yarar?

Ritüel Nasıl Yapılır
Ritüel Nasıl Yapılır

Ritüel nasıl yapılır ritüel ne işe yarar gibi konularda da yardım talep edilmektedir. Ritüel nasıl yapılır sorusu cevaplandıktan sonra ne işe yaradığı da önemli bir soru olmaktadır. Birçok niyet için yapıldığı ortaya konmuştur. Doğru ve iyi niyetlerle yapılan ritüellerin hepsi çok etkili olmaktadır. Yapımı çok basit olan ritüeller bile bu anlamda etkilidir. Özellikle kaygı, endişe, özgüven eksikliği ve çevresel faktörlerin onarılması için ritüeller yapılmaktadır. Ritüellerin fiziksel rahatlama üzerinde de etkisinin olduğu akıldan çıkmamalıdır.

Ritüeller insan hayatında yolunda gitmeyen ve ruhsal bir rahatlamanın sağlanması adına önemli işlemlerdir. Birçok niyete uygun olarak ritüel yapımı görülmektedir. Bunlar arasında en çok yapılan ritüeller; aşk ritüeli, kabul ritüeli, şifa ve korunma ritüelleridir.

 

 

 

Ritüel Çeşitleri Nelerdir?

Ritüel çeşitleri, farklı kültürlere dayanılarak ortaya çıkmaktadır. Her kültürün kendi toplumsal yapısına uygun olarak amaçları bulunmaktadır. Ritüel nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir diye bakıldığında en çok yapılan ritüeller şunlardır:

 • Aşk Ritüeli: Adından da anlaşılacağı üzere kendine olan sevgi ya da bir başkasına beslenen aşk duygusu üzerine yapılan işlemdir. Birbirini seven çiftler arasında aşk duygusunun artış göstermesini sağlamak için yapılmaktadır. Evli çiftler arasında da yapıldığı bilinmektedir. Birbirlerine daha tahammüllü ve kavga ortamının olmadığı bir yaşam alanı için yaptırılmaktadır.
 • Şifa Ritüeli: Genel olarak ruhsal ya da zihinsel olarak şifa bulmak adına bu ritüel uygulanmaktadır. Herkes için farklı bir yapımı olduğundan dolayı kişiye özel bir ritüel şeklidir. Bu ritüeli yaptıran kişi kendini ya da bir başkasını ruhsal ve zihinsel açından arındırabilmektedir. Bu ritüelde önemli olan ise yüksek enerjinin doğru alana yönlendirilerek işlem tesis edilmesidir.
 • Kabul Ritüeli: En bilinen ritüeller arasında yer almaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi bir topluluğa ya da organizasyona kabul edilme aşamasında yapılan ritüeldir. Bir nevi gruplara kabul aşamasında yapılan kutlama olarak bilinmektedir.
 • Korunma Ritüeli: Bu ritüel farklı dinlerde farklı şekillerde yapılmaktadır. Göz, nazar değme gibi durumlarda bundan korunmak için yapılan ritüeller olarak bilinmektedir. Ritüel aşamasında enerji yönlendirmesi sayesinde bu enerjinin koruma sağladığı düşünülmektedir. Şifalı bitkilerin kullanılması ile tütsüleme esasına dayanmaktadır.
 • Ateş Ritüeli: Bu ritüel genel olarak ateşe tapma geleneği uygulanan dinlerde yapılmaktadır. Günümüzde ise özellikle Hıdırellez zamanda ateşten atlama, mum yakarak yapılan ritüeller olarak bilinir. Ateşin egemen olduğu ritüellerdir. Bu aşamada dilekler dilenerek niyetler ortaya konmaktadır. Yeniden bir başlangıç olarak görülmektedir.
 • Kutlama Ritüeli: İbadete benzeyen bir ritüeldir. Belli zamanlarda yapılan kutlamalar olarak bilinen ritüellerdir. Bayramlar, Doğum günleri ya da belli zamanlara denk gelen özel günlerde yapılan kutlamalar şeklinde olan geleneksel işlemlerdir.

Aşk Ritüeli Nedir Nasıl Yapılır?

Aşk duygusu yeryüzünde bulunan en önemli duygulardan bir tanesidir. Bu nedenle de bu duygu için her anlamda fedakarlık yapılabilmektedir. Aşk ritüeli nedir nasıl yapılır diye bakıldığında birçok yöntemi bulunmaktadır. Ritüel nasıl yapılır diye bir araştırma yapıldığında karşımıza ilk olarak aşk ritüeli çıkmaktadır. Aşk ritüeli sonuçları bakımından oldukça etkili ritüellerdendir. Özellikle ikili ilişkilerinde problem yaşayan çiftler arasında aşk ritüeli yapılması öngörülmektedir. Belli sebeplerden ötürü bir araya gelemeyen ya da platonik aşk yaşayanlar için de önerilmektedir. Birçok kesim tarafından imkansız ya da çok zor görülen aşklar yaşamak için de bu ritüele başvurulmaktadır.

Aşk ritüelinin yapılması ile özellikle evli çiftler arasında aşk ve muhabbet bağı artış gösterecektir. Aynı zamanda eğer eşlerden biri sadakatsiz bir yaşam sürüyorsa bu huyundan vazgeçmesi sağlanacaktır. Evine bağlanacak ve eşi ile sonsuza kadar olan bir aşk duygusu yaşamaya başlayacaklardır. Eşine ilgisiz davrananlar bu ritüel sayesinde daha ilgili ve sevgi dolu anlar yaşayacaklardır. İnsan ilişkileri düzenlenir ve iç huzur aşk ritüeli ile sağlanır. Evlerinde tahammülsüzlük ve sürekli kargaşa yaşayan çiftler bu ritüel sayesinde huzuru bulmaktadır. Ritüel nasıl yapılır ritüel ne işe yarar konusu gündeme geldiğinde en çok bu amaç için yapıldığı anlaşılmaktadır. Belli sebeplerden dolayı ayrılan çiftlerde genel olarak bu ritüele başvurmaktadır. Aralarındaki buzların erimesi ve yeniden eskisi gibi aşk yaşamaları sağlanmaktadır.

Aşk Ritüeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ritüel nasıl yapılır aşk ritüeli uygulanırken nelere dikkat edilir sorusu da gündem oluşturan sorulardandır. İnsanlar aşk duygusunu sonuna kadar yaşamak ve bu konuda ömür boyu mutlu olmak istemektedirler. Bu nedenle de aşk ritüeli yapımı sıkça karşımıza çıkmaktadır. İyi bir niyetle yapılan aşk ritüeli sonrasında bu duygunun mümkün olduğu akıldan çıkmamalıdır. İstenilen niyet iyi enerjiler ile birlikte evrene gönderilmelidir. Yüksek ve iyi enerjilerle gönderim sağlandıktan sonra hayalinizde bile göremeyeceğiniz aşk duygusu kapınızı çalacaktır. Her ritüel uygulamasında olduğu gibi aşk ritüelinde de dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Aşk ritüeli yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Ritüele başlanmadan önce varsa malzemeler bir araya getirilmelidir. Burada bahsedilen malzemeler genelde belli ot ve tütsülerdir. Bu malzemeler bir araya getirildikten sonra ritüel işlemine geçilmelidir.
 • Ritüel yapımı kişiye özel olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle yapılacak ritüel çeşidi ne olursa olsun sessiz ve sakin bir odada yerine getirilmelidir. İnançlı ve sabırlı bir şekilde ritüel uygulaması yapılmalıdır.
 • Ritüelin uygulanması ve bitmesi ile birlikte aşk ve özlem duygusu artış gösterecektir. Bu artış sonrası yanlış bir şey yapmaktan kaçınılmalıdır. Mümkünse aşk ritüeli yaptırılan kişi ile bir süre iletişim kurulmamalıdır.
 • Ritüeller etkili olan işlemlerdir. En basit ritüel bile çok büyük etki gösterebilmektedir. Bu nedenle ritüel yapımından sonra belli aralıklarla tazeleme yapılması gerekebilir. Kişisel olarak yapılması nedeniyle bazı durumlarda tazelemeye gerek duyulabilmektedir.
 • Ritüel yapımı için de ilim bilgisinin ve inancın tam olması gerekmektedir. Her kültürde farklı ritüel çeşitleri yapılmaktadır. Günümüzde de bu konuda farklı çeşitler ortaya konmuştur. Uygun şekillerde yapılacak olan ritüeller hedfe ulaşma konusunda destek olacaktır.

Sadakatsiz Eşi Kendine Bağlama Ritüeli

Evli çiftler arasında yaşanan ve en çok mağdur olunan konulardan bir tanesi de sadakatsiz yaşam sürme konusudur. Eşler bazı durumlarda evlilik birliği içerisinde sadakatsiz davranış ve tutumlar sergilemektedir. Bu nedenle de dağılan yuvalar ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda da evde oluşan huzursuzluklar bu durumu tetiklemektedir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin eşlerden biri bu konuda mağdur ise, sadakatsiz eşi eve bağlama ritüeli yapımına başvurmaktadır.

Daha önce böyle bir duruma maruz kalmışsanız yapılacak olan aşk ritüeli sayesinde bu durumdan kısa sürede kurtulmak mümkün hale gelecektir. Hem sadakatsiz eş bu huyundan vazgeçecek hem de çift arasında öncekinden çok daha farklı bir aşk duygusu ortaya çıkacaktır. İlişki içinde yapılan hatalar bir daha tekrar etmeyecek hale gelir. Çiftler arasındaki uyumsuzluklar son bulur.

Ritüel ve Büyü Arasındaki Farklar

Ritüel yapım işlemine bakıldığında ise gelenek haline gelmiş işlemler olduğu görünmektedir. Uzun zaman öncesine dayanan ve nesiller arası aktarım olan bir gelenektir. Günümüzde de oldukça karşımıza çıkmaktadır. Fakat daha çok ayin ve büyü kelimeleri ile karıştırılmaktadır. Birbirlerinden farklı kültürler olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle ritüel bir büyü olarak anılmamalıdır. Ritüel yapımı gelenek haline gelen ve sürdürülebilen davranışlardır. Kutsal bir inanç olarak ortaya çıkmaktadır. Her kültürün kendine has olan bir ritüel çeşidi bulunmaktadır.

Büyü işlemi yapılması esnasında dünya dışı varlıklardan yararlanılmaktadır. Her ne kadar ritüel ile büyü aynı gibi düşünülse de farklı olgulardır. Ritüel nasıl yapılır konusunda araştırma yapıldığında birbirlerinden farklı oldukları görülecektir. Büyü yapımında genel olarak dünya dışı varlıkların önderliği bulunmaktadır. Tılsımlar kullanılmakta ya da ölü insanlarla iletişime geçme gibi durumlar söz konusudur. Büyü yaparken belli ilimler yardımı ile ruhani varlıklarla iletişim kurulmaktadır.