Muska Vefk Tılsımı Büyü Corana Virüsten Korur Mu?

/ 25 Aralık 2020 / 990 / yorumsuz
Muska Vefk Tılsımı Büyü Corana Virüsten Korur Mu?

Son yıllarda ortaya çıkan salgın hastalıklar tıp bilimini zorladığı gibi, insanların farklı yollara girişmesine sebebiyet vermektedir. Corona virüs olarak bilinen virüs başta olmak üzere son 20 yılda yaklaşık on salgın farklı zamanlarda dünya üzerinde görüldü. Bilim insanları bu hastalıklar ile mücadele etmenin yollarını ararken, bu durumu fırsata çevirmek isteyenler çıkmaktadır. İnsanlar tarafından sorulan soruların başında büyü koronavirüsten korur mu sorusudur.

Bu sorunun sorulmasının esas nedeni son dönemlerde özellikle tv kanallarında çıkan ve koruyucu olduğu söylenen muska ve benzeri durumlardır. Ancak bunun hiçbir inandırıcılığı ve gerçekliği bulunmamaktadır. Çünkü mevzu olan hastalık insandan insana bulaşan salgın bir hastalıktır. Bu nedenle bu tür yollar ile birlikte korunmak yanlış bir davranış olacaktır. Aklın ve bilimin yolunu izlemek aynı zamanda dinin yolunu izlemektir.

Muska Nedir Korona Virüsten Korur Mu?

Muska nedir sorusunun cevabı yazılı dua olarak bilinmektedir. Olası hastalıklardan veya nazardan korunmak için yazılır. Bu hastalıklar genel olarak psikolojik hastalıklardır. Bu tür hastalıklardan korunmak için dua, sure, hadis, ayet okumak dinen caiz gösterilmiştir. Yine bu dua, sure, ayet, hadis okumanın yanında yazılması da caiz gösterilmiştir. Bazı şartları taşıması halinde muska yazmak caiz ancak taşımaması halinde haram sayılmaktadır. Bu şartlar şunlardır.

  • Yazılan veya okunan sure, hadis, ayet ya da duanın manası anlaşılmalıdır.
  • Bilinmeyen ve dinen geçerliliği olmayan hiçbir şey yazılmamalıdır.
  • Muskan yazılırken, her zaman olduğu gibi hastalıklardan koruyacak ve şifa verecek olanın Allah olduğunu bilmek ve buna inanarak yazmak ilk şartlardandır.
  • Herhangi kötü bir amaçla yapılmamalıdır. Özellikle dinen sakıncalı hiçbir şey için yazılmama ve yapılmamalıdır.

Manevi hastalıklardan korunmak için muska ve benzeri koruma yolları kullanmak sakıncalı bir durum değildir. Ancak vücut hastalıklarından korunmak için yapılacak ilk şey bilim insanlarının dediklerini yapmak olmalıdır.

Merak edilen diğer bir konu da muska korona virüsten korur mu sorudur. Ancak bu sorunun cevabı da muskanın ne olduğunun ve ne amaçlı kullanıldığının içinde sakladır. İslam alimleri, zararın giderilmesi için üç yol olduğunu söylemişlerdir. Bunlardan birincisi şudur. Örneğin acıktınız. Yemek yemelisiniz. Susadınız. Su içmelisiniz. İkinci yol ise tıbbı tedavidir. Hastalıklarla mücadelede başvurulması önerilir.

Üçüncü yol ise okuyarak tedavi etmektir. Burada kasıt şudur. Bazı psikolojik rahatsızlıklar, nazar, korku ve benzeri durumlar için bu yol uygulanır. Okumaktan kasıt aynı zamanda yazmayı da içine almaktadır. Buradan şunu anlamak gerekmektedir. Elbette hastalıkların bulaşmaması veya uzak durması için dua okumak veya taşımak yararlı olacaktır. Ancak ilk ve tek yol bu değildir.

Öncelikli yapılması gereken maddi olarak hastalıklardan korunmak gerekmektedir. Örneğin sosyal mesafe gibi durumlara dikkat etmek ve temizliğe dikkat etmek sonrasında dua etmek en doğrusu olacaktır. Bunun yanında hastalığa yakalandıktan sonra da ilk yapılması gereken uzman hekimlere başvurmak olmalıdır.

Vefk Nedir Hastalıklardan Korur mu?

Vefk hastalıklardan korur mu sorusu da son zamanlarda merak edilen sorulardan biridir. Öncelikle bilinmesi gereken konu şudur. Vefk ile muska aynıdır. Sadece muska kelimesinin farklı bir şekilde kullanılmasıdır. İçerik ve mana olarak aynıdır. Eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle muska için geçerli olan tüm hükümler vefk için de aynıdır.

Bu noktada dikkat etmek gereken en önemli husus şudur. Vefk ya da muska duanın farklı bir şekilde yapılma biçimidir. Bu nedenle Allah’a edilen duaların hiçbiri boş olmaz. Ancak hastalıklardan korunmak için sadece dua etmek dinen ve ilmen doğru değildir. Çünkü Allah öncelikle tedbir almayı emir buyurmuştur.

Tüm bu nedenlerle öncelikle tedbir alınmalı ve sonrasında dua ederek Allah’tan şifa istenmelidir. Örnek verilecek olursa, kalabalıklardan uzak durulması gerekirken kalabalığa girip Allah’tan korunmayı dilemek hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu nedenle öncelikle tedbir alınmalı sonrasında dua ile Allah’tan, musibet ve hastalık için korunma dilenmelidir.

Vefk ile muskada amaçlanan her türlü işlem yapılabilir. Ancak burada da bilinmesi gereken konu şudur. Dua etmek musibetlerden korur. Vefk yazmak ta bir dua çeşididir. Ancak bilerek ve isteyerek hastalığın olduğu yere girmek ve dua ile korunurum düşüncesi içinde olmak her şeyden önce İslam inancına aykırıdır. Bu nedenle vefk ne amaçla yapılır sorusunu iyi bilmek ve ona göre davranmak gerekmektedir.

Muska Vefk Tılsımı ile Hastalıklardan Nasıl Korunur?

Dua ile hastalıklardan korunmak elbette mümkündür. Ancak bu korunma manevi hastalıklardan korunmak için daha geçerlidir. Maddi hastalıklar için de dua etmek elbette yararlıdır. Ancak korunmak için tek yol bu değildir. Dua korunma yollarının işe yaraması için Allah’a dilektir. Tüm tedbirleri alan birinin yine de hastalığa yakalanma ihtimali bulunmaktadır.

Bu nedenle hastalıklara karşı korunma tedbirleri alınmalı ve buna rağmen hastalıkların gelmemesi için Allah’a dua etmek gerekmektedir. İşte bu şekilde dua Allah’ın izniyle hastalıklardan korumaktadır.

Yine bunların yanında muska ve büyünün ne amaçlı yapıldığını bilmek gerekmektedir. Çünkü ne amaçlı yapıldığını bilmek hurafelere inanmamanın yolunu açacak ve kandırılma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Son yıllarda insanların inançları ile dolandırıcılık artmış ve bu durum dine bakış açısını değiştirmektedir. Bu nedenle, büyü ve benzeri durumların ne amaçla yapıldığını bilmek gerekir.

Allah’a tevekkül etmek kullar için öncelikli görevlerden biridir. Her gelen iyi ya da kötü şeylerin Allah’tan gelen bir imtihan olduğunu bilmek gerekir. Ancak bu durum herhangi bir şekilde hastalıklardan korunmanın önüne geçmemelidir. Yapılması gereken tüm işlemler yapılmalı ve bunlara rağmen gelebilecek hastalıklardan ve şer işlerden korunmak için Allah’a dilekte bulunmaktır.

Büyünün Amacı Nedir?

Büyünün amacı nedir sorusunun cevabı oldukça boldur. Bunların başında sevilen bir insanı kendine bağlama gelmektedir. Buna benzer daha fazla amaçla büyü yapılmaktadır. Yine iyi veya kötü amaçlı yapılan büyüler bulunmaktadır. Bu büyülerin yerinde ve doğru olması için ehil ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka uzman kişilere başvurulması gerekmektedir.

Uzman olmayan ve yalan söyleyen kişilerin yaptıkları büyüler hiçbir işe yaramadığı gibi farklı sonuçları da ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle büyü ile hastalıklardan korunmanın çeşitli yolları ve korunacak hastalıkların türleri bulunmaktadır. Ayrıca büyüler hastalıktan korunmak için değil, daha farklı amaçlar ile yapılmaktadır.

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de büyü corona virüsten korur mu sorusudur. Büyü herhangi bir bulaşıcı hastalıktan korunma yolu değildir. Özellikle son yıllarda artan salgın hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler bilim insanlarının gösterdikleri yoldur. Bu nedenle hurafe ve benzeri şeylere inanmamak gerekmektedir.

Yine hurafelerden ve yalancılardan korunmanın yollarından biri de neyi ne amaçla yapıldığını bilmek olacaktır. Büyü nedir sorusunu bilmek ilk şartlardan biridir. Büyü çeşitli amaçlarla istenilen şeylerin gerçekleşmesi için ruhani varlıklardan yardım alınmasıdır.

  • Bağlama büyüsü
  • Aşık etme büyüsü
  • Hasta etme büyüsü
  • Öldürme büyüsü
  • İşlerinin kötüye gitme büyüsü
  • Papaz büyüsü

Bunlar yapılan büyülerden bazılarıdır. Bu büyüler hangi amaçla olursa olsun korona virüs gibi hastalıklardan korumaz. Bu nedenle bu tür şeylere ile korunma yollarını söyleyenlere itibar edilmemelidir.

Hastalıklardan Nasıl Korunur?

Rivayete göre Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimiz zamanında, yabancı ve Müslüman olmayan bir hekim şehre gelir. Kendisine bu izin verilir. Ancak belli bir süre sonra Peygamber Efendimiz’e misafir olur ve girmek istediğini belirtir. Sebebi sorulduğunda ise hastalığın olmadığını ve kimsenin kendisine gelmediğini söyler.

Cevap olarak şu söylenir.” Sen bilirsin. Eğer daha kalırsan, misâfire hizmet ve ikrâm etmek, Müslümanların vazîfesidir. Gidersen de yolun açık olsun. Yalnız şunu bil ki, burada senelerce kalsan, sana kimse gelmez. Çünkü, Eshâbım hasta olmaz! İslâm dîni, hasta olmamak yolunu göstermiştir. Eshâbım temizliğe çok dikkat eder. Acıkmadıkça bir şey yemez ve sofradan, doymadan önce kalkar” buyururlar.

İslam dini hastalıklardan korunma yolları için ilk derece yolları göstermiştir. Dini bu nedenle bir takım yanlış insanların oyunlarına gelmemek ve onların laflarına inanmamak gerekir. Tıbbi imkanlar ile tedavi edilecek hastalıklardan korunmanın yolu yine İslam dininde belirtilmiştir.

Muska Büyü ile Korunmak Mümkün Müdür?

Muska ve büyü koronadan korur mu sorusu da son dönemlerden sorulan bir sorudur. Belirtildiği gibi bu işlemler farklı amaçlarla yapılmaktadır. Hastalıklardan korunmanın yolu yakalanmamaktadır. Bunun yolu ise tedbir almak ve tevekkül etmektir. Özellikle temizlik İslam dini için en önemli konuların başında gelmektedir. Günde 5 kere abdest almayı emreden bir ine mensup insanların temizlik ile birlikte korunabilecekleri hastalıklar için bu yolları düşünmesi ise şaşırtıcıdır.

İslam dininin emrettiği, temizlik bugün tüm insanlığın yapması gereken ilk şarttır. Uluslararası tüm kuruluşlar ve ülkemizdeki sağlık kuruluşları hastalıklardan özellikle salgın hastalıklardan korunmanın ilk şartının temizlik olduğunu uygulamaktadırlar. Bu nedenle belirtilen kurallara uymak da en önemli ibadet sayılmaktadır.

Sadece bireysel korunmanın çok değildi, aynı zamanda toplumu da korumanın yolu tedbir almaktır. Bunların dışında yapılacak herhangi bir işlem hurafe ve yalandan başka bir şey değildir. Çünkü hastalık insanların vücudu dağıl başka türlü yollarla bulaşmaktadır. Son yıllarda artan az bulaşıcı hastalıkların en önemli bulaş yolu olur temas ve hava yoludur.

İslam Dini Ne Diyor?

İslam dini hastalıklardan korunma yolları bellidir. Bu yolların dışında başka bir yolu aramak doğru değildir. Zaten bunu dinimizde men etmiştir. Burada çok dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Gerçek manada hocalık veya medyumluk yapanlar bu tür yollara başvurmazlar. Kendisine bu şekilde gelenleri de uygun bir dille geri çevirirler. Çünkü ne dinde ne de bilimde bunun yeri yok yoktur.

Gerçekten insanlara yararlı olmak isteyen hoca ya da medyumlar bu işe girmedikleri gibi yapmak isteyenleri de engellemeye çalışırlar. İnsanların yanlış yola girmemesi veya bu yollara girenlerin de çıkması için mücadele ederler. Ancak üfürükçü ya da şarlatan olarak tabir edilenler bu yollarla para kazanma ve insanların dini duygularını sömürme yoluna gitmektedirler. Bizler bu konuda oldukça dikkatli davranmalı ve İslam dinini bilerek yaşamalıyız. İnsan aklının kabul etmediği konularda İslam dininin söyledikleri de ortadadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılması gerekenlerin dışında yollara girmek dinen sakıncalı ve yasaktır. Hiçbir din bu şekilde bir konuyu emretmemektedir. Emretmediği gibi de yasaklamıştır. Hastalıklardan korunmanın yolu bellidir. Bilimin ve bilim insanlarının söylediklerine itibar edilmeli ve bu şekilde bir yol izlenmelidir. Aksi takdirde ciddi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Tüm bunlardan uzak durmalı ve şifanın yolunu aramalı, aynı zamanda ararken bulmanın kolay olması için Allah’a dua edilmelidir.

Tavsiye

Şans Büyüsü Nedir?