En Çaresiz Zamanlarınızda Hangi Duaları Etmelisiniz?

/ 21 Temmuz 2021 / 1.354 / yorumsuz
En Çaresiz Zamanlarınızda Hangi Duaları Etmelisiniz?

En Çaresiz Zamanlarınızda Hangi Duaları Etmelisiniz?

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Kendimizi çaresiz hissettiğimiz çok zamanlar olmaktadır. Hayatın içerisinde birçok güçlüklerle mücadele ederken çaresiz kaldığımız zamanlara da rastlamaktayız. Bazen özel hayatımızla ilgili sorunlar bazen de iş hayatımızla ilgili olan sıkıntılar içinde ne yapmamız gerektiğini kestiremediğimiz anlar ortaya çıkmaktadır. Karar vermekte zorluk yaşadığımız, arada kaldığımız, ne yapacağımızı bilemediğimiz zamanlarda dua ederek rahatlayabiliriz. Kişiler dua ederek birçok sorununa çareyi Allah’tan dilemektedir. Dua etmek içimizi rahatlattığı için manevi olarak huzur bulmamızı da sağlamaktadır.

Peki, kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlarda hangi duaları okuyarak rahatlayacaksınız? Hangi dualar size şifa gibi gelecek? Bütün bu sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Günün bir bölümünü dua etmeye ayırırsanız sıkıntılarınızdan, üzüntülerinizden kurtulabilirsiniz. Dua etmeye vakti olmayanlar ya da hangi duayı okuması gerektiğini bilmeyenler medyum hocalardan yardım talep edebilir. Hocalar sizin içinde bulunduğunuz duruma göre dua okuyarak kişilere yardım etmektedirler. En çaresiz zamanlarınızda okunan dualar ve bu dualarla ilgili beklentiler konusunda manevi bir yardım alabilirsiniz.

En Çaresiz Zamanlarınız Nelerdir?

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Peki, en çaresiz zamanlarınız nelerdir? Bunlara örnekler sunmak istiyoruz.

 • Evliliğinizle ilgili alınması gereken ciddi kararlar
 • İşinizle ilgili yapacağınız değişiklikler ve kafanızın karışık olması
 • Yeni bir hayat kuracakların kafalarında oluşan soru işaretleri
 • Çocuklarınızla ilgili almanız gereken kararlarda işin içinden çıkamadığınız haller
 • Arkadaşlarınızla yaşadığınız sorunlarda ne yapmanız gerektiğini bilememeniz
 • Sizi terk eden sevgili ya da eşinizi tekrar kazanmak için çabalarınız
 • Borç içinde olanlar borçlarını ödeyemeyince sıkıntıya ve dara düşmesi

En çaresiz kaldığımız zamanlara daha birçok madenin eklenmesi mümkündür. Çünkü yaşadığımız zaman süresi içinde karşılaştığımız olaylar ve sorunlar kendimizi çaresiz hissetmemize neden olmaktadır. Şimdi hep birlikte hangi dualar bizi rahatlatacak araştırmalarını yapmaya başlayalım…

Darda ve Çaresiz Kaldığımızda Okunması Gereken Dualar

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Al-i İmran suresinin 26 ve 27’inci ayetleri darda kalan kişilerin okuması gereken dualar arasında yer almaktadır. Orada diyor ki:

26- De ki: ”Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğinde verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.”

27-” Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın. Dilediğinde de hesapsız rızık verirsin.”

Aşağıda bulunan duayı her gün sabah ve akşam okumanızı tavsiye ederiz.

Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).

Anlamı: ”Sonunda karanlıklar içinde, ‘Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım!” diyerek yalvardı.

Peygamberimizin okuduğu dua da şöyledir:

La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.

Anlamı: Allah’ım beni tüm sıkıntılarımdan kurtar. Şüphesiz sen her şeye gücü yetensin. Beni de en hayırlara vesile olacak şekilde arındır.

Çaresiz ve Zor Anlarımızda Okunacak Sureler Nelerdir?

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Yazımızda bazı surelerin de çaresiz anlarımızda okumamız gerektiğini görmekteyiz. Bu sureler hangileridir inceleyelim…

 • Haşr Suresi
 • Tahrim Suresi
 • Duha Suresi
 • Hümeze Suresi
 • İhlas Suresi
 • Kalem Suresi
 • Müzemmil Suresi
 • Buruç Suresi

Çaresiz ve Zor Durumlarda Okunacak Esmalar Nelerdir?

İnsanlar çaresiz ve sıkıntılı olduğu durumlarda bazı esmaları okuyarak huzur bulabilir. Normal zamanlarımızda bile “Ya Rahman, Ya Rabbi, Ya Kadir, Ya Allah” diyerek de dua okumuş kadar sevaba girebiliriz. Esmalar kişilerin Kur’an ayeti okuması kadar etkilidir. Bu esmalar nelerdir ve ne anlama gelmektedir diye inceleme yapalım…

El-A’lem
Her şeyi en iyi bilen anlamına gelir. Zira Allah’a hitaben “Ya A’lem” diyen kulunun sıkıntısını Allah kulundan daha iyi bilir ve ona yol gösterir.

El-Berr
Merhameti bol ve kullarına iyilikte bulunan demektir.

El-Hafîz
Varlıkları muhafaza eden ve her türlü kötülüğe karşı müminleri koruyan anlamını taşır.

El-Kadîr
İstediğini yapma gücüne sahip, gücü her şeye yeten demektir.

Er-Rahîm
Çok merhametli, rahmetine sınır çizilemeyen anlamındadır.

Er-Rahmân
Çok merhametli olan ve sonsuz rahmet sahibi demektir.

El-Vâlî
Koruyup gözeten, yardım eden, kullarını yalnız bırakmayan anlamını taşır.

El-Latîf
Çok merhametli, ihsan sahibi demektir.

El-Mukît
Her şeye gücü yeten, rızık veren, mükâfat veren anlamındadır.

En-Nesîr
Sürekli yardım eden, kullarını zor durumda bırakmayan demektir.

Sıkıntıda Olan Kişilerin Okuması Gereken Dualar

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Sıkıntı içinde olan kişiler kendilerini çaresiz hissederler. Başımıza gelen sıkıntılarda kendimizi kötü hissederek çıkar yol bulamadığımız zamanlar olur. Sıkıntılar içimizi daralttığı için sık sık dua ederek rahatlamamız gerekir. Sıkıntı içinde olanlar aşağıdaki duaları okuyarak rahatlayabilir.

Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn

La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim

Lâilâhe illâllâhü’l-azîmü’l-halîmü, Lâilâhe illallâhu rabbü’l arşi’l-azîm. Lâilâhe illâllâhü rabbü’s-semâvâti verabbü’l-‘ardı verabbü’l-‘arşi’l-kerîm.

En Çaresiz Zamanlarınızda Okumanız Gereken İnşirah Suresi

İnşirah suresi 8 ayetten oluşmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in 94’üncü suresidir. Sıkıntıda olanlar, ferahlamak isteyenler ve çaresiz durumda kalarak çıkar bir yol arayanlar bu sureyi okuyabilir.

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Elem neşrah leke sadrek
2- Ve vada’na ‘anke vizreke
3- Elleziy enkada zahreke
4- Ve refa’na leke zikreke
5- Feinne me’al’usri yüsren
6- İnne me’al’usri yüsren
7- Feiza ferağte fensab
8- Ve ila rabbike ferğab

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Senin için bağrını açmadık mı?
2- İndirmedik mi senden o yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Senin şanını yüceltmedik mi?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

En Çaresiz Zamanlarınızda Edilen Duaların Faydaları

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Bu dualarla ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi edindiniz. Artık onları okumak için zaman ayırmalı ve her gün okumalısınız. Okudukça rahatladığınızı ve içinde bulunduğunuz durumlar için çözüm yolları bulduğunuzu göreceksiniz. Siz okuyamayacaksanız hocalara okutarak rahatlayabilirsiniz. Hatta içinde dua yazan bazı muskalarla da rahatlamanız söz konusudur. Muska yazdırmak yüzyıllardan beri uygulanan bir yöntemdir. Kişiler her türlü sıkıntısında muska yazdırarak dertlerine derman bulurlar. Hasta olanlar, cinlerin musallat olması ya da rahatlamak için yazılan muskalar oldukça talep görmektedir.

Okuyacağınız duaların size ne gibi faydası olacak birlikte inceleyebiliriz:

 • İçinizin ferahladığını ve rahatladığınızı göreceksiniz.
 • Çözüm bulamadığınız konular hakkında Allah size yardım edecektir.
 • Sıklıkla dua eden kişilerin kötülüklerden uzak duracağını unutmamanız gerekir. Günah işlemeniz için önünüze çıkan sebepleri dua etmekle yenebilirsiniz.
 • Dua etmenin her türlü belayı defedeceğini düşünerek en çaresiz anlarınızda sıklıkla dua etmeniz gerekir.
 • Yardımı hiç kimseden değil Allah’tan beklemek dualarınızda oldukça önemlidir.

Dua Etmekle İlgili Kur’an da Hangi Ayetler Geçmektedir?

Dua etmenin güzelliği ve fazileti her zaman anlatılan bir konudur. Allah dua eden kullarının isteklerini geri çevirmez. O gören ve duyandır. Bunu bilerek en çaresiz zamanlarınızda da dua etmelisiniz. Bakın Kur’an da bu konuyla ilgili neler söyleniyor?

”Mülkün sahibi benim. Kim dua ederse onun duasını kabul edeyim.  Kim benden bir şey isterse, ona vereyim. Kim benden bağışlanmayı isterse, onu bağışlayayım.”

“Şüphesiz ki Allah haya edicidir, kerimdir. Kul elini ona kaldırdığında boş olarak geri çevirmekten haya eder.”

“Dua ettiğin zaman, sıkıntıda kalana icabet eden ve sıkıntısını gideren kimdir? Ne az hatırlıyorsunuz.”

“Onlar, ellerini kapalı tutarlar. Allah’ı unuttular, Allah da onları unuttu.”

Gördüğünüz gibi birçok söz duanın önemini vurgulamaktadır. O yüzden her darda olduğumuzda, sıkıntıya düştüğümüzde, yardım istediğimizde duayı hayatımızdan çıkarmamız gerekir. En çaresiz zamanlarda edilen dualar, bizi rahatlatacak ve yardım elinin bize ulaşmasını sağlayacaktır.

En Çaresiz Zamanlarda Duanın Hayatımızdaki Yeri

En Çaresiz Zamanlarınızda Hangi Duaları Etmelisiniz ?
En Çaresiz Zamanlarınızda Hangi Duaları Etmelisiniz ?

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Dua etmemiz için çok nedenimiz bulunmaktadır. Edilen duaların yeri Allah katında oldukça fazladır. O her şeyi bilen olduğu için içinde bulunduğumuz durumdan çıkmamız için de bize yol gösterecektir. Her zaman ve her yerde dua edileceğini unutmamak gerekir. Bazen sabah uyandığımızda, bazen yolda yürürken bazen de yattığımız zaman farklı dualar etmekteyiz. Kendimizi çaresiz hissettiğimiz zamanlarda da dua etmeyi ihmal etmeden sıkıntılarımızı aşmayı dilemek için Allah’a sığınmak gerekir.

Evliliğinizde yaşadığınız sorunlarda kendinizi çıkmazda hissederseniz hemen rahatlamak için bir şeyler yapmalısınız. Ne yaparsanız rahatlarsınız? İlk önce akla gelen durum dua etmektir. Doğru olan yolu Allah’ın size göstermesini dilemeli ve aile huzurunuzun çoğalması için dua etmeye devam etmelisiniz. İş hayatında terslikler yaşayanlar ve maddi durumunu düzeltmek isteyenler çok çalışmakla birlikte dua ederler. Çalışmak ve elinden geleni yaptıktan sonra dua etmek doğru bir harekettir. Okulda başarısız olan kişiler kendileri ve aileleri dua ederek onun derslerinde başarılı olmasını dilerler. Uzakta olan sevgilisine kavuşmak isteyenler de dualara sığınırlar. Gördüğünüz gibi her zaman ve her yerde dua etmek için oldukça fazla nedenlerimiz bulunmaktadır.

En Çaresiz Zamanları Dualarla Aşmak

İnsanların içinde bulundukları zor zamanlar kalıcı değildir. Mutlaka bir gün geçecektir. Yaşanan zorluklar atlatılacak ve kişiler rahatlayacaktır. Bu süreçte sabırlı olmalı ve sıkıntılarımızın geçmesini dua ederek atlatmalıyız. En çaresiz ve en zor günlerimizde bize yardımı olacak tek kişi Allah’tır. En sıkıntılı anlarınızda rahatlamak için aşağıdaki duayı okuyabilirsiniz…

‘Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).’

”Zünnûn’u da (Yûnus) zikret! Hani öfkeli bir halde geçip gitmiş, bizim kudretimizin kendisine yetmeyeceğini zannetmişti.” şeklinde meali başlar. Devamında dile getirilenin meali ise şu anlatılmaktadır: ”Sonunda karanlıklar içinde, Senden başka hiçbir yaradan yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım!” diyerek yalvardı.”

En çaresiz zamanlarınızda hangi duaları etmelisiniz? Konusunda sizlere birçok duadan ve surelerden bahsettik. Yapmanız gereken ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz her zaman dualara sığınmanızdır. Ancak o zaman sorunlarınıza çözümler bulabilirsiniz. Derdi veren Allah ise dermanını verecek olan da yine Allah’tır. Ettiğiniz duaların sonuçlarını görene kadar sabırla ve azimle dua etmelisiniz. Güzel sonuçlarla karşılaşınca da Allah’a şükretmeyi unutmamalısınız.