Kimlere Nazar Değer?

/ 29 Mayıs 2021 / 33.939 / yorumsuz
Kimlere Nazar Değer?

Kimlere nazar değer? Okunacak nazar duaları nelerdir konusu sıklıkla yapılan araştırmalar içinde yer almaktadır. Öncelikle kelime anlamı ile “nazar” ne demektir onu inceleyelim. Nazar, Arapça kökenli bir kelimedir. Başkalarının kıskançlığı, çekememezliği ya da hayran duydukları her şeye karşı bakılan kem gözü ifade etmektedir. Her türlü durumda nazar değebilmesi görülmektedir. “Nazara gelmek” “nazarıyla bakmak” kelimelerine de sıklıkla rastlamaktayız.

Kimlere nazar değer? Bu kişileri maddeleyerek anlatacağız. Nazara maruz kaldığınız durumlarda neler yapılmalı konularında da sizlere bilgiler sunacağız. Bunları öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Dualar bizleri olumsuz olan birçok olaydan korumaktadır. Bunların arasında nazar da bulunmaktadır. Başkalarının özenerek ya da imrenerek baktığı olaylar da kişilerde bazı belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Bunların neler olduğu konusunda da sizlere ayrıntılı bilgiler sunmak istiyoruz.

Nazar Kimlere Değer?

Nazar değen kişilerin hayatlarında bazı olumsuzluklar görülmektedir. Kimlere nazar değer diye incelersek birçok kişinin nazara maruz kaldığını görürüz. Nazar değen kişileri inceleyelim…

  • Bebeklere: Genellikle bebeklere ve küçük çocuklara nazar çok değer. Onların güzellikleri ve şirinlikleri bazı kişilerin özentili ve kıskanç bakışlarına sebep olabilir.
  • Güzel Bayanlara: Alımlı ve güzel bir bayan herkesin ilgi odağı olmaktadır. Güzelliği ile dikkat çeken özellikleri kadın ya da erkek kişilerce gıpta ile bakılabilir. Kıskananlar, özenenler ve kendinin de öyle güzel olmasını isteyenlerin nazarı değebilir.
  • Malı Mülkü Olanlara: Maddi olarak zengin olan kişiler lüks içinde yaşamaktadır. Bu durum alt kesimdeki insanların nazarının değmesine neden olabilir.
  • İş Kariyeri İyi Olanlara: İyi işte çalışıyor olmak bazı insanların imrenerek bakmasını sağlayabilir. Çalıştığınız iş yeri, aldığınız ücret ve kariyeriniz kem gözlü insanların dikkatini çekebilir.
  • Mutlu Evliliği Olanlara: Evliliğinde mutlu olanlar ve sevdiği ile birlikte olanlar diğer insanların arayıp da bulamadığı bir durumdur.

Yukarıdaki kişilerden başka yeni ev alanlar, yeni eşya sahibi olanlar ya da hayatı güzellikler içinde geçen kişiler devamlı nazar altında olabilir. Kimlere nazar değer? Okunacak nazar duaları nelerdir bilmemiz bizleri nazardan korumaya yardımcı olacaktır.

Okunacak Nazar Duaları Nelerdir?

Nazar konusu Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette geçmektedir. Peygamberimizin de okuduğu birçok nazar duası olduğu bilinmektedir. Bunları çocuklarına ve torunlarına okuduğu rivayet edilmektedir. “Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.”

Karşımızdaki insana nazar değmesin diye Maşallah kelimesini devamlı kullanırız. Bu bir çocuk için de herhangi güzel bir olay için de söylenmektedir.  Resûl-i Ekrem (s.a.s.), “Kim hoşuna giden bir şey görür de ‘Mâşâallah lâ kuvvete illâ billâh’ (Allah’ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” Buyrulmaktadır.

En Etkili Nazar Sureleri

Bazı duaların etkileri oldukça fazladır. Onların okunması ile, nazarı anında kestiği yönünde inançlar da bulunmaktadır. Herkesin bildiği ve etkili olan dualar arasında Felak ve Nas sureleri vardır. Bunları gün içinde okumamız bizlere gelecek olan nazarı engellemektedir. Ne zaman ki birinin kem bakışları ile karşılaşırsanız içinizden bu duaları okuyabilirsiniz. Felak suresi okunuşu şu şekildedir:

Bismillâhirrahmânirrahîm

Kul, euzü birabbil felâk, min şerri ma halak, ve min şerri gasikin iza vakab, ve min şerrin neffassâti fil ukad, ve min şerri hâsidin iza hased.

Açıklaması:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla
De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”

Nâs suresi

Bismillâhirrahmânirrahîm

﴾1-6﴿ Kul, euzü birabbin nâs, melikin nâs, ilâhin nâs, min şerril vasvasil hannas, elleziy yuvesvisu fiy sudûrin nâs, minel cinneti ven nâs.

Meali:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.”

Kimlere Nazar Değer?
Kimlere Nazar Değer?

Nazardan Korunmak İçin Ayet-El Kürsi

Ayetel-el Kürsi birçok derde devadır. Okunması ve dinlenmesi oldukça makbuldür. Özellikle namazların arkasından okuyor olmak onu günde 5 defa okumamız anlamına gelir. Evden çıkarken okumak evi hırsızdan ve kötülüklerden korur. Çok konuda Ayet-el Kürsi ritüelleri bulunmaktadır. Dağılan yuvaların tekrar birleşmesinde, hayırsız olan evlatların evlerine bağlanmasında, iki kişinin arasının düzelmesinde Ayet-el Kürsi ritüelleri uygulanır.

Kimlere nazar değer? Okunacak nazar duaları arasında Ayete-el Kürsi okumak da oldukça faydalı olacaktır. Okunuşu şu şekildedir:

Bismillahirrahmanirrahim
﴾255﴿Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyü hüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

﴾255﴿ Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; O, diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Nazardan Korunmak İçin Nazar Duaları Dinlemek

Günümüzde internetten birçok duaları dinlemek mümkündür. Nazar duası okumanın yanı sıra dinlemeniz de faydalı olacaktır. Nazara karşı kendinizi korumanız için okunan nazar dualarını dinleyerek bildiğiniz dualar da eşlik edebilirsiniz. Günümüzde birçok kişi nazar duası dinlemektedir. Eğer sizlere nazar duası okunsun istiyorsanız bunu medyum hocalar aracılığı ile de başarabilirsiniz.

Hocalar sizler için nazar duası okuyabilir, nazar muskaları yazabilir. Bu muskayı yanınızda taşıyarak nazardan korunabilirsiniz. Kem gözlü kişilerin sizleri etkilemesini ve sağlığınızda kötü durumlarla karşılaşmamak için muska da oldukça önemlidir. Neticede içinde dualar bulunmaktadır. Üzerinizde onları taşıyor olmanız da sizi nazardan korur. Kimlere nazar değer? Okunacak nazar duaları çeşitli olmakla birlikte onları okumak, başkasına okutmak ya da dinlemek de oldukça faydalı olacaktır.

Nazarın Üzerimizdeki Etkileri Nelerdir?

Genellikle yıldızı düşük olan kişilerin nazara geldiği söylenmektedir. Birinin bakışından ve imrenerek bir şeyler söylemesinden hemen etkilenirler. Üstünüzde nazar var mı nasıl anlarsınız? Bir hadis-i şerifte, “Nazardan Allah’a sığının, çünkü nazar (göz değmesi) haktır.” Denilmektedir. Yani nazar durumunun varlığı hadislerde ve Kuran-ı Kerim’de yer almaktadır. Nazarın belirtileri genellikle şu şekildedir:

  • Uyuşukluk hali, devamlı esneme ve uykusunun gelmesi. Uzun zaman uyuduktan sonra bile çok uykusu varmış gibi hissetmesi. Gözlerini zor açması, göz kapaklarının kapanması ve devamlı yatma isteği.
  • Kişinin dalgın ve unutkan olması. Kafasını toplayamaması, olaylara adapte olamaması. Adeta farklı bir alemde yaşıyor da bu dünyaya uzak kalmış gibi hal içerisinde olması.
  • Üzerinde halsizlik ve hayattan bıkmışlık belirtileri. Hayattan zevk almaması. Bir türlü ağırlığın üzerinden gitmemesi
  • Etrafındaki eşyaların kırılması, çatlaması. Nedensiz bir yere elinizdeki cam bardağın tuzla buz olması. Çevrenizdeki eşyalara zarar vermeniz.

Yukarıdaki belirtilere daha birçok maddeyi eklemek mümkündür. Nazar üzerimizde oluşan bir ağırlıktır. Bu ağırlığın giderilmesiyle de insanlarda bir hafifleme olmaktadır. Bunları gidermek dualarla ve Allah’tan yardım dilemekle olmaktadır. Kimlere nazar değer? Okunacak nazar duaları araştırmalarınızı devamlı yapmalısınız. İşte o zaman Allah’tan yardım isteyerek bazı durumları onun aracılığı düzeltebilirsiniz.

Nazar Dualarının Faydaları Nelerdir?

Nazar için okunacak sureler ve dualar kişilerin üzerinde bulunan olumsuz durumları hafifletmektedir. İnsanlar bunları dualarla azaltmazsa sağlık açısından sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bazı hikayelerde nazardan dolayı bebeklerin öldüğü bile anlatılmaktadır. Nazardan taşın çatlaması yine anlatılan olaylar arasında bulunmaktadır. Nazara maruz kalan kişiler farklı sonuçlarla da karşılaşabilirler. Mesela işi gücü yolunda giden bir insan iş hayatında zorluklarla karşılaşır. Maddi sıkıntılarla karşılaşır.

Evliliğinde mutlu olan kişiler nazar değmesiyle kavga eden eşler haline gelir. Aralarında geçimsizlik başlar. Okul hayatında başarılı olan çocuklarımız sınavlardan kötü not alır. Canı okula gitmek istemez. Araları iyi olan iki arkadaşın sebepsiz yere arası açılır. Birbirleriyle küserler. Görüldüğü gibi kişilerin ilişkilerinde nazarın büyük etkisi vardır. Dualar bu konuda bize yardımcı olacaktır.

Yeni eşya alan kişiler üzerindeki nazarla birlikte bu eşyalar zarar görür. Yeni araba almıştır ve nazar değmiştir. Arabası bozulur, hep terslikler peşini bırakmaz. Hiç hasta olmadığını bir başkasına söyleyen kimse nazara gelerek hasta olur. O yüzdendir ki bazen alınan yeni eşyalar ya da içinde bulunduğunuz güzel durumlar başkasına anlatılmaz. Büyüklerimiz de hep aynı şeyleri söylemektedir. Anlatmayın nazar olur cümlesini onların ağzından duyabiliriz. Okunacak nazar duaları o yüzden dolayı hayatımız için önem taşımaktadır. Bu dualar sayesinde eski güzel ve normal günlerimize dönebiliriz.

Nazar Dualarını Kim Okur?

Bildiğimiz nazar dualarını kendimiz okuyabiliriz. Güzel kıyafetler giyip dışarıya çıkarken her ihtimale karşı Felak ve Nas surelerini okuyabiliriz. Ayet-el Kürsi okuyabiliriz. Bunlar dış etkenlerden ve kötü niyetli insanlardan bizleri koruyacaktır. Nazar olmamamız için Allah’a dua edebiliriz: “Allah’ım başkalarının kötü gözünden ve imrenerek bakmasından sana sığınırım. Sen o kötü gözleri üzerime yük etme. Beni nazardan koru” diyebiliriz.

Bilmediğimiz duaların okunması için ilim irfan sahibi olan hocalardan yardım talep edebiliriz. Onların bize ve özel eşyalarımıza okuyacağı dualar üzerimizdeki nazarı alıp götürecektir. Kim ki nazara maruz kaldığını anlarsa hemen çaresine bakması gerekir. Gecikmek kişiler ve olaylar üzerindeki etkileri artırır.

Nazara İyi Gelen Kalem Suresi ve Fazileti

Kalem suresi 51 ve 52’inci ayetlerini okumak nazar için oldukça faydalıdır. Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne)

Diyor ki: Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Okunması Gereken Nazar Duası

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîmAllâhümma’hrusnâ bi-‘aynike’lletî lâ-tenâmu, ve’hfaznâ bi-ra’fetike’lletî lâ-terâmu, ve’rhamnâ bi-kudretike ‘aleynâ felâ tühlik ve ente sikatünâ ve recâunâ, yâ erhame’r râhimîne ve yâ ekreme’l-ekremîne. “Allâhümme, yâ mukallibe’l-kulûb, sebbit kulûbenâ ‘alâ dînike ve tâ’atike.” “Allâhümme’c’al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem’î nûran ve ‘an yemînî nûran ve ‘an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran ve’c’al lî nûran.” (Buhârî)El-hamdü li’llâhi’llezî tevâda’a küllü şey’in li-‘azametihî ve’l-hamdü li’llâhi’llezî zelle küllü şey’in li-‘izzetihî, ve’l-hamdü li’llâhi’llezî hada’a küllü şey’in li-mülkihî, ve’l-hamdü li’llâhi’llezî istesleme küllü şey’in li-kudretihî

Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla.Allâh’ım! Bizi uyumayan zâtınla koru. Dâimî şefkatinle bizi muhâfaza et.Bize kudretinle merhamet et. Bizi helâk etme! Ey merhametlilerin merhametlisi. Ey ikrâm edenlerin en keremlisi. Sen bizim güvencemiz ve umûdumuzsun. Ey kalbleri çeviren Allâh’ım! Benim kalbimi Senin dînin üzerine ve Sana itaat üzerine sâbit kıl. Allâh’ım! Kalbimde, bakışımda, dinleyişimde, sağımda, solumda, altımda, üstümde, önümde ve arkamda nûr kıl, aydınlık yap.Bütün hamdler; her şeyin, azameti önünde eğildiği Allâh’a âittir.Bütün hamdler; her şeyin, izzeti önünde zelîl olduğu Allâh’a âittir.Bütün hamdler; her şeyin, saltanâtı önünde eğildiği Allâh’a âittir.Bütün hamdler; her şeyin, kudreti önünde teslîm olduğu Allâh’a âittir.

Yukarıda bulunan bütün duaları ve sureleri okuyarak nazardan korunabilirsiniz. Nazar için nazar boncuğu takmak doğru bir davranış değildir. Tavsiye edilmemektedir. Kimlere nazar değer? Okunacak nazar duaları araştırması içinde olmanız sizler için daha hayırlıdır.

Tavsiye

En Etkili Medyum Hocalar