Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilemez?

/ 17 Haziran 2021 / 1.320 / yorumsuz

Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilemez? Konusu üzerinde merak edilenler bulunmaktadır. Öncelikle duanın ne demek olduğunu sizlere açıklayalım. Dua; bir kişinin Allah’a yakınlaşması için istek ve dileklerini ona sunması, ondan yardım istemesini anlamını taşımaktadır. Dua eden kişiler manevi olarak kendilerini rahatlamış ve hafiflemiş hissederler. Çünkü içinde bulundukları kötü durumu belirtmek ve bu durumdan kurtulmak için yardım istemek bütün inananların yapmış olduğu bir harekettir.

Bazen kendimizi sadece isteklerimiz olduğu zaman dua eder halde buluruz. İnsanlar herhangi bir mal almak için, içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmak için, işlediği günahların af olması için ya da sağlığının düzelmesi için sıklıkla Allah’a yakarırlar. Peki hiçbir sıkıntısı olmayan kişiler dua ediyor mu? Hayatınızda her şey yolunda giderken kendinizi dua ederken buluyor musunuz? Bu zamanlarda da şükür duaları etmek gerekir. İnsanların refahta oldukları zaman, bu duruma şükretmeleri yapması gereken davranışlar arasındadır. Şükür de bir bakıma duadır.

Kimler İçin Dua Ediyorsunuz?

Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Sizler kimler için dua ediyorsunuz? Sanıyoruz ki ilk olarak kendiniz için dua ettiğiniz bir gerçektir. Ellerinizi açıp Allah’a yakardığınızda hayatınızdaki kötü olaylara karşı dua ettiğiniz ve onların çözümlenmesini istediğiniz durumlar çok olmuştur. Bunlara örnek vermek gerekirse insanlar kendileri için şu dileklerde bulunurlar:

 • Sağlıklı bir hayat sürmek için
 • Hayırlı rızık sahibi olarak ele güne muhtaç olmamak için
 • Çok para kazanmak için
 • Ev, araba, arsa ya da eşya almak için
 • Kötülüklerden ve kötü insanlardan korunmak için
 • Nazardan ve kem gözlerden korunmak için
 • Günahlarının affedilmesi ve cennete girebilmek için

Gördüğünüz gibi kendiniz için dua edebilecek birçok bahaneniz mevcuttur. Bunlar daha da artabilir. İnsanların istekleri neticede sınırsızdır. Gerçekleşen isteklerimizin olduğunda yenilerinin gündeme geldiği de bir gerçektir. Peki kendimizden başka kimlere dua edilir?

 • Yaşayan anne ve babalarımıza
 • Ölmüş anne ve babalarımıza
 • Çocuklarımıza
 • Tüm inananların çocuklarına
 • Akrabalarımıza
 • Ülkemizin bağımsızlığına
 • Şehitlerimize
 • Aç ve yoksul olan kişilere
 • Yolda kalmışlara
 • Hasta olan insanlara
 • Evsiz barksız sokakta yaşayanlara
 • Yaşlılara
 • Boşanmış kişilere
 • Borçlu insanların borcundan kurtulmasına
 • Allah’ın yarattığı bütün canlılara

Gördüğünüz gibi kendinizden başka dua edeceğiniz birçok insan, varlık ve canlı olmaktadır. Yeter ki sizler onlar için de dua edebilme isteğini içinizde yaşayın ve yaşatın. Bunun için de vakit ayırın. Eğer dünya işleri içinde boğulur giderseniz dua etmeye zaman bulamaz ve hep şeytanın vesveselerini içinizde taşırsınız. Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Konusu oldukça geniş ve kapsamlıdır.

Dualarınızı Nasıl Ediyorsunuz?

Dua etmek için yere ve herhangi bir zaman dilimine ihtiyaç yoktur. Kötü ve pis yerlerin haricinde her yerde dua edebilirsiniz. Sabah uyandığınızda “çok şükür Allah’ım bugün de sağlıkla uyandım” demeniz bile bir çeşit duadır. Yattığınızda “yeni güne uyanabilmeyi dilemek de bir duadır. Yani yatakta olmanız dua etmenize engel değildir. İlla ki abdestli olmanıza ya da bayanların başlarını kapatarak dua etmesine gerek yoktur. Tabi ki abdestli yapılan dualar da bulunmaktadır. Ama hayat felsefeniz içinde dua etmeye yer vermek istiyorsanız kendinize bazı kıstaslar koymamalısınız.

Eğer ki bazı şartların yerine getirilerek dua edileceğini düşünürseniz o zaman bunu devamlı çeşitli bahanelerle ertelersiniz. Sizlere hemen bir örnek sunalım: dua etmek için mutlaka abdest alması gerektiğini düşünen kişiler, abdest almadıkları zaman duadan uzaklaşırlar. Devamlı “sonra abdest alır duamı ederim” düşüncesi içinde olurlar. Ama bu zaman da hiç gelmez ya da çok nadir gelir. Çünkü şeytan devamlı onlara vesvese verir. “-Sonra yaparsın”

Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Her Müslüman kişi için dua edilmesi gerekir. Bu kişileri tanıyor olmamız ya da olmamamız da gerekmez. Birinin kötü bir durumda olduğunu duyduğunuzda ya da gördüğünüzde onun bu kötü durumun içinden çıkması için dua edebilirsiniz. Kimin duasının tutup kimin tutmayacağını da biz bilemeyiz. Bazen dinin bütün emrettiklerini yerine getiren bir kimsenin duası tutmazken bazen günahkar diye nitelendirdiğimiz bir kişinin de duası tutabilir. Onun kararını sadece Allah verecektir. Bizler insanları duası tutan ya da tutmayan diye ayırt edecek güce sahip değiliz.

Kimlere Nasıl Duaların Edilmesi Gerekir?

Yetişkin insanların en çok çocukları için dua ettiklerini biliriz. Anne ve babalar ölene kadar çocuklarına dua ederler. Onların sağlıklı, mutlu ve refah içinde yaşamalarını dilemek her anne babanın yaptıkları arasındadır. Kur’an bize Fussılet suresinin, 49ncu ayetinde “İnsan, hayır istemekten ve hayır için dua etmekten bıkıp usanmaz.”51nci ayette “Kendisine şer dokununca, hemen duaya koyulur” denmektedir. Yani insanlar şerle karşılaşınca hemen duaya sığınırlar. Allah zorda ve darda kalanların yardımcısıdır.

Furkan suresi 77nci ayette diyor ki “De ki: Duanız ve davetiniz yoksa, Rabbim sizi ne yapsın!” burada da Allah’ın bizi dua etmeye çağırdığını ve yönlendirdiğini anlamaktayız. Ra’d suresi 14ncü ayetinde, “Gerçek dua yalnız Allah’a ve yalnız Allah için yapılır” denmektedir. “Allah dışında yalvarıp davet ettikleri ise onlara hiçbir şekilde cevap veremezler. Küfre sapanların dua ve davetleri, şaşkınlığa dalmaktan başka bir işe yaramaz” der. Allah dışında hiçbir kimseden yardım dilemek gerekmemektedir. Bu süre bize bunları anlatmaktadır. Yine İhlas suresinde “ihtiyaçların, niyetlerin, övgülerin, yakarışların yöneldiği tek kuvvettir.” Diye Allah’ın kudretinden bahsetmektedir.

Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? İnsan kendi başarısızlığına, eksikliğine, azlığına devamlı dua eder. Bunun haricinde başkaları için dua etmek de oldukça makbuldür. İnsanın içinin temiz olması başkalarına dua etmesi için yeterlidir. Fesatlanan, kıskanan ya da başkalarının kötülüğünü isteyen kişiler neden onlara dua etsin ki? O yüzden başkaları için dua etmek daha doğru edebilmek manevi duyguları yüksek ve Allah inancı olan kişilere mahsus olan özel bir davranıştır. Bu kişilerin çok şanslı olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü onlar içlerinde kötülük barındırmaz. Oldukça saf halleriyle yoldan geçene, darda olana, sıkıntıda bulunana dua edebilirler.

En Çok Dua Edilmesi Gereken Kişiler Kimlerdir?

Kendimiz için sıklıkla dua ettiğimizden bahsettik. Kendimizden başka en çok duaya ihtiyacı bulunan kişiler de bulunmaktadır. Bunlara da örnekler sunmak istiyoruz. Öncelikle bebeklere ve çocuklara dua etmek gerekmektedir. Çünkü onlar masum ve günahsız minik canlılardır. Onların nazara gelmemesini dilemek, ömrünün sağlıklı ve hayırlı geçmesini dilemek çok güzel bir davranıştır. Bebeklerden sonra yaşlılar da bizim duamıza ihtiyaç duyabilirler. Çünkü onlar elden ayaktan düşmüş kimseler olabilir. Birçok hastalığın içinde boğuşuyor da olabilir. Allah’ın onları acı ve ıstırabından koruması için dualar edebiliriz.

Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Ölen yakınlarımıza sıklıkla dua etmemiz gerekir. Onların cehennem azabından korunması, günahlarının af edilmesi ve cennette güzel yerde bulunmalarını istememiz onlar için edeceğimiz en güzel dualar arasındadır. Hasta olup da derman arayan kişilere dua etmek yapacağımız en güzel davranışlar arasındadır. Acı çekmek oldukça zordur. Acı içinde kıvranan birçok kişinin olduğunu düşünürsek onların duaya ihtiyacı olduğunu tahmin edebiliriz. Kur’an-Kerim “Allah size şah damarınızdan daha yakındır” demiyor mu? O zaman onun bize her zaman yakın olduğunu bilerek duamızı aciz kişilerden eksik etmemiz gerekir.

Kimlere Dua Edilmez? Kimlere Dua Etmemeliyiz?

Dua inanan kişilerin Allah’a yakınlaşmasını sağlar. Bütün istekler Allah’tan dilenir. Ama bazı kişiler vardır ki onlar için dua etmemiz uygun değildir. Bunlar inkarcılar ve Allah’ın varlığını kabul etmeyen kişilerdir. Mümin suresi 50nci ayet bize “İnkarcıların yakarışları çıkmazda kalıp gitmiştir” der. Gayrimüslim dediğimiz kişiler için dua etmek caiz değildir. Kafirlerin af edilmeyeceği ve onların devamlı cehennemde kalacağı Kuran’dan bazı surelerle bize anlatılmaktadır.

Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Kısmında dua edilmemesi gereken bölüme gelmiş bulunmaktayız. Tevbe suresi 113’üncü ayetinde diyor ki: Müşriklerin, o çılgın ateşin yârânı (cehennemlik) oldukları muhakkak meydana çıktıktan sonra, artık onların lehine, velev hısım olsunlar ne peygamberin ne de mü’min olanların istiğfar etmeleri doğru değildir.”

Yaşayan kafirlerin doğru yola gelmesi ve hidayete ulaşması için dua etmemiz ayrı bir konudur. İnsanlar yaşadıkları süre içerinde bazı yanlış inanışlara sahip olabilirler. Yüzyıllar önce de bu böyle olmamış mıydı? Aya, güneşe, putlara tapanlar onları kendilerine ilah sanmamışlar mıydı? Bunu düşünecek olursak şu an yaşayan inanmayanlar için Allah yoluna erişmelerini dilemek güzel bir davranıştır. Çünkü Allah’ın insanlara ne zaman hidayet vereceği belli değildir. Son nefesimize kadar tövbe edebilir, yanlış yoldan ayrılabiliriz. Küfre sapmış olan kişilerin son nefesini vermeden önce;

Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” yani “Sahitlik ederim ki Allah’tan baska ilâh yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed O’nun kulu ve resûlüdür” demiş olmasıyla birlikte Allah’ın varlığına ve birliğine inanan insanlara, hidayet yolu açılmış demektir. Peygamber efendimiz de sağlığında kafirlerin doğru yolu bulmaları için dua etmiştir. Hatta ona “bu kafirleri yok et” dendiğinde o şu cevabı vermiştir: Ben lanet etmek için gönderilmedim. Ya Rabbi, bunlara hidayet et. Tanımıyorlar, bilmiyorlar. Diye karşılık vermiştir.

Ölmüş Kafire Dua Edilir mi?

Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Ölmüş olan kafire dua ederek onların günahlarının af edilmesini dilemek caiz değildir. Yaşadıkları zamanlarda onun doğruyu bulmasını istemek caizdir. Fakat öldüklerinde durum böyle değildir. Çünkü yaşarken kendi iradesiyle Allah’ı inkar eden kişi öldüğü zaman cehennemin en derinliklerinde olacak ve orada hep kalacaktır. Kuran bunu bu şekilde söylemektedir.

Tevbe suresi 28’inci ayetinde diyor ki: Ey iman edenler! Bilin ki Allah’a ortak koşanlar pisliğe batmışlardır; artık onlar bu yoldan sonra Mescid-i Harâm’a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan endişe ederseniz, unutmayınız ki Allah size -dilerse- kendi lutfuyla bolluk verir. Allah bilmekte, hikmetle yönetmektedir. Yine Tevbe suresi 95’inci ayetinde şöyle buyurmaktadır: Dönüp de üzerlerine vardığınızda, sizi baştan savmak için Allah adına size yemin edeceklerdir. Madem öyle, siz de bırakın yakalarını! Çünkü onlar iğrençleşmiş varlıklardır; sonunda yaptıklarına bir karşılık olarak varacakları yer Cehennemdir.

Münin suresi 57’inci ayetinde diyor ki: “Peygamberleriniz size açık kanıtlar getirmemiş miydi?” diye sorarlar. “Evet, getirmişlerdi” cevabını verirler. O zaman görevliler, “Yalvarın durun şimdi; ama inkârcıların yalvarmaları boşunadır” Rad suresi 14’üncü ayeti şöyle buyurmaktadır: Gerçek dua Allah’a yapılır. O’ndan başka yalvardıkları, kendilerine hiçbir cevap veremezler. Bunlar, suyun ağzına gelmesi için avuçlarını suya açan, ancak hiçbir zaman su ağzına ulaşmayan kimseye benzerler. İnkarcıların duası da aynı şekilde boşa gitmektedir.

Bu yazımızda sizlere Kimlere dua edilir? Kimlere dua edilemez? Konusunda bilgiler sunmaya çalıştık. Dua etmeyi yaşantınızın bir parçası olarak görmenizi ve ona sığınmanızı temenni ederiz.