Muska Nedir? Nasıl Hazırlanmaktadır?

/ 23 Aralık 2020 / 1.477 / yorumsuz
Muska Nedir? Nasıl Hazırlanmaktadır?

Muska Nedir? Muska Arapça dilinden devşirilerek Türkçeleşmiş bir kelimedir. Muska kişileri için güven anlamı taşımaktadır. Büyü ve benzeri güçlerden korunmak amacıyla özel deriler ya da medyumlar ve hocalar tarafından yazılan bu yazılar kişilerin üstlerinde taşımaları gereken ya da evlerinde bulundurmaları gereken dini bir yazıdır. Bu yazıların hazırlanması ise, konusunda uzman kişilerce olmalıdır. Günümüzde sahte medyumların oldukça popüler olduğu ve kaza eseri bu tip medyumlara giden kişilerin maddi anlamda nasıl zarar ettikleri düşünülürse, doğru kişilere ulaşmak oldukça önemlidir.

Medyumlar görmediğimiz birçok konu ile ilgili olarak kişilere yardım eden ve yol gösteren gönül gözü açık kişilerdir. Muska hazırlanması konusunda kişilere yardımcı olan ve bu işi adabı ve kurallarıyla usulüne uygun olarak yapılmasında önemli bir rol oynamaktadırlar. Medyumlar genellikle muskaları gerekli gördükleri hal ve durumlarda kişilere hazırlamaktadır. Herhangi bir durum ya da olay karşısında çıkmaz bir yolda olduğunu düşünen kişilerin başvurdukları hocalar. Hemen hemen her konuda muska hazırlamazlar.

Muska Nasıl Hazırlanmaktadır?

Çoğu zaman ruhsal bir bunalım ya da mutsuz giden yaşam standartlarının sebepleri konu her ne olursa olsun, kişiler bazen mevcut sorunlar ile baş edemeyecek duruma geliyor olabilmektedir. Terapistlere yönelen ve bu noktada çare arayan kişiler aslında gerçek doğru yolu belki bir büyük ile konuştuğunda ya da belki de okuyarak, internet sayfalarında araştırarak da olsa kendileri de öğrenebilmektedir. Sebepsiz sıkıntılar, nedensiz ağlama nöbetleri ya da her ne yapılırsa yapılsın yolunda gitmeyen işler bunlar çoğu zaman kötü olarak nitelendirebileceğimiz kişilerce insanlar üzerine yapılan büyüler sayesinde kişilerin hayatları etkiler altına alınabilmektedir.

Bu tip bir büyünün hayatında var olup, olmadığını bilmek oldukça güç bir durumdur. Bu sebeple bir medyum ya da hoca ile görüşlere muska nasıl hazırlanmaktadır? Ya da muska yazılması gerekli bir hal var mı bu araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Duaların ardından hocalar büyü olup, olmadığı konusunda kişilere yardımcı olurken, yapılan büyü niteliklerine uygun olarak muska da hazırlayabilmektedirler. Muskalar hemen hemen herkesin yapabileceği bir durum değildir. Bilgi gerektiren ve sadece bilen kişilerce hazırlanması ve yazılması uygun olan koruyucu kalkandır.  Muska nedir? İslam dünyasında yaygın olarak kullanılan ve herkesin bildiği koruyucu görevi gören manevi bir kalkan durumundadır.

Günümüzde Muska Kullanımı?

Teknoloji çağı ile birlikte birçok değerlerimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor olsa da dini vasıflarımızı Müslüman âlemi olarak halen yeterli sayılabilir düzeyde koruyabilmekteyiz. Herkesin bildiği ve inandığı muskalar doğru ellerde hazırlanmalı ve adına yazılan kişi üzerinden hiç ayırmamalıdır. Muskalar tehlikeler ve felaketlerden korumak amaçlı hazırlanırken, birçok konuda da deva olmaktadır. Kişiler baş edemedikleri sorunları muskalar sayesinde çözebilir ya da kalplerine Allah ferahlık verebilmektedir. Geçmiş zamanlarda ve dönemlerde muska kullanımı hemen hemen herkeste görülürken, günümüzde belirli bir oranda evirilme yaşamıştır.

Çoğunlukla evlerin salonlarında hat sanatıyla yazılan Kur’an ayetleri ya da salon duvarlarına asılan muskalar olarak günümüzde karşımıza çıkıyor olsa da aslında kişi birebir kendi üzerinde taşıyor olması ve her zaman kişiyi koruması ile bağlantılıdır. Bu sebeple eski dönemde yaşayan büyükler, muskalarını boyunlarında hiç çıkartmamaktadır. İçindeki dualar nedeniyle koruyucu özellik oldukça yüksek olan bu koruyucu kalkanları konusunda uzman ve güvenilir bir medyum ya da hoca ile birlikte hazırlanmalı ya da kişi kendi hazırlayacaksa doğru teknikleri ve yapılışı mutlaka öğrenecek kadar eğitim alıyor olmalıdır. Muska nedir? oldukça önem arz eden bir konu olmakla birlikte dinimizce de genel kabul görmüş felaketten ve kötü şeylerde, kişileri koruyan koruyucu kalkan olarak adlandırılmaktadır.

Muska Nerelerde ve Hangi Hallerde Kullanılmaktadır?

Nazar ya da büyü olma ihtimalleri durumlarında muskalardan yardım alınabilmektedir. Diğer bir adıyla cevşen olarak da bilinen muskalar hocalar gibi işin uzmanları ve Allah yolunda kişiler tarafından Kur’an-ı Kerim ışığında hazırlanan önemli koruyucularıdır. Büyü yapılan bir kişiye yine aynı şekilde büyü yaparak çözüm bulmak yerine uzman kişilerce doğru adımları izleyerek yapılan bu büyüden kurtulmak mümkün kılınmıştır.

Bu noktada medyumlardan destek alınması ve hemen hemen her detayın açıkça anlatılması gerekir ki, yardımcı olacak medyum nasıl bir büyü ya da nazarın etkisi altında olduğunuzu anlayabilmesi için. Oldukça önemli olan bu konu hafife alınmaması gereken peygamberlerce de dile getirilmiş ve bir hadiste açıkça dile getirilmiş bir konu olmaktadır. Nazar bazı durumlarda ölümcül olabilirken, büyüler ise mutsuz evlilikler, sebepsiz tartışmalar ya da huzursuz yaşam standartları olarak kişilerin hayatlarına etki edebilmektedir.

Muska ile Sağlıklı Yaşam

Muska nedir sorularına cevap ararken, aslında muska ile sağlıklı yaşam için bir adım atılmışta olunmaktadır. Muska birçok konuda koruyucu bir görev edinirken, bazı durumlarda da hastalıklar için hazırlatılmaktadır. Muskalar oldukça çeşitli konularda hazırlanabilir. Kişi sağlık durumundan şüpheleniyorsa ya da kronik hastalıkları var ise, uzman kişilere başvurarak bu konuda yardım alabilir ve sağlığı ile ilgili yardım alarak bir muska hazırlatabilmektedir. Böylece yazılmış ve hazırlanmış olan bu muska her zaman bir koruyucu görevi görerek kişiyi koruyacaktır.

Muskalar genellikle, evlerde çıkarılırken, sokağa çıkıldığında tekrar kişilerin üstlerine aldıkları ya da boyunlarına taktıkları bir aksesuar gibi kullanılmaktadır. Ancak Muskalar bu şekilde kullanılmamalıdır. Tabii ki, evlerimize oranla dışarıda her zaman temkinli ve tedbirli olmak gerekir ancak şu bilinmelidir ki, evlerimizde de yalnız yaşamamaktayız. Farklı âlemler ve varlıkların var olduğu inancına sahip olduğumuz Müslüman âlemi ev içinde de koruyucu kalkanı olan muskasını her daim kullanmalı ve üzerinden ayırmamalıdır. Evlerde olması ya da kapı girişlerine konulması ev için oldukça yararlı olurken, nazar ve büyü için direkt olarak kişilere yapılan muskalar ya da diğer adlarıyla cevşenler kişilerin mümkünse boyunlarında her zaman kalmalıdır.

Günümüzde eskisi gibi siyah deri içinde olmayan ve görüntü itibariyle oldukça şık görünen muskalarda bulunabilmektedir. Medyumlar içeriğinde yer alan duaların olduğu kâğıdı kişilere vermekte ve diledikleri bir ürünün içinde kullanılabilir olarak belirtmektedir. Ancak su geçirmez bir malzeme için de kullanılması kişinin yararına olabilmektedir. Sonuç olarak duş alırken, ya da lavabo ihtiyaçlarında da çıkarılmayan muskalar deri gibi bir malzemenin içinde bu gibi durumlardan oldukça az ya da hiç etkilenmemektedir.  İslam âlemine göre, nazar, korku ya da psikolojik hastalıklar için böylesi konularda kişi üzerinde tutamıyorsa ya da bebekler için, uyuduğu odalarına konulması uygun görülmektedir. Dinimizce önemli olan şey ve her şeyden önce gelen konu kişinin beden sıhhati olmaktadır. Bu sebeple sağlık ile ilgili her türlü sorunda muska yazılması ve bulundurulması ya da evlerde saklanması oldukça hayırlı ve bereketli olarak değerlendirilmektedir.

Muska İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Yazılan muskalar herhangi bir resim, harf ya da işaretler içermemesi gerekmektedir. Muskaların içerikleri manaları doğrultusunda ayet olmalıdır. Medyumlar Kur’an-ı Kerim üzerinden belirli ayetleri yazarak kişilerin şikâyetlerine ya da tedirgin oldukları konulara yönelik cevşenler yazabilmektedir. Hemen hemen her derde devam ayetler bulunan gizli ilimler şifahanesinde hazırlanan bu muskalar resim gibi sıra dışı semboller içermemesi gerekmektedir. Bu nedenle Kur’an içinden ayetlerin olması sebebiyle, yere düşürülmemesi ve besmele ile kullanılması gerekmektedir.

Muska yapılırken, şifayı veren bir medyum ya da âlim inancında olunmamalıdır. Sonuç olarak Allah’ın ayetleriyle yine Allah inancıyla korunmayı tercih etmiş olur muskayı tercih eden kişiler bu sebeple şifa muskayı yazandan değil Allahtan gelmektedir. Bu noktada muska yazan âlimlerin bu konuda ücret almasında her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Belirli otoritelerce ve ayetler ile de belirtildiği üzere belirli bir ücret karşılığında kişilere yardımcı olmak caiz ve kabul edilebilir bir durum olabilmektedir.

Hangi Muskalar Caizdir?

Günümüzde hemen hemen pek çok kişi yaşadığı sıkıntılardan dini inançlarıyla sıyrılarak yol ve yön bulabilmektedirler. Günlük yaşantımızdaki aksilikleri bazen bir büyü bazen de bir nazar tetikliyor olabilmektedir. Bu durumlar için, hazırlanması rica edilen muskaları taşırken, nasıl bir inanç yüklendiğiniz size bu muskayı caiz ya da haram kılacaktır. Deri bir bez parçasının içine yazılan bir ayet te güç olduğuna ya da âlimin yeteneği olduğu gibi görüşlere itibar edilmesi halinde bu muska söz konusu kişiye haram olmaktadır. Ancak ve ancak Allahtan tam bir şifa geldiği bilinir ve inanılırsa bu durumlarda caiz olabilmektedir.

Oldukça bıçak sırtı olan bu konu birçok kişi tarafında farklı anlaşılmaktadır. Kullarını koruyan ve gözeten daima Allah’tır. Bizlere sunduğu ayetler ile büyü, nazar gibi olumsuz enerjilerden kendimizi korumak için bir yol arama çabalarının sonucudur muska yazdırma ve taşımak ve yine bilinir ki, muska Allah’ın bu konular ile ilgili ayetleri ile hazırlanabilmektedir. Bu noktada kişilerin duyguları istismar edilmemeli ve doğru kişileri bularak ya da araştırarak doğru kişilerde muska yaptırılmalıdır.

Muska Hazırlanışında Ceylan Derisi Önemi

Kelime anlamı ‘Nüsha’ olan ve Arapçadan Türkçeye zaman içinde geçen bir kelime yine dilden dile muska olarak günümüze yansımıştır. Ancak halen hadisler de ya da fıkıhlarda “rukye” olarak geçmiş olduğu görülmektedir. Geçmiş dönemlerde de günümüzde de İslam dünyasında yaygın olarak kullanılması ile dikkat çeken muskalar genellikle, üçgen, dikdörtgen gibi şekillere sahiptirler.

Eski dönemlerde ceylan derisi kâğıt ve katran ya da is kalem olarak kullanılıp hazırlanan bu muskalar günümüzde kâğıt ve kalemler hazırlanmaktadır. Tamamen dönemin getirdiği bir durum olan ve bazı bir takım din sömürgecileri tarafında ceylan derisi, amber ya da safran aratılması durumu tam olarak bir hurafedir. Bu tip kişilerin İslam ile hiçbir bağlantıları bulunmamaktadır. Günümüzde kâğıt ve kalem hemen hemen herkesin kolayca ulaştığı bir ürün olmaktadır. Bu sebeple rahatça muska içerenlerinde kullanılacak olay ayetler yazılabilir ve koruyucu bir kılıf içinde saklanabilmektedir.

Muska hazırlanışında ceylan derisinin özel bir anlamı ve yeri bulunmamaktadır. Dönemin koşulları ve şartları gereği kalem, kâğıda ulaşmanın zor olduğu dönemlerde bu şekilde muskalar hazırlanıp kullanılması sebebiyle, günümüze kadar yansımaları ulaşmıştır. Bazı kişiler geçmiş ile günümüzü uyarladıklarında halen aynı şartları ve koşulları yaşatmayı tercih ediyor olsa da tüm İslam âlimleri otoritelerince kabul görmüş bir gerçeklik vardır ki, muska kâğıt – kalem ile yazılabilir ya bu şekilde saklanabilmektedir. Bu durum caiz olduğu gibi rahatlıkla kişilerce ulaşılabilir olmaktadır. Günümüz koşullarında ceylan derisi bulamak gibi kişileri oyalayıp amcaları doğrultusuna çıkartmak İslam açısından da hoş karşılanmamaktadır.  Muskalar hayatlarımızdaki en kıymetli koruyucular olmaktadır. Bilhassa yeni doğum yapan annelerin yatak odalarında bulundurulması gereken en önemli hazinedir.