Rüyada Deniz Görmek

/ 7 Aralık 2020 / 1.062 / yorumsuz
Rüyada Deniz Görmek

Rüya uykunun karakteristik bir özelliği olup uykunun REM evresinde görülür. Uykunun hızlı göz hareketlerinin meydana geldiği evredir. Rüya birçok insanın günlük yaşamında etkisi altında kaldığı önemli durumların, kişilerin, olayların etkisiyle görüldüğü düşünülse de aslında hayallerinin, hedeflerinin, baskıladığı arzularının etkisiyle de bir takım rüyalar görülmekte. Bazı insanlar rüya göremediklerini belirtseler de bu mümkün değildir. Rüyada deniz görmek kişiler için ferah bir his bırakır. İnsanlar gündüz öğrendiklerini geceleri beyin daha aktif çalıştığı için düzenlenmekte ve gerekli şeyleri uykuda özellikle rüya esnasında daha da iyi kayıt etmekte. İnsanlar özellikle gündüz isteyerek ulaşamadıklarını rüyada görürler.

Bilinçaltının Rüyaya Etkisi

Bilinçaltı da rüya üzerinde çok etkilidir çünkü hayatımızda yaşadığımız ve bizim için çok önemli veya çok zor, ulaşılamaz olan şeyler bilinçaltına yerleşir ve rüyalara büyük yansımalarda bulunur. Küçüklükte yaşanılan hayal kırıklığı, üzüntü, kayıp büyük oranda rüyaya yansır. Erkekler içinse özellikle gündüz baskıladıkları cinsel dürtüler rüyaya yansır. Buda normal bir durumdur arzu ve isteği rüyaya yansır. Kadınlar içinde bu olgular geçerlidir. Rüya görmediklerini iddia eden insanların ise daha çok hastalığa yakalanma riski olduğu belirtilmekte çünkü dışavurum gerçekleştiremedikleri olayları rüyada da atamadıkları için içte tutumla stres faktörü yaratmakta bu yüzden rüya görmek güzeldir. Rüyalar sahip olunan psikolojiyi de çok iyi yansıtmaktadır. İnsanların karakteristik özelliklerini de çok iyi yansıtır, merhametli, alınganlık, çekingenlik, hayalperestlik gibi birçok özelliği daha çok güzel bir şekilde yansıtır. Rüyalar bazen insanların en büyük korkularını dahi ortaya çıkarma özelliğine sahiptir. Yani rüyalar hayatımızda büyük bir merak konusu olmakta çünkü insan yaşamını gerçekliğiyle tüm yanlarıyla yansıttığı düşünülmekte.

Önemli Âlim Görüşlerine Göre Rüyada Deniz Görmek

Önemli âlim görüşlerine göre rüyada deniz görmek; genellikle rüyada deniz görmek hayra yorumlanır. Rüyasında deniz gören kişinin maddi yönden güçleneceğine, dileklerinin gerçekleşeceğine, mevki atlayacağına, yeni kazanç kapıları açılacağına ve bunlara istinaden tehlikeli iş ve çevre münasebetine yorulur. İhtiyaç duyulan ürünün bereketlenmesi, annenin para vermesi demektir. Yani deniz bereketin simgesi ve baharın gelişinin müjdecisidir. Rüyanızda bir yerde deniz gördüğünüzü görmek o yerde rızkın ve bereketin artacağına, alışverişin uygunlaşacağına ve yaşamın kalitesinin artarak iyileşeceği anlamına gelmektedir. Rüya sahibi gördüğü denizin haz, ihtiras ve refahını gerçek hayatında da yaşar. Bu yüzden rüyada görülen denizin nasıl görüldüğü rüya tabiri açısından önemlidir. Örneğin uzakta görülen deniz dilek ve isteklerinin uzun zaman sürecinde zorluk içinde fakat hayır ve bereketle gerçekleşeceğine yorumlanır. O zaman farklı şekillerde görülen deniz rüyalarının ayrıntılı tabirlerini açıklayalım.

Rüyada Dalgalı Deniz Görmek

Rüyada dalgalı deniz görmek; zalim devlet başkanına rivayet etmekle birlikte akrabalardan hastalanan, işi bozulanların bulunması ve rüya sahibinin bu durumlardan etkileneceğine yorumlanır. Rüya sahibinin zorluklarla mücadele edeceği bilinmelidir. Sabırlı olunması halinde büyük mükâfatlar alınacaktır. Rüyada masmavi deniz görmek; rüya sahibinin özgürlük arayışı içerisinde olduğu, güzel, huzurlu, sakin bir hayat hayali içerisinde olduğuna tabir olunur. Uğraş ve çabaları sonucunda maddi ve manevi olarak refaha ermiş olduğu hayat rüya sahibinin geleceğinde mevcuttur, hayalini kurduğun hayata erişilecektir. Rüyada denizi pis ve kasvetli görmek; rüya sahibinin kötü, belirsiz, evham içinde geçen bir zamanından sonra refaha ereceğine yorumlanır. Kasvetli görülen deniz rüya sahibinin endişe ve korkularına işaret eder. Rüya sahibi vereceği mücadele sonucunda başarıya ulaşacağı kesindir ama korkularla baş edebilmek için korkusuzca üzerine gitmek ve üstesinden gelebileceğinin farkında olmak gerekir.

Rüyada Dalgasız Berrak Deniz Görmek

Rüyada dalgasız, temiz ve berrak bir deniz görmek; dalgasız deniz adil bir yönetici ve sakin refah içinde olan bir ülkeye yorulur. Coşkun ve hırçın deniz, adaletsiz ve zalim devlet başkanına, insanların memnun olmadığı, karışıklıkların mevcudiyetinde, eşitsizliklerin yaşandığı ülke durumuna yorulur.

Rüya sahibinin çok rahat, dingin, maddi sıkıntılardan uzak bir yaşam süreceğine yorumlanır. Rüya sahibinin yaşamındaki çoğu olaya ve kimseye olan bakış açısı değişecektir hatta hayata bakış açısı değişecektir. Çoğu olaya çok ilgiliyken ilgisi azalacak, ilgisiz olduğu durumlara ilgi duyacaktır aynı zamanda sevdiği objeler, eğlence araçları, arkadaş çevresi dahi değişime uğrayacaktır. Çoğu sizi üzen durumların boş ve gereksiz olduğuna kanaat getirip hiç önemsemeyerek ruhsal dinginliğe kavuşacaksınız. Bu rüya ruhsal olgunluğa işaret etmektedir. Hayatınız adeta sakin, ılımlı, çekici bir derya misali çevrenizle beraber güzelleşecek. Rüyada denizde yüzmek; rüya sahibinin gam, keder, kehanet, hastalık, baskı ve olumsuzluklardan kurtuluşa ermeye, sıhhat ve huzura yorumlanır.

Rüyada Deniz Altında Yüzmek

Deniz altında yüzmek; maddi, manevi olarak başarıya ulaşmaya kötü olay ve işlerin üstesinden gelmeye, yeni işlere atılım sağlayacağına, yolculukla beraber gelen yeni rızık kapılarına işaret eder. Rüyada denizde boğulmak; Aşırı tutkulu bir şekilde işinize bağlı olduğunuzu fakat işe olan ihtirasınız hayatınızın sadeleşmesi ve çevrenizin size olan ilgisini azaltır. İşinize olan bağlılığınız iş hayatınızda kaybolacağınızın göstergesidir. İş ve para dışında ilgisizliğiniz size zarar verici noktaya ulaşacaktır. Rüyada deniz suyunda yıkanmak; rüya sahibinin dünya hali olan dert ve tasalarından arınacağına hak yolunda adaletle yürüyeceğime, ilahi huzura ereceğine yorumlanır. Ticaretle uğraşan kişi için borçlarından kurtulacağının göstergesidir. Pis ve bulanık suda yıkanmak ise kişinin bazı sıkıntı ve iftiralara uğrayacağının göstergesidir.

Rüyada Deniz Suyu İçmek

Rüyada deniz suyu içmek; rüyasında deniz suyu içtiğini gören kimse maddi ve manevi anlamda refaha kavuşur. Hayatında pişmanlıkları ve üzüntüleri kalmaz içsel ferah içinde yaşamına devam eder. Allame meclisi ise bu konuya farklı bir yorum getirmiştir. Deniz suyu içen kimse liderlik vasfına layık olur. İleride küçük bir topluluğa liderlik yapabilir. Pis deniz suyu içmek ise kişinin kaygı duyacağı sıkıntı ve hastalıkların habercisidir fakat rüya sahibi üstün çabaları sonucu üstesinden gelecektir. Rüyada kurumuş deniz görmek; aslında deniz görmek sadece rüya göreni değil ülkeyi temsil eder. Bu yüzden rüya tabircileri tabirlerini ülkeyi göz önünde bulundurarak yapmalıdır. Kurumuş deniz Ülke kaynaklarını gereksiz ve bilinçsiz kullanan adaletsiz, duyarsız devlet başkanına veya yöneticiye yorulur. Denizin zemininin görülmesi yönetimdeki başarısızlığa işarettir.

Rüyada Deniz Kenarı Görmek

Rüyada deniz kenarı görmek; deniz kenarı görmek insani olay ve dertlerden uzaklaşmaya, sessiz ve kalabalıktan uzak insani amaçlardan uzak bir yaşam sürmeye tabir edilir. Rüya sahibi bekâra ise, çevresindeki kişiye âşık olunacağına ve evlenme isteğinin oluşacağına işaret eder. Evli ise aile hayatındaki sıkıntıların, huzursuzluğun son bulacağına yorulur. Rüyada denizi yarmak; keder ve üzüntüleri rüya sahibinin atılımları sayende son bulacak. Hayallerindeki refah ve huzurun elde edileceğine, verilen mücadelenin karşılığının bulacağının habercisidir. Rüyada denizde yürümek; iman duyguların artacağına, dünya işlerinden uzaklaşmaya, duygusal ferah içinde olmaya, maddi ve manevi zorlukların hayırlı bir şekilde üstesinden gelmeye. Sorunlara çözümü kendi içinizde bulmaya. İç huzura ve mutluluğa erimeye tabir olunur.

Rüyada Denizde Hazine Bulmak

Rüyada denizde hazine bulmak; rüyada hazine bulmak ve dalıp çıkartmak, talihin ve bahtın açılmasına aynı zamanda insanlar tarafından saygı duyulan ve tanınan biri olmaya tabir olunur. Rüyada denizden su almak; Allah-Teâlâ’nın ihsanına nail olmaya tabir olunur. Ahiret yolunda iyi ilerlediğinin göstergesidir. Rüyada denizin taşması; ulaşmayı hedeflediğiniz yollarda önünüze çıkacak engellere ve sıkıntılara yorumlanır. Hedeflerinizi gerçekleştirirken dikkatli olmalı ve belli başlı kurallara riayet etmelisiniz aksi takdirde pişmanlıklarınıza sebep olabilir. Rüyada denizin önünüzde engel olması; bulunduğunuz yolda önünüze engel çıkacağı ve yolun sonuna ulaşamayacağınıza tabir olunur. Önünüze engel çıkması sizin için hayırlara vesile olacak bulunduğunuz yanlış yoldan dönmenize vesile olacaktır.

Rüyada Denizde Fener Görmek

Rüyada denizde fener görmek; rüyada görülen deniz karmaşıklığa işarettir. Rüya sahibinin kendi iç dünyasında çözmeye çalıştığı olaylar, duygular, belirsizlikler bulunmaktadır. Rüyada denizde köpük görmek; bulunacak olan hazine ve nimete işaret eder. Hiç beklenildiği anda beklenmeyen şeyler olmasıdır. Rüya sahibini şaşırtacak durumlar meydana gelecektir. Rüyada dalga sesleri duymak; rüyada dalga sesleri duymak sessiz sakin bir hayatla beraber gelen yalnızlığa yorulur. Rüya sahibi yaşadığı zıtlıklardan dolayı karamsardır. Her şeyden anlam çıkarmaya çalışır. Hayata bir mana yükleme çabası içindedir fakat bir yandan da her şeyi akışına bırakmayı düşünmekte yani tezatlıklar içerisinde boğulmaktadır.

Rüyada Denize İdrarını Bırakmak

Rüyada deniz görmek ve hatta denize idrar bıraktığını görmek; kişi hayattan beklentilerini karşılayamıyor bundan da diğer insanları sorumlu tutuyor. Bu sebeple düşman kesildiği insanlar ve kendisi bundan büyük zararlar görüyor. Rüya sahibi maddi olarak çok büyük beklentiler içerisinde ve bu beklentiler için haksızlığa, suça, insanlara zarar vermeye yeltenmeye çekinmeyecektir. Bu kişi doğruların farkına vardığında çok geç olmuş olacağıyla tabir olunuyor. Rüyada deniz canlılarıyla konuşmak; devlet sırlarının ortaya çıkmasıyla tabir olunur. Büyük sırların ortaya çıkması, karışıklara delalet eder.

Rüya Bilimcilerine Göre Rüyada Deniz Görmek

Rüya bilimcilerine göre rüyalar değişik ve çok farklı bazen de zıt anlamlar barındırmaktadır.

Danyal (a.s) e göre rüyada deniz görmek; denizi saf, temiz, berrak, sakin görmek adaletli, liderlik vasfına sahip, başarılı bir devlet adamına yorulur. Pis ve kasvetli deniz ise zalim, adaletsiz, cebbar devlet adamına yorumlanır. Rüyada deniz helak, fitneye, cezaya hatta cehenneme bile yorumlanmıştır özellikle denizde boğulma batma gibi rüyalar kötü yorumlanır.

Abdülgani Nablüsî; rüyada deniz görmek, kuvvetli, cüsseli, adil ve müşfik bir devlet adamı, tüccar için işlerin artacağına, borçlardan kurtulmaya, çırak için ustalığa erişmeye yorulur. Deniz bulunduğu yerden daha iyiye ulaşmaya, hastalıkta iyileşmeye, rütbede artmaya, berekette artmaya, bolluğa işarettir.

Cabirü’l-Mağribî: Rüyada deniz görmek Çıkılan yolda çok kayıp vermeye, başarısızlığa, hayal kırıklığına tabir olunur.

Cafer i Sadik ise; Mülk ve devlet başkanı, büyük kimseler, âlim, ilim, mal, iş, , melik ve sultan,  insanların büyüğü ve reisi, iş, gayret ve mal şeklinde yorumlamıştır. Büyük uğraşlar neticesinde elde edilen unvan, saygı duyulan güç sahibi olmaya yorulur.

Kirmani; rüyada denizden su içtiğini suyun soğuk olduğunu gören kişi biri ile mahkemelik olur. Bu mahkeme mal, mülk üzeredir. Rüyada deniz gören ilim sahibi ise ilmi artar, devlet adamı ise rütbesi ve itibarı ziyadeleşir. Deniz rızık ve bereket habercisidir. Rüyada görülen deniz bol nimet ile tabir olunur.

Rüyada deniz görmek; kimi yorumlar ise denizi harbe ve harpte elde edilecek ganimet ve nimete yormuştur.

Rüyada Deniz Görmek ve Psikoloji

Rüyalar gün içinde yaşadıklarımız duyguların ya da duygu akışlarının bir özeti şeklindedir. Rüyada deniz görmek ve psikoloji ile eşdeğer tutulması oldukça anlamlı bir ikili olabilmektedir. Bu anlamda Psikolojik yorumu; rüyada deniz gören kişi kendini fizyolojik ve mental anlamda kendini huzur içinde hissetmektedir. Farklı rüya şekillerine bakıldığında ise kişinin; zenginlik, güç, mevki, ilim, bilim, içsel zıtlıklar, ruhsal doyumsuzluk, evlenme isteği, ilahi adalete sığınma, dünyevi hayattan uzaklaşma, yalnız kalma isteği, hayat dertlerinden bıkma, insanlardan uzaklaşma, iş ve paraya itaat etme, hastalıklardan kurtulma, düşlerin gerçekleşmesi gibi birçok şey üzerine psikolojik etkisi bulunan rüyalar görebilmekte. İnsanlar bilinçaltına yerleştirdiği günlük hayatımızdaki arzuları, unutmak istedikleri, hayatta söyleyemediklerini rüyada yaşamaktalar ya da rüyada yerine getirmekteler. Rüyada deniz görmek de insanların iç kırıklıklarını dile getirme şekillerinden biridir. Psikolojik olarak genelde olumlu olarak yorumlanır. Rüya sahibinin özgürlük arayışı içinde olduğu da aşikârdır.

Benzer Konular
Rüyada Ayı Görmek
Rüyada Araba Sürmek
Rüyada Fare Görmek
Rüyada Kar Görmek
Rüyada Aslan Görmek
Rüyada Arı Görmek
Rüyada Köpek Görmek