Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

/ 19 Ağustos 2021 / 1.077 / yorumsuz
Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Dualar Nelerdir?
Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Eşler birbirlerine karşı ne kadar muhabbetli ve sevgi dolu olursa günlük ve iş hayatları da o kadar güzel ve başarılı geçmektedir. Neticede mutsuz bir ortamda yaşamayı hiç kimse istemez. Kendi mutsuzluğunuzu evde yaşayan diğer kişilere de yansıtacağınız için, aslında sizin huzursuz olmanız diğer aile bireylerini de etkileyecektir. İç huzur yaşadıklarınızla yakından ilgilidir. Eşinizin size karşı davranışları, kendinizin önemli ya da önemsiz biri olduğunuzu düşündürecektir. Birbirine karşı sıcak ve samimi olan eşlerin evliliklerinin de uzun soluklu olduğunu görmekteyiz. Aranızda yaşanan tatsızlıkların düzelmesi için de dua etmeyi hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

Evliliklerde her gün mutlu ve sorunsuz olmayacaktır. Bazı günler eşler birbirleriyle fikir ayrılığına düşebilir, yaşanan olaylardan dolayı tartışabilir ya da dışarıdaki kişilerin aralarını bozmasıyla soğukluklar yaşanabilir. Bu durumlar ailedeki huzuru etkileyen olaylardır. Evli olmayan kişileri düşünecek olursak onlar da anne ve babalarıyla yaşamış oldukları aile hayatı içerisinde bazı huzursuzluklarla karşılaşabilirler. Ebeveynlerin çocuklarına karışması, onların hayatlarına olumlu yönde etkileyecek müdahalelerde bulunması bazı gençlerin hoşuna gitmeyecektir. Çünkü genç nesil büyümüş olduğunun ispatını kendilerine karışmamaları yönünde kullanmaktadır. Ama her zaman anne ve babalar çocuklarının olumsuz hareketlerini eleştirecek ve nasihatler verecektir. Bu nasihatlerden mutlu olmayan gençler, evdeki huzuru bozabilir ve ailede yaşayan büyükleriyle kavga bile edebilir. Bu durumların yaşanmasıyla birlikte evi terk eden genç nesillere de rastlamaktayız.

Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Duaların Faydaları

Aile içindeki huzursuzluklar için okunacak dualar nelerdir? Bu duaların ne gibi faydası vardır konuları bazı kişiler tarafından merak ediliyor olabilir. Huzursuz olan kişiler Allah’tan yardım dilemek ve içinin rahatlaması için bolca dua etmek istemektedir. Çünkü insanları içinde bulunduğu sıkıntılardan ve üzüntülerden sadece dualar kurtarabilir. Manevi huzuru yakalamak içinizin rahatlamasında sizlere faydalı olacaktır. Dua ettikçe, bazı sure ve ayetleri okudukça kendinizi daha iyi ve daha rahat hissedeceksiniz. Yaşadıklarınızın aslında gelip geçici duygular olduğunu ve bu olumsuz duygularla baş edebilme gücünü yapacağınız ibadetlerle aşabilirsiniz. Dua etmek ibadetlerin en güzel ve içten halidir. İnsanlar içinde olan istek ve dileklerini hep dualarına taşırlar. Bu isteklerin olmasını rablerinden temenni ederler.

Ettiğiniz duaların faydalarını ilerleyen zamanlarda görebileceksiniz. İçinizin rahatladığını hatta kuşlar gibi hafif olduğunuzu fark edebileceksiniz. Aile içinde huzuru yakalamak sizin gayret ve çabalarınızla olacaktır. Hep karamsar duygular içinde yaşamak isterseniz biraz da melankolik davranmak isterseniz hiçbir şey yapmadan beklersiniz. Bu durum da sizin içinizde farklı mutsuzluklara ve hayata karşı da umutsuzluklara yol açacaktır. Bazı insanlar kişilikleri gereği kendilerini hep mutsuz ve hep huzursuz hissederler. Yaşantılarındaki olumlu durumları hiç görmezler hep olumsuzluklarla iç içe yaşarlar. İşte bu durumda şükretmek çok önemlidir. İnsanlar zorda ya da darda olsalar bile içinde bulundukları durumlara devamlı şükretmelidir. Şükür, başınıza gelebilecek kötülüklerden sizleri korur ve verilen nimetlere teşekkür etmeniz anlamını taşır.

Aile İçindeki Huzursuzlukların Nedenleri Nelerdir?

Aile içindeki huzursuzluklar için okunacak dualar nelerdir? Konumuzda bu dualara geçmeden önce ailenizde yaşanan huzursuzlukların nedenleri nelerdir diye açıklama yapmak istiyoruz. Birçok neden arasında önemli ve sık karşılaşılan nedenleri sizlerle paylaşmak isteriz.

 • Kıskanç erkekler: Erkeklerin aşırı kıskanç olması kadınların gerilmesine, hareketlerini kısıtlamasına ve aile içinde huzursuzluğa neden olmaktadır.
 • Sorunluluklarını yerine getirmeyen kadınlar: Kadınların evde bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Evin temizlenmesi, çamaşır, bulaşık, çocuk bakımı vb. gibi. Bunları aksatan kadınlar eşlerinden tepki alır ve aralarında çıkan bazı tartışmalar huzursuzluklara neden olur.
 • Maddi konular: İnsanlar genelde lüks bir yaşantı sürmek ister. Bunun olmadığını görünce, ekonomik zorluklar ortaya çıkınca aile içinde bazı gerginlikler ve sıkıntılar çıkacaktır.
 • Sorumlulukları ağır gelen eşler: Aile içinde belli bir iş paylaşımı vardır. Eşler yapılması gereken işleri paylaşırlar. Fakat herhangi bir tarafa iş yoğunluğu fazla olursa bu durum kişinin yükünü artırır ve huzurunun bozulmasını sağlar.
 • Dışarıdan aileye müdahale eden kişiler: Aile kadın ve erkekten oluşur. Sonra da Allah izin verirse çocuklar aileye katılır. Ev için alınması gereken kararlar eşleri ilgilendirir. Fakat bazı durumlarda dışarıdan anne, baba, kayınvalide, kayın peder ya da diğer kişilerin müdahalesi aile içindeki huzursuzlukları ortaya çıkarmaktadır.
 • Eşlerin birbirinden beklentileri: Kadın ya da erkek eşinden farklı beklentiler içindedir. Aradığını bulamayan ya da hayalindeki eşe sahip olamayan kişiler huzursuzlanmaya başlar.
 • Eşlerin arasındaki saygı ve sevginin azalması: Saygı evlilikte en önemli unsurdur. Saygı azalınca sevgi de uçup gidecektir. Eşinin kendisine saygısız davrandığını gören diğer eş evliliğinde mutlu olmayacak ve huzursuz olacaktır.
 • Özgürlüklerin kısıtlanması: Bir eş diğer eşe baskı kurmaya ve onu yönetmeye çalışırsa, bu durumdan memnun kalmayan eş evde huzuru yakalayamayacaktır.

Aile İçindeki Huzursuzlukları Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır?

Aile içindeki huzursuzluklar kişilerin hayatlarını büyük ölçüde etkiler. Hatta psikolojilerini bozar ve kişileri hasta da edebilir. Bu mutsuzluk içinde yaşamaya başlayan eşler gittikçe birbirinden uzaklaşacaktır. Birlikte özel vakitler geçiremeyen, baş başa kalmak istemeyen ya da birbirleriyle diyaloğu azalan eşler zaman için de ayrılmayı bile düşünürler. Aile içindeki huzursuzlukları gidermek için kadın ve erkeğe bazı görevler düşmektedir. Herkes üzerine düşen görevi yaparsa biraz da kendinden fedakarlık ederek eşini düşünürse huzursuzluklar ortadan kalkacak ve eşler mutlu bir evlilik hayatı sürecektir. Eşler neler yapmalı?

 • Birbirine saygılı olmalıdır.
 • Eşinin önemli olduğunu ona hissettirmelidir.
 • Kibar ve nezaketli yaklaşımlar sergilemeleri gerekir.
 • Aile üzerine etki edecek üçüncü kişilerden evini ve eşini korumalıdır.
 • Her konuda eşinin fikrini almalıdır. Bu durum aile birliği için önemlidir.
 • Herkes üzerine düşen sorumluluğu yapmalıdır.
 • Ailenin kıymetini bilmeli ve yuvasına sahip çıkmalıdır.
 • Zorda, darda ya da sıkıntıda dua etmelidir.
 • Aile içindeki huzursuzluklar için dua okuyarak zor günlerden çıkmak için Allah’tan yardım dilemelidir.

Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Hangi Dualar Okunmalıdır?

Huzur, içimizin rahat ve dingin olma halidir. Huzuru yakalamamız için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Onun haricinde dua etmek de oldukça önemlidir. İnsanların zor zamanlarında dua ettiklerini hepimiz bilmekteyiz. Aile içinde herhangi bir huzursuzluk durumunda” Allah’ım sen içinde bulunduğumuz huzursuzluklardan beni ve ailemi koru. Eşimi bana, beni eşime hayırlı kıl. Aramıza sohbet ve muhabbet ver. Tatlı dil, tatlı söz nasip et. Sen benim içimdeki sıkıntıları gider. Yalnız sana sığınır ve yalnız senden yardım dilerim. Amin” Kendimizin edeceği bunun gibi dualardan başka bazı ayet ve sureleri okuyarak da içimizde bulunan ve bize huzursuzluk veren sıkıntılardan kurtulabiliriz. Aşağıda bulunan duaları her gün okuyabilirsiniz.

Allahümme ellef beyne gulubina ve aslihzate beynina ve’hdina sübüle’sselami ve necnina mine’z-zulümati ile’nnuri ve cennibe’l fevahişe mazahare minha vema betane.

Anlamı: Allah’ım kalplerimizi birleştir. Aramızı islah et ve bizi kurtuluş yollarını ulaştır. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar ve büyük günahların açığından ve gizlisinden de uzaklaştır.

Rabbene’ftah beynena ve beyne kavmina bi’l-hakkı ve Etne hayrü’l –fatihin.

Anlamı: Rabbimiz, bizimle kavmimiz arasında hakla adaletle hükmet ve sen hükmedenlerin en hayırlısısın.

Bismillahirrahmanirrahim

Ya kaviyyü, Ya Ganiyyü, Ya Vefiyyü, Ya Azizü, Ya Rahimü. Ya Rabbi.

Ya zel arşil mecid.

Ya fa’alün lima yüridü bi’l hakkı e’ınna birahmetika

Ya Erhamer-rahimin.

Aile İçinde Huzurlu ve Mutlu Olmak İçin Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Aile içindeki huzursuzluklar için okunacak dualar nelerdir? Aile içindeki huzurun oldukça önemli olduğundan bahsettik. Kişilerin mutluluğu için huzur ilk sırada gelir. Huzurlu olan kişiler mutlu demektir. İçinde vesvese, kuruntu, kaygı, nefret ve eşine karşı soğukluk hissetmemek için bolca dua okumalıyız. Huzur ve mutluluk için hangi dualar okunmalıdır?

Bismillahirramhanirrahim

Vellezine yekulune Rabbena

heb lena min ezcacina ve

zurriyatina kurrate a’yunin

vec’alna lil muttakine imamen.

Anlamı: Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bizlere göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.

Bismillahirrahmanirrahim.

Rabbic’alni mukimes salative minn zurriyeti

Rabbena ve tekabbel duai.

Rabbenagfirli ve li valideye ve

lil mu’mimine yevme yekumul hisab.

Anlamı: Rabbim! Beni namazından devamlı olan kimselerden eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbim! Ettiğim duayı kabul eyle. Rabbimiz! Hesabın görüleceği günde beni, anne ve babamı ve inanları bağışla.

Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin İnşirah Suresi

Aile içindeki huzursuzluklar için okunacak dualar nelerdir? İnşirah suresi huzur için önemli bir yere sahiptir. Bu surede her zorluğun yanında bir kolaylığın Allah tarafından verildiği anlatılmaktadır. Yani her huzursuzluk ve sıkıntı bir gün bitecektir. Allah onun çaresini mutlaka verecektir.

Bismillahirrahmanirrahim!

 1. Ayet: Elem neşrah leke sadrâk,
 2. Ayet: Vevedağne anke vizrâk,
 3. Ayet: Ellezi engada zahrak,
 4. Ayet: Verafeğnâ leke zikrak,
 5. Ayet: Feinnemeal usri yüsra,
 6. Ayet: İnnemeal usri yüsra,
 7. Ayet: Feize ferağte fensab,
 8. Ayeti: Veile rabbike ferğab.

Anlamı

 1. Ayetin anlamı: (Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
 2. ve 3. Ayetin anlamı: Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?
 3. Ayetin anlamı : Senin şânını yükseltmedik mi?
 4. Ayetin anlamı : Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
 5. Ayetin anlamı : Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
 6. Ayetin anlamı : Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
 7. Ayetin anlamı : Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Aile İçindeki Huzursuzluklar İçin Okunacak Dualar Nasıl Okunmalıdır?

Aile içindeki huzursuzluklar için okunacak dualar nelerdir? Konusunda sizlere birçok duadan bahsettik. Bu duaları okumak için bazı önemli ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Özellikle duaları okumadan önce abdest almanız gerekir. Sessiz bir odada olmanız sizin dualarla iç içe olmanızı sağlayacaktır. Besmele çekin. Peygamber efendimize salavat getirin. Ellerinizi açarak öncelikle tövbe duası edin. Sonra bir Fatiha ve 3 ihlas okuyun. “hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym” zikrini çekin. Saf suresini okuyun. Saf suresi 14 ayetten oluşmaktadır. Oldukça kısadır ve günde istediğiniz kadar okuyabilirsiniz.

Ayrıca Bakara suresini okumak da evdeki huzur için oldukça önemlidir. Bakara suresi oldukça makbul ve değerli sureler arasında bulunmaktadır. 286 ayetten oluşmaktadır. Her gün kısım kısım okuyabilmeniz de mümkündür. Sizlere sunduğumuz bütün dua ve ayetleri kendinizin okuyabilmesi mümkündür. Fakat vakti olmayanlar ya da okumak için kendini yeterli görmeyenler nefesi kuvvetli medyum hocalara da bu duaları okutabilirler. Böylece sizler de hem evinizde huzurlu hem de mutlu olabilirsiniz. Aile içindeki huzursuzluklar için okunacak dualar nelerdir? Araştırması içinde olanlar sizlere sunduğumuz dualar haricinde daha birçok dua ve sure ile karşılaşacaktır.